Loading...
ChorobyUroda

Czerwone plamki na całym ciele – o czym mogą świadczyć?

czerwone plamy na ciele

Plamy czerwone na ciele mogą być wynikiem podrażnienia skóry lub alergii, ale również mogą świadczyć o innych chorobach. Dowiedz się, co oznaczają czerwone plamy na ciele oraz, jak rozpoznać chorobę po kolorze przebarwień?

Czerwone plamy na ciele swędzące

Obecność czerwonych plamek na ciele może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj większość zmian tego typu ma podłoże alergiczne, lub jest wynikiem uczulenia. Często plamy na ciele pojawiają się na skutek kontaktu skóry z czynnikiem podrażniającym. W miejscu kontaktu z alergenem pojawiają się plamki na różnych częściach ciała –  może to być zarówno twarz, ręce, dłonie, ale także większe powierzchnie ciała, jak nogi, czy skóra na brzuchu. Niekiedy jednak czerwone plamy na skórze, to nie tylko wynik podrażnienia, ale poważnej choroby. Aby dokładnie określić przyczyny pojawienia się zmian skórnych, należy uwzględnić wiele różnych cech, takich jak chociażby to, czy czerwone plamki na ciele są swędzące, a skóra wokół nich dodatkowo przesuszona. Na podstawie odpowiedniej diagnozy i przy pomocy dermatologa można zacząć leczenie, które w większości przypadków szybko przynosi oczekiwane rezultaty.

Czerwone plamy na skórze, czym są?

Zmiany skórne to problem typowo dermatologiczny. Podobnie jest właśnie w przypadku występujących na skórze czerwonych plamek. Czerwonym plamom na skórze mogą towarzyszyć wykwity, czyli większe powierzchniowo, płaskie zmiany na skórze, odróżniające się nieco od barwą. Z reguły zajmują spory obszar skóry i tworzą charakterystyczne zaczerwienienie na około małych czerwonych plamek. W przypadku schorzenia innego niż dermatologiczne, należy wziąć pod uwagę to, że nie jest to problem samej skóry, która jest podrażniona. Czerwone plamy na skórze mogą być objawem schorzenia innej części naszego organizmu. Przykładem mogą być zmiany reumatoidalne, które właśnie w taki sposób uwidaczniają się na zewnątrz.

Czerwone plamki na ciele, gdzie leży ich przyczyna?

Podział czerwonych plam, występujących na ciele, można podzielić (ze względu na fizjologie) na 2 grupy:

1. Plamki czerwone na ciele, pojawiające się przy okazji stanu zapalnego – na skutek przekrwienia, na skórze pojawia się rumień.

2. Plamki czerwone na ciele, występujące w postaci tzw. pajączków na skórze, związane jest to ze zmianami w naczyniach krwionośnych.

W momencie, gdy czerwone plamki na ciele pokrywają jego znaczną część, możemy mieć do czynienia z chorobami o charakterze zakaźnym. Występowanie czerwonych plamek na ciele u dorosłego, ale także u dzieci, związane może być z rumieniem zakaźnym, ospą lub odrą, charakterystyczną właśnie dla okresu dziecięcego. Obecność tego typu zmian pokrywających całe ciało, z dodatkowym objawem, jakim jest łuszczącą się skóra wokoło zaczerwienienia, może być następstwem rozwijającej się łuszczycy. 

Pojawienie się czerwonych plam na skórze, wraz z objawami infekcji – między innymi gorączką, może sugerować choroby pochodzenia reumatologicznego. Toczeń jest główną przyczyna tego typu zmian i wymaga pilnej konsultacji z lekarzem oraz wdrożenia leczenia.

Czerwone swędzące plamy na ciele – przyczyny 

Czerwone plamy na ciele swędzące
Źródło: Freepik.com

Pojedyncze zmiany skórne, objawiające się czerwonymi swędzącymi plamkami na ciele, zwykle świadczą o reakcji alergicznej. Kontakt z alergenem jest miejscowy, dlatego plamki pojawiają się na niewielkim obszarze. W zależności od czynnika alergizującego, pojawiają się one w różnych miejscach. Poza zewnętrznymi czynnikami wywołującymi uczulenie, alergie powodować mogą także produkty spożywcze, jak np. nabiał czy gluten (w chorobie celiakii), które dają podobne objawy jak chociażby podrażnienie wywołane czynnikiem zewnętrznym.

Swędząca skóra może być też skutkiem ukąszenie owadów. Zaczerwienienie i nieprzyjemne podrażnieniem najczęściej mijają w ciągu kilku dni i są niegroźne. Podobnie niegroźna przyczyna, pojawiania się na skórze drobnych czerwonych plam, jest reakcją na niektóre leki. Wystąpienie wyprysków czy zaczerwienienia nazywane jest osutkami polekowymi. Z reguły wystarczy odstawienie przyjmowanych środków, bądź zmiana dawki, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

W wyniku stresu na skórze mogą pojawiać się pewne niedoskonałości często mylone chociażby z trądzikiem. W tym przypadku z reguły pojawiają się one samoczynnie i w ten sam sposób znikają. Ważna jest jednak zmiana trybu życia i unikanie sytuacji stresowych.

Czerwone plamy na skórze – konsultacja z lekarzem i rozpoczęcie leczenia

Czerwone plamy na plecach, czerwoną plamę na skórze, czerwone swędzące plamy na ciele i każdą inną zmianę, pojawiającą się na skórze, warto skonsultować chociażby z lekarzem rodzinnymi. Jeżeli w jakikolwiek sposób potwierdzi on nasze obawy, bądź nie będzie pewien co do diagnozy, skieruje nas do specjalisty – dermatologa. Ważne jest to, aby nie czekać z wizytą u lekarza zbyt długo, szczególnie jeśli problem staje się coraz bardziej uciążliwy, np. czerwone plamki na ciele zaczynają swędzieć lub skóra łuszczy się w miejscu, w którym pojawiły się te plamy.

Lekarz najpewniej przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad, w którym na początku zapyta nas o to, jak długo zmiany utrzymują się na ciele, ale także o to w jakim momencie/ w jakiej sytuacji pojawiły się po raz pierwszy. Na pewno przygotujmy się na to, że niezależnie od miejsca ich występowania, plamy na ciele będziemy musieli pokazać, lekarzowi. Bardzo ważną informacją dla lekarza będzie także nasza historia choroby, oraz to czy aktualnie przyjmujemy jakieś leki mogące wywołać tego typu zmiany skórne.

Niejasne sytuacje lekarz może rozstrzygnąć kierując nas na badanie próbki skóry oraz testy alergiczne, które wskażą charakter tej zmiany.

W zależności od przyczyny pojawienia się zmian skórnych lekarz może wprowadzić leki, które pomogą w zwalczeniu danej choroby. Niekiedy mogą to być zwykle antybiotyki lub maści działające powierzchniowo na zmianę, ale bywaj także przypadki, w których niezbędne jest wprowadzenie leków sterydowych. Choroby autoimmunologiczne mogą wymagać podawania leków hamujących nadmiernie pobudzony układ immunologiczny w formie leków doustnych, ale także podawanych dożylnie.

Reakcje alergiczne zazwyczaj leczone są histaminą i lekami działającymi miejscowo – zazwyczaj są to żele lub maści.

Powodów pojawienia się czerwonych plamek na skórze jest wiele, na szczęście jednak większość z nich jest niegroźna i łatwa do zdiagnozowania i leczenia. Najważniejsze to nie zignorować pojawiających się zmian i w porę udać się do specjalisty.

Źródła:
  1. Choroby skory i choroby przenoszone droga płciową, Jabłońska S. Majewski S., rok wydania 2010, wydawnictwo: Państwowy zakład Wydawnictw Lekarskich.
  2. Dermatologia kliniczna, Weller, Hunter, Savin, Dahl, Czelej, 2011.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.