Loading...
Sport

Ćwiczenia na staw skokowy – domowa rehabilitacja stawu skokowego

Kobieta samodzielnie ćwiczy swoje stawy skokowe

Rehabilitacja stawu skokowego obejmująca terapię manualną i indywidualnie dobrane stosownie do potrzeb ćwiczenia na staw skokowy jest ważny elementem postępowania leczniczego po różnego rodzaju urazach. Zazwyczaj można ją rozpocząć już w fazie ostrej, jednak warto to jeszcze wcześniej skonsultować z lekarzem. Jakie robić ćwiczenia na staw skokowy po skręceniu lub złamaniu? Sprawdź!

Jak postępować, zanim zostaną wdrożone ćwiczenia na staw skokowy?

Przy urazie stawu skokowego zazwyczaj występują dolegliwości bólowe, a także krwiak czy obrzęk. Dlatego przez pierwsze dwa dni po jego wystąpieniu zalecany jest odpoczynek i ograniczanie obciążania chorej kończyny. Można w tym czasie zastosować stabilizator na staw skokowy. Orteza stabilizująca staw skokowy ma za zadanie usztywnić chory staw i zapobiec dalszym uszkodzeniom. Kupić ją można w sklepie ze sprzętem ortopedycznym. Alternatywą dla ortezy jest zwykła opaska na staw skokowy.

Do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego wykorzystać można Diky. Jest to lek w formie sprayu z diklofenakiem, czyli substancją należącą do NLPZ. Leczenie Diky nie powinno trwać dłużej niż 7 do 8 dni bez konsultacji z lekarzem. W przypadku braku poprawy po upływie 3 dni należy udać się do lekarza.

Ćwiczenia na stawy skokowe – po co się je robi?

Cel prowadzenia rehabilitacji w dużej mierze zależy od etapu, na jakim się ona w danym momencie znajduje. Przebieg fizjoterapii w większości przypadków wygląda następująco3:

  • etap pierwszy – zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawa krążenia, zwiększenie zakresu ruchomości,
  • etap drugi – poprawa siły oraz elastyczności stawu skokowego, ukształtowanie prawidłowej stabilizacji,
  • etap trzeci – umożliwienie powrotu do aktywności fizycznej (ćwiczenia skierowane na techniki konkretnych dziedzin sportu).

Ćwiczenia na staw skokowy – rehabilitacja

Przykładowe ćwiczenia na staw skokowy wykorzystywane w procesie usprawniania stawu skokowego to m.in.3:

  • stretching mięśni łydki

Do rozciągania mięśni wykorzystać można specjalną elastyczną taśmę gumową do ćwiczeń. Wtedy należy usiąść na płaskiej powierzchni z nogami wyprostowanymi, założyć taśmę za stopę i przyjąć pozycję wyprostowaną, następnie przyciągać oba końce taśmy do siebie. Rozciąganie mięśni łydki uzyskać także można poprzez opieranie się o ścianę z jedną nogą ugiętą i przesuniętą lekko do przodu, a drugą prostą, wysuniętą ku tyłowi. W każdym przypadku pozycję należy przytrzymać przez ok. 15 sekund, czynność kilkukrotnie powtórzyć. Ćwiczenia należy wykonywać kilka razy dziennie.

  • zwiększenie zakresu ruchomości

Do wykonywania ćwiczeń na staw skokowy ponownie wykorzystać można gumową taśmę. Z jej pomocą wykonywać można zgięcie grzbietowe i zgięcie podeszwowe, a także odwrócenie i nawrócenie stopy. Zalecane jest też tzw. pompowanie stopy (przyciąganie palców i odwodzenie), a także stawanie na palcach.

  • poprawa stabilności, propriocepcji, szybkości

Po uzyskaniu poprawy można wprowadzić skakanie przez ok. 5 minut na każdej nodze. Zalecane są także statyczne i dynamiczne ćwiczenia równoważne polegające na staniu na jednej nodze z wykorzystaniem np. krzesła. Dodatkowym utrudnieniem może być np. zamknięcie oczu, stanie na kawałku materiału lub nierównym podłożu (poduszce).

Warto jeszcze raz podkreślić, że ćwiczenia na staw skokowy powinny być ustalone przez fizjoterapeutę indywidualnie dla każdego pacjenta.

Kiedy można zacząć robić ćwiczenia na staw skokowy po kontuzji?

Jest to mocno indywidualna kwestia, ponieważ każdy przypadek jest inny. Dla przykładu skręcony staw skokowy najczęściej można zacząć rehabilitować już na 3 dzień po wystąpieniu urazu4, kiedy ćwiczenia na staw skokowy po złamaniu na tak wczesnym etapie rzadko kiedy są zalecane. Dla pewności przed rozpoczęciem jakichkolwiek aktywności angażujących staw skokowy należy skonsultować się z lekarzem. Oprócz tego warto zasięgnąć opinii fizjoterapeuty, który pokaże, jakie ćwiczenia na staw skokowy powinno się robić i kiedy można zacząć je wykonywać.

Bibliografia:

  1. Łęgosz P., Sarzyńska S., Małdyk P., Podstawowe zasady postępowania w leczeniu zachowawczym urazów związanych z rekreacyjnym uprawianiem sportu, Z praktyki ortopedy, Nr 15, 2019.
  2. Witryna: https://www.dikyspray.pl/ (dostęp: 2022.01.31.).
  3. Fizjoterapia po skręceniu stawu skokowego, Physiotherapy & Medicine (witryna: https://centrum-kore.pl/wp-content/uploads/2015/09/Fizjoterapia-po-skręceniu-stawu-skokowego.pdf (dostęp: 2022.01.31.)).
  4. Aptowicz J., Biernat, Biernat U. i in., Fizjotrepia po skręceniu stawu skokowo-goleniowego, Centrum Rehabilitacji Ruchowej im. Stefana Bołoczko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.