Loading...
Choroby

Co warto wiedzieć o odtruwaniu alkoholowym?

Kobieta w barze mająca problem alkoholowy

Od dłuższego czasu obserwuje się wzrost ilości osób cierpiących na co dzień z powodu konsekwencji nadmiernego spożywania napojów alkoholowych. Problemy wynikające z tego faktu są różne i dotykają sfery zdrowia psychicznego, fizycznego, społecznego, funkcjonowania rodzinnego, zawodowego, a także generują problemy finansowe. Tym samym leczenie alkoholizmu wymaga radykalnych działań prowadzonych wieloaspektowo.

Odtrucie alkoholowe jako wstęp do dalszych działań antyalkoholowych

Pacjentom chcącym wyjść z uzależnienia alkoholowego dedykowane są różne metody i formy odwykowe. Mimo to, większość z nich zaczyna się podobnie – od przygotowania wycieńczonego organizmu jednostki do prób wychodzenia z nałogu poprzez zastosowanie procedury medycznej odtruwania alkoholowego, zwanego inaczej detoksem. Tym samym detoksykacja stanowi swojego rodzaju preludium w zmianie swoich przyzwyczajeń i skłonności. Głównym celem omawianego postępowania jest usunięcie z organizmu człowieka wszelkich pozostałości alkoholu, a także jego resztek metabolicznych i toksyn, które utrudniają normalne funkcjonowanie i są przyczyną złego samopoczucia. Tym samym poprawnie przeprowadzone odtrucie warunkuje poprawę kondycji i zdrowia człowieka, a także otwiera liczne możliwości dalszych działań antyalkoholowych. Przykładowo dzięki niemu zastosowanie wszywki alkoholowej Esperal jest bezpieczne, ponieważ eliminuje się ryzyko reakcji Disulfiramu z etanolem. Podobnie jest w przypadku psychoterapii i uczęszczania w grupach samopomocowych, takich jak spotkania Anonimowych Alkoholików, gdzie ich głównym założeniem jest fakt, iż Pacjent musi być trzeźwy podczas tych oddziaływań.

Czym dokładnie jest odtrucie alkoholowe

Należy podkreślić, że odtrucie alkoholowe nie jest formą leczenia uzależnienia alkoholowego, a jedynie elementem złożonego procesu wychodzenia z choroby alkoholowej. Procedura ta dedykowana jest zarówno tym osobom, które jednorazowo straciły kontrolę nad ilością wypitego alkoholu, np. podczas dobrej zabawy w gronie znajomych w weekend, przez co wystąpił u nich syndrom dnia poprzedniego, popularnie zwanego „kacem”, a także przydatne jest w eliminowaniu przykrych konsekwencji wystąpienia zespołu abstynencyjnego, poważnego zatrucia alkoholowego, a także skutecznie przerywa ciągi alkoholowe. Z tego powodu z detoksu może skorzystać każda pełnoletnia osoba, która wykazuje jakikolwiek problem z alkoholem. Należy jednak pamiętać, że odtruwanie należy przeprowadzić w odpowiednim miejscu, które jest przygotowane w profesjonalny sposób na udzielenie pomocy takim osobom.

Dlaczego odtrucie alkoholowe jest tak przydatne?

Odpowiedź na pytanie z nagłówka jest bardzo proste – ponieważ poprzez detoks znacząco poprawia się komfort Pacjenta, przynosi mu się ulgę, zmniejsza ból fizyczny, a także poprawia samopoczucie psychiczne. Dzieje się tak ze względu na wcześniejszą diagnozę stanu zdrowia danej osoby i na bazie zdobytej wiedzy lekarskiej na temat indywidualnej sytuacji jednostki, doświadczenia i wiedzy lekarza, podaje się Pacjentowi kroplówkę, której skład ustala personel medyczny zwracając uwagę na niedobory i indywidualne potrzeby konkretnej osoby. W soli fizjologicznej zostają rozpuszczone w odpowiednim stężeniu takie składniki jak:

  • Witaminy, szczególnie te z grupy B, a także witamina C,
  • Sole mineralne, np. magnez, potas,
  • Elektrolity,
  • Glukoza,
  • Koenzym Q-10,
  • Ornityna,
  • W razie konieczności można włączyć farmakoterapię lekami uspokajającymi, nasennymi i przeciwbólowymi.

Dzięki takiemu zabiegowi ciało człowieka zostaje nawodnione, a także zostają uzupełnione wszelkie niedobory, które zostały wywołane przez destrukcyjne działanie alkoholu. Tym samym przyspieszony zostaje proces regeneracji organizmu, neutralizując wolne rodniki tlenowe, oczyszczając organizm. Odtruwanie alkoholowe jest przydatne w procesie oczyszczania, dzięki czemu poprawia się funkcjonowanie całego organizmu i narządów wewnętrznych. Szczególne korzyści można zaobserwować ze względu na poprawę funkcjonowania wątroby.

Dlaczego kroplówka, a nie farmakologiczne środki doustne?

Nie dla każdego oczywistym wydaje się być fakt, iż kroplówka posiada znaczną przewagę nad farmakologicznymi środkami podawanymi doustnie. Jest to spowodowane znaczą biodostępnością drogi dożylnej ze względu na to, iż wszelkie składniki kroplówki podawane są prosto do krwioobiegu Pacjenta. Dzięki temu omija się układ pokarmowy, a sam czas wchłaniania związków aktywnych znacznie się skraca. Efektem takiej sytuacji jest niemalże natychmiastowe odczucie ulgi przez daną osobę, już nawet podczas wykonywania wlewu. W ten sposób Pacjent może w krótkim czasie wrócić do swoich codziennych aktywności i obowiązków, a także przygotowany jest na dalsze postępowanie antyalkoholowe.

Warto zadać sobie pytanie – czy jest sens poddawania się detoksykacji, jeżeli w Internecie można odnaleźć liczne porady dotyczące domowych sposobów na pozbycie się kaca? Kto choć raz przesadził z ilością alkoholu wie, jak bardzo niekomfortowe jest kilkugodzinne męczenie się z nieprzyjemnymi jego objawami. Woda z cytryną, pożywne śniadanie, witamina C, czy też picie soków warzywnych w większości przypadków nie przynoszą ulgi tak szybko, jak chciałaby tego osoba wykazująca objawy zatrucia. Znacznie skuteczniej, szybciej i bardziej efektowne wydaje się być skorzystanie z detoksu.

Jakie są główne efekty przejścia przez procedurę odtrucia alkoholowego?

Zarówno syndrom dnia poprzedniego, popularnie nazywanego kacem, jak i poważniejsze zatrucie alkoholowe stanowią zestaw nieprzyjemnych konsekwencji będących efektem nadmiernego i niekontrolowanego spożycia alkoholu. Oba przypadki stanowią reakcję organizmu na destrukcyjne działanie alkoholu oraz szkodliwych składników będących efektem jego metabolizowania. Przyjmuje się, że podłożem odczuwanego przez Pacjenta złego samopoczucia  jest:

  • Szczególnie szkodliwe i trujące działanie aldehydu octowego – głównego metabolitu alkoholu,
  • Odwodnienie organizmu – należy pamiętać, że etanol wykazuje działanie moczopędne. Jest to spowodowane tym, iż hamuje on wytwarzanie przez przysadkę mózgową hormonu o nazwie wazopresyna, która odpowiada za utrzymanie prawidłowego nawodnienia ciała człowieka,
  • Nadmierne wydalanie z organizmu elektrolitów, minerałów oraz witamin,
  • Powodowanie zakwaszenia organizmu,
  • Wywoływanie stresu oksydacyjnego – alkohol zakłóca równowagę pomiędzy ubocznymi produktami przemiany materii (wolnymi rodnikami), a umiejętnością organizmu ich wydalania,
  • Spożywanie napojów alkoholowych, które są zanieczyszczone przez uboczne produkty fermentacji alkoholowej.

Tym samym poddanie się procesowi odtruwania alkoholowego w profesjonalnym gabinecie przeznaczonym do tego celu, a także znajdowanie się pod fachową opieką medyczną umożliwia wyeliminowanie powyższych czynników złego samopoczucia, przez co Pacjent ma możliwość normalnego funkcjonowania. O ile kac może być stosunkowo niegroźny dla zdrowia, a po prostu niekomfortowy, tak w przypadku zatrucia alkoholowego ból głowy, nudności, spadek koncentracji i ogólne poczucie rozbicia może spowodować zaniedbanie swoich obowiązków na tle zarówno medycznym, jak i rodzinnym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.