Loading...
Ciąża

Cukrzyca ciążowa

Kobieta z cukrzycą ciążową

Cukrzyca ciążowa to jeden z pięciu typów cukrzycy, który może wystąpić u ciężarnych kobiet, około 25-28 tygodnia ciąży i w większości przypadków znika po narodzinach dziecka.

Przyczyną pojawienia się cukrzycy ciążowej są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej kobiety (hormony produkowane przez łożysko są oporne na działanie insuliny). Wraz ze wzrostem płodu, wzrasta zapotrzebowanie organizmu matki na insulinę (nawet trzykrotnie). Jeżeli trzustka kobiety nie jest w stanie wyprodukować wystarczających ilości insuliny, pochodzący ze spożywanych posiłków cukier będzie krążył we krwi, nie mogąc przedostać się do komórek i tkanek organizmu, co spowoduje jego wzrost, a co za tym idzie – wystąpienie cukrzycy ciążowej.

Kontrola cukrzycy ciążowej

Właściwie prowadzona cukrzyca w czasie ciąży jest niezwykle ważna zarówno dla zdrowia mamy jak i dziecka. Polega ona na codziennym, wielokrotnym badaniu poziomu cukru we krwi, regularnym przyjmowaniu zdrowych, pełnowartościowych posiłków oraz podawaniu insuliny. Wizja podawania sobie zastrzyków kilka razy dziennie może stanowić sporą barierę. Istnieje jednak możliwość wypożyczenia urządzenia zwanego pompą insulinową, które eliminuje konieczność wykonywania wielokrotnych iniekcji.

Powikłania mogące wynikać z niewłaściwej kontroli cukrzycy ciążowej

Niewłaściwi kontrolowana cukrzyca ciążowa może przyczynić się do wielu komplikacji zarówno w czasie trwania ciąży jak i podczas porodu, a także stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Ponadto zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 w starszym wieku, zarówno u matki jak i u jej pociechy.

Do powikłań wywołanych cukrzycą ciążową należą m.in.:

  • Makrosomia (duża masa ciala noworodka, nierzadko przyczyniająca się do konieczności wykonania cesarskiego cięcia),
  • Wodogłowie,
  • Przepuklina mózgowa,
  • Wady serca,
  • Wady nerek i układu moczowego,
  • Hipoglikemia poporodowa,
  • Poronienia,
  • Narodziny martwego dziecka.

Chociaż właściwie prowadzona cukrzyca ciążowa nie powinna powodować powikłań okołoporodowych, przez kilka pierwszych dni mama i noworodek muszą zostać w szpitalu pod stalą obserwacją personelu. Po otrzymaniu wypisu i powrocie do domu, zaleca się mierzenie poziomu cukru krwi noworodka jeszcze przez kilka dni, aby upewnić się, że glikemia utrzymuje się na właściwym poziomie.

Każda przyszła mama będzie pod stałą opieką lekarzy specjalistów: ginekologa, diabetologa oraz dietetyka, którzy zapewnią jej i dziecku bezpieczny przebieg ciąży, poród, a także doradzą, jak prowadzić zdrowy styl życia w czasie ciąży i po jej zakończeniu. Chociaż radzenie sobie z cukrzycą może wydawać się trudnym do wykonania zadaniem, możliwość uczestniczenia w licznych szkoleniach oraz przekazane przez lekarzy informacje z pewnością ułatwią stawienie czoła wszelkim niedogodnościom związanym z cukrzycą ciążową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.