Loading...
Ciąża

Czop śluzowy – jak wygląda, kiedy odchodzi i w jakim momencie należy zgłosić się do lekarza?

Młoda kobita w ciąży, która wie jak wygląda czop śluzowy

Czym jest czop śluzowy i kiedy się pojawia?

Wiele kobiet zastanawia się, czym jest czop porodowy, jakie są jego pierwsze objawy i kiedy odchodzi. Otóż czop ciążowy pojawia się krótko po zapłodnieniu, także towarzyszy kobiecie już od samego początku dziewięciomiesięcznego okresu ciąży. Ze względu na to, że stanowi on ścisłą i szczelną barierę, zamykająca skutecznie szyjkę macicy kobiety, stanowi on naturalną ochronę dziecka przed środowiskiem zewnętrznym.

Czop porodowy — funkcje

Głównym jego zadaniem jest ochrona, początkowo płodu, następnie rozwijającego się dziecka, przed różnego rodzaju infekcjami — grzybiczymi, bakteryjnymi, czy wirusowymi. Krótka cewka moczowa i ogólna tendencja do zwiększonej liczby zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych powoduje to, że kobiety często narażone są na różnego rodzaje infekcje okolic intymnych. Twór, jakim jest czop śluzowy, stanowi więc bardzo istotne zabezpieczenie rozwijającej się ciąży.

Należy jednak wspomnieć, że pomimo tej naturalnej i dosyć mocnej bariery, jaką stanowi czop, każda infekcja czy schorzenie podobnego typu nie tyle nie powinno, ile przede wszystkim nie może zostać zignorowane lub pominięte w czasie kontroli u lekarza, zarówno przez ginekologa, jak i przez samą kobietę w ciąży. Nieleczone infekcje układu moczowego lub rozrodczego pomimo zabezpieczenia czopem ciążowym, mogą wpłynąć niekorzystnie na rozwijające się w łonie matki dziecko.

Jak wygląda czop porodowy? Kiedy odchodzi? Jakie są pierwsze objawy?

Czop śluzowy z krwiąu kobiety w ciąży
Źródło: Freepik.com

Tak jak zostało wspomniane, czop śluzowy jest po prostu bardzo gęstym i zbitym tworem z naturalnie występującego u kobiet śluzu. Kiedy odchodzi? Odejście czopa śluzowego wiąże się najczęściej ze zbliżającym się porodem. Moment jego wypadnięcia jest ciężki do niezauważenia, ze względu na jego kształt i ogólny wygląd. Bywa jednak tak, ze czop śluzowy może odchodzić kawałkami, wtedy też sam moment odejścia czopa bywa przez kobietę niepowiązany z wypadnięciem czopa ciążowego.

Czop porodowy – charakterystyka

Czop porodowy ma konsystencje gęstej galaretki i podłużny lub owalny kształt, który nie jest typowym śluzem, jaki kobieta może u siebie zaobserwować na co dzień. Z reguły czop porodowy jest dość duży i może mieć różną barwę, w zależności od tego, czy można w nim zaobserwować resztki krwi. Barwa zależy od świeżości obecnej w nim krwi:

  1. Brązowy czop śluzowy — barwa związana z obecnością starszej krwi,
  2. czerwony lub różowy czop śluzowy — barwa związana z obecnością świeżej krwi.

Czop śluzowy, a poród

Ponieważ czop porodowy to bariera dzieląca płód i środowisko zewnętrzne, logicznym staje się, ze w momencie odejścia czopu śluzowego tak naprawdę możemy spodziewać się porodu w niedługim czasie. Zauważenie tego zjawiska nie powinno wystraszyć kobiety, co najwyżej zasugerować jej, że zbliża się termin rozwiązania. Usunięcie czopa porodowego przez organizm jest swoistym przygotowaniem ciała, a dokładniej mówiąc macicy do porodu. W momencie, gdy czop porodowy wypada, szyjka macicy rozszerza się otwiera, tworząc tzw. kanał rodny, przez który dziecko zostaje niejako przepchnięte w kierunku pochwy. Po wypadnięciu czopu ciążowego szyjka staje się też bardziej elastyczna, tak aby ułatwić kobiecie poród, oraz krótsza, co także ma za zadanie wspomóc proces narodzin. Wyobrażenie o tym, że poród rozpoczyna się w momencie wypadnięcia czopu śluzowego, jest jednak mylne, niestety również bardzo powszechne. Niekiedy okres jaki dzieli kobietę od porodu, po odejściu czopa śluzowego to kilka dni, a nawet tygodni. Bywa oczywiście również tak, że odejście czopu to natychmiastowy sygnał do udania się na porodówkę. W niektórych wypadkach akcja porodowa zaczyna się w ciągu kilku godzin po usunięciu bariery śluzowej.

Czop porodowy i ewentualna wizyta u lekarza

Lekarka badająca kobietę w ciąży
Źródło: Freepik.com

Jeżeli czop śluzowy odszedł, a mimo to wciąż nie doszło do porodu, warto upewnić się na wizycie u ginekologa, czy wszystko przebiega zgodnie z planem. Nie jest to konieczne, gdyż w 99 procentach przypadków nic złego się nie dzieje. Mimo to warto jednak skontrolować się dla własnego spokoju. Bezsprzecznym wskazaniem do odwiedzenia gabinetu lekarskiego są jednak skurcze, które pojawiają się nieraz po wypadnięciu czopa ciążowego. Mogą to być oczywiście skurcze porodowe, ale nie tylko, dlatego warto to sprawdzić.

Czop porodowy a wizyta u specjalisty

Innym, a właściwie dodatkowym i w tym przypadku bezdyskusyjnym już, wskazaniem do odwiedzenia swojego lekarza prowadzącego w momencie wypadnięcie czopu śluzowego, są poprzednie ciąże, których rozwiązanie nastąpiło przedwcześnie. Wcześniejsze rozwiązanie w przeszłości, nawet jeśli dziecko urodziło się zdrowe i bez komplikacji, jest wskazaniem do kontroli czy w obecnej ciąży nie nastąpiło przedwczesne odklejenie się łożyska lub czy nie jest to stan łożyska przodującego.

Oba te zjawiska na szczęście mimo wszystko nie muszą oznaczać nic złego i z pomocą lekarzy i położnych, wciąż można urodzić zupełnie bezpiecznie.

Źródła:

1.Poród naturalny, Katarzyna Oleś, Natuli, 2018.

2. Położnictwo i ginekologia tom 1-2, Grzegorz H. Bręborowicz, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.