Loading...
Kręgosłup

Ćwiczenia przy chorobie Scheuermanna

Pytanie:
Mam 18 lat. Od około roku mam stwierdzoną chorobę Scheuermanna oraz w rtg bocznym kręgosłupa stwierdzono niewielkie przesunięcie kręgów L1 w stosunku do L2, a także L5 w stosunku do L1. Mam również bóle kręgosłupa. Obecnie chodzę na zajęcia rehabilitacyjne (ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz wzmacniające masę mięśniową). Niedawno byłam w sanatorium, gdzie zalecone miałam ćwiczenia rehabilitacyjne metodą oddechu tzw. TAKT. Chciałabym zapytać, jaka metoda byłaby skuteczniejsza w przypadku mojej choroby? Czy można łączyć ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz wzmacniające masę mięśniową z TAKT’em?
Z góry dziekuję za odpowiedź.

Odpowiedź:
Leczenie choroby Scheuermanna polega na stosowaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy (głównie prostowniki grzbietu i mięśnie współdziałające), ćwiczenia rozciągające kręgosłup i przywracające kształt jego prawidłowych krzywizn, ćwiczenia rozciągające przykurczone zazwyczaj mięśnie piersiowe. Wskazana jest też duża ilość ćwiczeń oddechowych. W zależności od stopnia zaawansowania deformacji dołącza się stosowanie prostotrzymaczy, gorsetu elongacyjnego, niekiedy pomocniczo elektrostymulację.
Należy pamiętać, aby opiekę nad kręgosłupem osoby z chorobą Scheuermanna roztoczyć także w wieku dorosłym. Może stać się wtedy przyczyną wtórnych dolegliwości, może być przyczyną, np. bólów grzbietu po dłuższym siedzeniu, staniu czy pracy w pozycji pochylonej. Może również dochodzić do łatwiejszych przeciążeń kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Istotne jest też stosowanie ergonomicznych zasad przy pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.