Loading...
Choroby

Cukrzyca typu 2 – czy da się ją wyleczyć?

Męzczyzna szuka informacji na temat cukrzycy typu 2

Artykuł partnera.

Jedna z najpopularniejszych chorób naszych czasów, cukrzyca typu 2, zbiera ogromne żniwo. Nie chodzi przy tym o śmiertelność, ale o bardzo dużą liczbę diagnoz, jakie każdego roku stawiają lekarze na całym świecie. Z tego powodu, specjaliści ONZ nazwali tę chorobę epidemią XXI wieku, co może wydawać się całkiem nietypowe ze względu na fakt, iż cukrzyca typu 2 jest przecież chorobą niezakaźną. Co zatem sprawia, że zachorowalność na nią jest tak duża? Czy, gdy już znajdziemy się w gronie diabetyków, będziemy mieli realne szanse na wyleczenie?

Cukrzyca typu 2 – jak do tego doszło?

Zacznijmy od początku. Odżywiamy się zdrowo, a kilka razy w tygodniu biegniemy na siłownię lub wybieramy krótki sprint czy truchcik po okolicznym parku. Każdy poranek rozpoczynamy nie kawą, lecz zielonym smoothie, czy też herbatą. W samo południe robimy przerwę na krótką medytację. Nie zawracamy sobie głowy używkami, a na widok ketchupu czy dosładzanego jogurtu z dezaprobatą odwracamy wzrok.

No dobrze, a teraz szczerze: ilu z nas może w ten sposób opisać swoje nawyki? Prawda jest taka, że – choć zapewne każdy z nas bardzo się stara – życie w dzisiejszym świecie nie jest łatwe. Wszechobecny pośpiech, piętrzące się obowiązki i inne wyzwania, jakim stawiamy czoło każdego dnia, często sprawiają, że nasze nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczna okazują się najsłabszym ogniwem tego łańcucha.

Odreagowujemy stres jedząc słodycze. Nie mamy czasu na codzienne gotowanie obiadów. Zamawiamy jedzenie z restauracji – przy czym zazwyczaj jest to posiłek typu fastfood. Do tego jeszcze dochodzi coraz mniejsza dawka ruchu. Któż by się jednak temu dziwił, skoro tak wielu z nas wykonuje pracę siedzącą, do biura dojeżdżamy samochodem lub autobusem, albo w ogóle pracujemy w trybie zdalnym.

W takich okolicznościach całkiem nietrudno o to, by w naszym życiu pojawiła się cukrzyca typu 2. A jeśli już do tego doszło – to co dalej?

Pierwsze (i kolejne) kroki z cukrzycą typu 2

Zaczyna się od niewinnych objawów, które często kładziemy na karb zmęczenia. Więcej o nich możemy poczytać na portalu szkoladiabetyka.pl, przypomnijmy jednak kilka najpopularniejszych:

  • nasilone odczuwanie zmęczenia, szczególnie po posiłkach,
  • częstsze i szybsze męczenie się prostymi aktywnościami, np. wchodzeniem po schodach,
  • wzmożony głód oraz pragnienie,
  • częste i obfite oddawanie moczu,
  • swędzenie skóry na całym ciele,
  • większa podatność na skaleczenia, które długo się goją,
  • krwawienie dziąseł,
  • wypadanie włosów,
  • osłabienie odporności i podatność na infekcje (również intymne i układu moczowego).

Jeśli zatem odczuwamy podobne dolegliwości, warto wybrać się do lekarza, ponieważ mogą być one symptomami cukrzycy typu 2. Pełną diagnostykę przedstawiliśmy dokładnie na stronach Szkoły Diabetyka poświęconych cukrzycy typu 2 . Leczenie przeprowadzane jest indywidualnie – lekarz dopasowuje do nas odpowiednie preparaty oraz ich dawkę. Na początku są to przeważnie leki doustne, z czasem może zostać wdrożona dodatkowo insulinoterapia.

Czy cukrzycę typu 2 można wyleczyć?

Wielu świeżo zdiagnozowanych pacjentów często zadaje swoim lekarzom pytanie: Czy cukrzyca typu 2 może się cofnąć? Może się wydawać, że skoro przeważnie do choroby doprowadziliśmy sami poprzez nasz niezdrowy tryb życia – być może wystarczy, że zmienimy dotychczasowe nawyki na zdrowsze i tym samym odwrócimy nasz los i odzyskamy zdrowie. Niestety jest to tylko iluzja!

Gdy zachorujemy na cukrzycę typu 2, pozostanie ona z nami już do końca życia. Jest to informacja, która bardzo rozczarowuje, jednak należy jak najszybciej się z tym pogodzić. Świadomość, że cierpimy na przewlekłą i nieuleczalną chorobę nie oznacza jednak, że nasze lepsze samopoczucie nie jest już w naszych rękach!

Wciąż bowiem możemy zrobić bardzo, bardzo wiele. Wspomniana zmiana nawyków żywieniowych, a także wdrożenie wielu korzystnych zmian w naszej codzienności – to ogromny krok naprzód. Regularne badania, sumienna samokontrola, a także właściwa dieta i aktywność fizyczna – oto filary znakomitego samopoczucia każdego diabetyka, o których niewątpliwie zawsze warto pamiętać.

Co zatem możemy zrobić?

Jak wiadomo, każda walka może wydawać się trudna, jeżeli walczymy w pojedynkę. Nie inaczej jest w przypadku chorób. Twórcy pierwszej w Polsce wirtualnej Szkoły Diabetyka doskonale o tym wiedzą. Portal oraz społeczność zostały stworzone specjalnie dla osób takich, jak my – zmagających się m.in. z cukrzycą typu 2.

W Szkole Diabetyka znajdziemy wsparcie, życzliwych ludzi, a także ogromną dawkę wiedzy w licznych materiałach współtworzonych razem z lekarzami, pielęgniarkami oraz innymi reprezentantami służby zdrowia!

Dzięki Szkole Diabetyka każda osoba chorująca na cukrzycę (i nie tylko) znajdzie wiele cennych porad, których zastosowanie w praktyce pomoże w zbudowaniu zupełnie nowej, lepszej jakości życia. To miejsce nr 1 w Internecie dla każdego diabetyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.