Loading...
Badania

Czy badanie RTG jest bezpieczne?

Lekarz omawia z pacjentką jej badanie RTG

Badanie RTG, często zwane również zdjęciem rentgenowskim, jest wykorzystywane w diagnostyce chorób płuc, układu kostnego i układu pokarmowego. Czy badanie RTG należy do bezpiecznych metod diagnostycznych? W jakich przypadkach nie wykonuje się badań rentgenogramem?

Na czym polega badanie RTG?

Badanie RTG wykorzystywane jest w badaniu wielu chorób i schorzeń od prawie stu lat. Przełomowe odkrycie promieni X w 1895 roku przez Wilhelma Röentgena umożliwiło wykrywanie nieprawidłowości w budowie badanego narządu. Od 1934 roku, czyli od czasu wykonania pierwszego zdjęcia rentgenowskiego przez pracownika amerykańskiej firmy Kodak, Artura Fuchsa, badanie RTG jest powszechnie stosowane. Dzięki możliwościom promieniowania, odkrytych przez niemieckiego fizyka, możliwe jest dokładna analiza prześwietlonego narządu.  Badanie RTG polega na naświetleniu wybranego obszaru ciała wiązką promieni, które przechodzą częściowo przez ciało pacjenta i padają na błonę rentgenowską, umożliwiając wykonanie zdjęcia. Dzięki technice obrazowania możliwe jest wykrycie nieprawidłowości w budowie wybranego rejonu ciała.

Kiedy stosuje się badanie RTG?

Promieniowanie rentgenowskie najczęściej stosuje się w diagnozowaniu chorób układu kostnego oraz po przebytych urazach. Badanie RTG pozwala wykryć takie choroby jak: osteoporoza, zwyrodnieniowe zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, a także określić rodzaj zmian po przebytych kontuzjach, złamaniach i innych urazach. Badanie radiologiczne wykorzystuje się także w przypadku podejrzenia chorób płuc jak: rozedma płuc, gruźlica, zapalenie płuc i choroby nowotworowe. Rentgenogram stosuje się także w diagnozowaniu chorób układu pokarmowego jak: wrzody żołądka i dwunastnicy oraz pogrubienie ścian żołądka. Promieniowanie X stosowane jest także w takich metodach obrazowania diagnostycznego jak: mammografia, tomografia komputerowa, pantomogram, densytometria.

W jakich przypadkach nie wykonuje się badania RTG? Czy badanie radiologiczne jest bezpieczne?

Badanie RTG należy do skutecznych i powszechnie stosowanych metod obrazowania diagnostycznego, ale nie zaleca się wykonywania rentgenogramu kobietom w ciąży. Promieniowanie X, zwłaszcza w pierwszych tygodniach ciąży może zwiększyć ryzyko poronienia lub obumarcia płodu, a także wpłynąć na powstawanie nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym nienarodzonego dziecka oraz chorób nowotworowych w późniejszych latach życia. Badanie RTG kobietom w ciąży wykonuje się jedynie w szczególnych przypadkach, po konsultacji z ginekologiem prowadzącym ciążę oraz przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności jak zastosowanie specjalnego fartucha rentgenowskiego chroniącego płód przed wpływem promieniowania. 

Badanie RTG jest jedną z najczęściej stosowanych i bezpiecznych metod diagnostycznych. Promieniowanie X stosuje się jedynie w szczególnych przypadkach, dlatego niewielka dawka promieniowania nie wpływa negatywnie na zdrowie. Warto również wiedzieć, że urządzenia do badań rentgenowskich są stale udoskonalane, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie jak najdokładniejszego obrazu przy zastosowaniu jak najmniejszej dawki promieniowania. Promieniowanie rentgenowskie może być szkodliwe w dużej dawce, dlatego bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego odstępu czasowego między badaniami. Ze względu na ryzyko negatywnego wpływu na zdrowie, lekarze zalecają wykonanie zdjęcia rentgenowskiego jedynie w przypadkach, gdy inna metoda diagnostyczna jest nieskuteczna.

Badanie RTG od prawie wieku stosuje się w diagnozowaniu urazów i chorób. Zdjęcie rentgenowskie wykonuje się jedynie po konsultacji lekarskiej w uzasadnionych przypadkach, co znacznie zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.