Loading...
Choroby

Czego można się spodziewać podczas USG piersi

USG piersi

USG piersi wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, aby stworzyć czarno-biały obraz tkanek i struktur piersi. Lekarze często proszą o badanie w celu oceny wielkości i kształtu guzków piersi i ustalenia, czy mogą to być guzy nowotworowe lub torbiele wypełnione płynem.

USG może pomóc lekarzowi ocenić guzki w piersi. Lekarze często używają ultradźwięków, jako wczesnego narzędzia diagnostycznego do oceny guzków piersi. W przeciwieństwie do skanów CT i promieni rentgenowskich, ultradźwięki nie wykorzystują promieniowania jonizującego. Z tego powodu lekarze często zalecają badanie ultrasonograficzne osobom, które nie są kandydatami do technik obrazowania na podstawie promieniowania.

Ludzie, którzy powinni unikać promieniowania, to tacy, którzy:

 • są w ciąży lub karmią piersią
 • mają mniej niż 25 lat
 • posiadają implanty piersi

Lekarz może również użyć ultradźwięków, aby pomóc w przeprowadzeniu igły do ​​biopsji w celu zebrania tkanki z guzka do badania. Ta procedura nazywa się biopsją pod kontrolą ultradźwięków.

Lekarz może zaplanować USG piersi po wykryciu guzka w tkance piersi podczas rutynowego badania fizykalnego lub mammografii.

USG piersi wykonuje się również w celu:

 • ocena nietypowego rozlania się brodawki sutkowej,
 • ocena przypadków zapalenia sutka, którym jest zapalenie tkanek sutkowych,
 • monitorowanie implantów piersi,
 • ocena objawów, takich jak ból piersi, zaczerwienienie i obrzęk,
 • badanie zmian skórnych, takich jak przebarwienia,
 • monitorowanie istniejących łagodnych guzków piersi.
 • weryfikacja wyników innych badań obrazowych, takich jak skan MRI lub mammografia.

Przygotowanie do badania USG

Kobiety powinna unikać nakładania balsamów lub kremów na skórę przed badaniem, ponieważ mogą one zmniejszyć dokładność zdjęć ultrasonograficznych. Posiadanie jakiejkolwiek formy metalu na ciele może również zakłócać wyniki testu, dlatego ważne jest, aby unikać noszenia biżuterii lub zegarka.

Większość ultradźwięków piersi odbywa się na oddziale radiologii szpitala, chociaż niektóre mogą mieć miejsce w prywatnej lub specjalistycznej klinice. Niektóre kobiety, mogą czuć się bardziej komfortowo z żeńskim lekarzem. Ci, którzy chcą, aby kobieta wykonała test, powinni wcześniej zgłosić tę prośbę. Może być również możliwe zabranie opiekuna, takiego jak pielęgniarka, krewny lub przyjaciel, który może pozostać w pokoju podczas testu. Noszenie dwuczęściowych ubrań zamiast sukienki lub stroju jednoczęściowego często ułatwia uniknięcie zdjęcia całej odzieży. Dla niektórych osób wybranie zapinanej na guziki lub rozpinanej koszuli może również ułatwić proces rozbierania się.

Czego można się spodziewać podczas badania USG piersi

Większość USG piersi trwa 15–30 minut. Badania ultrasonograficzne są zwykle bezbolesne, chyba, że guzek jest delikatny.

Proces ten rozpoczyna się od ultrasonograficznego badania piersi przez osobę do tego przeszkoloną. Następnie zazwyczaj zadają osobie pytania dotyczące bryły, takie jak: kiedy guzek rozstał zauważony?,  czy występują inne objawy?

Przed badaniem lekarz nałoży zimny, przezroczysty żel na piersi. Ograniczając pęcherzyki powietrza, żel ten zwiększa zdolność fal dźwiękowych do przemieszczania się przez tkanki. W niektórych przypadkach lekarz umieszcza trójkątną poduszkę pod ramieniem osoby, powodując, że ciało przewraca się na bok. Lekarz może również podnieść rękę nad głową. Pozycje te mogą ułatwiać przenikanie falom dźwiękowym i przyjmowanie ich przez tkankę.

Gdy lekarz rozłoży żel równomiernie, przejdzie przez pierś urządzeniem przypominające różdżkę zwanym przetwornikiem. Przetwornik wysyła fale dźwiękowe przez pierś i rejestruje ich aktywność. Kiedy fala dźwiękowa uderza w tkankę lub strukturę, odbija się. Przetwornik wysyła do komputera informacje o tym, jak długo trwa odbicie fali, a także o jej głośności, wysokości i częstotliwości. Komputer tłumaczy te informacje na obraz zwany sonogramem. Lekarz zbada wszystkie tkanki i struktury piersi i zrobi zdjęcia w kilku różnych miejscach i pod różnymi kątami. Zwykle badanie tworzy wiele nieruchomych obrazów bryły i otaczającego obszaru. W trakcie badani można także kręcić krótkie filmy.

Po zeskanowaniu piersi lekarz sprawdza obszar pod pachami pod kątem obrzękniętych lub twardych węzłów chłonnych i węzłów chłonnych. Jeśli osoba badająca ma jakiekolwiek obawy dotyczące dokładności obrazu, może poprosić radiologa o drugą opinię. Czasami radiolog może potrzebować powtórzyć części USG, aby dokładnie ocenić problem. Po zakończeniu testu lekarz poda osobie chusteczkę, aby zetrzeć żel i zapewni jej prywatność, aby ponownie założyć ubranie. Przed odejściem osoba sonograf może umówić się na wizytę kontrolną w celu omówienia z nią wyników.

Wyniki

Oczekiwanie na wyniki testu zdrowia może być stresujące i wywoływać niepokój. Należy jednak zauważyć, że kilka guzków piersi stanowi znaczne zagrożenie dla zdrowia. Torbiele zwykle nie wymagają dalszego leczenia, chyba, że powodują ból lub znajdują się w pobliżu przewodów piersiowych lub naczyń krwionośnych. W zależności od lekarza, praktyki lub szpitala wyniki mogą być gotowe tego samego dnia lub kilka dni później. W większości przypadków wyniki te trafią do lekarza rodzinnego, który zadzwoni, aby je omówić lub wyjaśnić podczas wizyty w biurze.

Inne czynniki, które wpływają na to, jak szybko wyniki są dostępne, to:

 • potencjalne ryzyko objawów i konieczność szybkiego leczenia,
 • czy radiolog potrzebuje więcej informacji do interpretacji wyników,
 • czy lekarz musi porównać wyniki z wcześniejszymi ultrasonografami lub wyniki innych badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa lub zdjęcie rentgenowskie,
 • czy objawy mogą być wynikiem choroby podstawowej,
 • czy placówka dostarcza wyniki pocztą elektroniczną, faksem, telefonicznie lub pocztą.

Płynna i stała tkanka wyglądają inaczej na sonogramie. Jeśli USG potwierdzi, że guz jest torbielą wypełnioną płynem, lekarz może omówić wyniki przez telefon. Jeśli ultradźwięki wykryją stałą grudkę, same wyniki nie będą wystarczające, aby potwierdzić lub wykluczyć raka lub inne stany. Lekarz często poprosi o badanie MRI i biopsję w celu dalszej oceny nieprawidłowych wyników badania ultrasonograficznego. Interpretując nieprzekonujące lub nienormalne wyniki, warto pamiętać, że rak nie jest jedynym stanem zdrowia, który powoduje guzki piersi.

Najczęstsze przyczyny nienowotworowych guzków piersi to:

 • torbiele,
 • piersi włóknisto-torbielowate,
 • brodawczak śródprzewodnikowy,
 • włókniak macicy,
 • grudki tłuszczowe zawierające posiniaczone, martwe lub uszkodzone komórki tłuszczowe sutka,
 • nadczynne gruczoły piersiowe,
 • stany hormonalne, zmiany lub terapie,
 • zapalenie sutka lub zakażenie piersi,
 • niektóre leki,

Jeśli biopsja doprowadzi do rozpoznania raka piersi, lekarz doradzi kolejne kroki.

Kroki prowadzące do diagnozy guza piersi będą się różnić w zależności od okoliczności.

Niektóre osoby mogą otrzymać na przykład jasną diagnozę torbieli wypełnionej płynem. Czasami trzeba wykonać więcej niż jednego USG przed postawieniem diagnozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.