Loading...
Psychika

Co zrobić, jeśli podejrzewamy u siebie depresję?

Smutna kobieta podejrzewa u siebie depresje

Artykuł partnera.

Czasami to właśnie przyznanie przed sobą, że podejrzewamy u siebie zaburzenia psychiczne jest tak naprawdę najtrudniejsze. Jeśli przez lata byliśmy jednymi z tych osób, które twierdziły, iż takie choroby można zwalczyć przy pomocy silnej woli i pozytywnego nastawienia – nic więc dziwnego w tym, że teraz nie chcemy przyznać się do błędu.

Musimy jednak poprosić o pomoc, bo leczenie depresji jest nam po prostu niezbędne – bez tego nie damy rady poczuć się lepiej.

Bywa też tak, że w naszym środowisku jesteśmy otoczeni osobami, które takiej diagnozy po prostu nigdy nie zaakceptują – to też jest niestety możliwe. To jednak wcale nie oznacza, że nie możemy wybrać się do psychologa czy psychiatry – dla własnego komfortu możemy tylko zrobić to w tajemnicy. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby młode, które czują, iż ich rodzice nie pozwolą na rozpoczęcie leczenia i mogą zdenerwować się samym takim pomysłem – tutaj możemy spróbować porozmawiać z inną osobą dorosłą w naszej rodzinie lub z nauczycielem w szkole. Jeżeli czujesz, że konieczne będzie u Ciebie leczenie depresji w Warszawie znajdziesz wielu wykwalifikowanych specjalistów.

Nie panikuj – postaraj się zachować spokój

Leczenie depresji nie jest łatwe – ale na szczęście mamy obecnie pewność, że jest możliwe. Bywa tak, że dobranie odpowiedniej kuracji trwa długi czas, a na terapii spędzamy lata – ale już w tym okresie czujemy się coraz lepiej i przynajmniej wiemy, że w trudniejszym czasie mamy się, gdzie zwrócić. Nie poddawaj się – cokolwiek by się nie działo. Zawsze jest szansa na to, że coś się zmieni i Twój umysł zacznie pracować inaczej.

Jeżeli masz kogoś, z kim możesz o tym porozmawiać – zrób to teraz. Nie czekaj, aż depresja doprowadzi Cię do takiego stanu, gdzie rozmowy z innymi ludźmi będą wydawały się już zbyt trudne i stresujące. Pozwól na to, aby druga osoba na jakiś czas się Tobą zajęła – najlepiej, jak będzie to partner lub partnerka bądź rodzice. Musimy temu komuś ufać w 100% – wtedy poczujemy się bezpiecznie i wspólnie przebrniemy przez ten najgorszy okres.

Nie wstydź się tego

Żyjemy już obecnie w takich czasach, gdzie depresja i inne zaburzenia psychiczne nie są raczej takimi tematami, których się unika. Masz prawo do wolnego czasu w pracy, bo nie radzisz sobie właśnie z depresją – takie zwolnienie może Ci wypisać psychiatra. Możesz przyjmować leki i normalnie funkcjonować – nie ma nic dziwnego w tym, że chcesz więc także swobodnie rozmawiać o tej ważnej sferze swojego życia. Warto otaczać się osobami, które mają takie same podejście – dla własnego dobra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.