Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Cyfrowa mammografia

Narodowy Instytut Raka w USA w porozumieniu z wieloma instytucjami, uniwersytetami i szpitalami postanowił zorganizować pierwsze duże badanie dotyczące znaczenia mammografii cyfrowej w rozpoznawaniu wczesnych postaci raka sutka u kobiet.

Cyfrowa mammografia opiera się na analizie komputerowej obrazu uzyskanego podczas zdjęcia rtg gruczołu sutkowego. Tradycyjna metoda polega na analizie przez lekarza radiologa zdjęcia rentgenowskiego. Badanie dotyczące cyfrowej obróbki mammografii nazwano dużym bowiem planowane jest przebadanie około 50 000 kobiet i dokonanie analizy mogącej dać odpowiedź na wiele pytań nurtujących radiologów, a dotyczących zalet i wad nowej metody. Jedną z zalet może być dokładniejsza analiza obrazu przez komputer, lepsza widoczność zmian w sutkach o tzw. gęstym utkaniu – co sprawia nieco kłopotów w analizie tradycyjnej.

Z drugiej strony badana będzie tzw. nadrozpoznawalność – czyli leczenie zmian, które później okazują sie być łagodne oraz związane z tym koszty. Koszty będą równiez rozważane w świetle cen aparatury, szkolenia personelu itp. Start badania przewidziano na 15 październik. Nam pozostaje czekac na wyniki badania, które może okazać sie pomocnym we wczesnym wykrywaniu nowotworów sutka u kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.