Loading...
ChorobyDom i rodzinaPsychika

Czy czerwona i opuchnięta twarz jest oznaką alkoholizmu, czyli jak rozpoznać alkoholika?

Alkoholik

Każda choroba zmienia wygląd człowieka i jest to szczególnie widoczne w przypadku choroby alkoholowej. Choć uzależnienie od alkoholu rozwija się powoli, to ma charakter postępujący i z czasem rujnuje powierzchowność osoby dotkniętej nałogiem. W zaawansowanym stadium choroby zmiany stają się nieodwracalne, co wydaje się szczególnie bolesne w przypadku kobiet, które z natury rzeczy wiążą poczucie własnej wartości z atrakcyjnym wyglądem. Alkohol zmienia człowieka pod każdym względem, również od strony fizycznej, i wystarczy spojrzeć alkoholikowi w twarz, aby wyczytać z niej bolesny sekret. 

Czerwona twarz u alkoholika – czy to poważny problem?

Czerwona twarz to problem wielu alkoholików. Do tego dochodzą: opuchlizna, przesuszenie, rozszerzone naczynka i problemy z włosami. Chociaż o negatywnym wpływie alkoholu na zdrowie i wygląd wie prawie każdy, to dla wielu jego miłośników nie jest to żaden argument do ograniczenia konsumpcji. Do momentu, kiedy nie jest już za późno…

Choroba alkoholowa jest procesem zdradliwym

Miłe złego początki, chciałoby się powiedzieć, słuchając zwierzeń byłych alkoholików. Bo, o ile na początku tej jakże ponurej przygody z alkoholem, wódka czy piwo były źródłem wyłącznie przyjemnych doznań, to w miarę wchodzenia w uzależnienie zmienia się próg tolerancji na alkohol. Sprawia to, że trunki zaczynają płynąć szerokim strumieniem. Aby bowiem zabawić się tak dobrze, jak to było do niedawna, czyli szybciutko wejść w stan upojenia alkoholowego, osoba uzależniona musi wypić więcej. W efekcie wpada w tzw. ciągi alkoholowe, podczas których traci kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu. Zaczyna się piekło uzależnienia i powolny zjazd w dół. Problem z chorobą alkoholową polega na tym, że bardzo trudno określić, kiedy kończy się picie towarzyskie, a zaczyna picie na umór, w towarzystwie lub w samotności. Jak rozpoznać alkoholizm? Naprawdę wiele da się powiedzieć na podstawie wyglądu osoby uzależnionej od alkoholu.

Jak zmienia się twarz alkoholika?

Regularne spożywanie alkoholu bardzo negatywnie odbija się na naszym wyglądzie, a po pewnym czasie skutki picia zaczynają być również widoczne na twarzy. Po pierwsze, alkohol prowadzi do odwodnienia, które wysusza skórę na twarzy, a to nie pozostaje bez wpływu na kondycję skóry. Zmarszczki pogłębiają się i stają się bardziej widoczne. Cera matowieje i nabiera szarości. Człowiek więdnie w oczach i zaczyna wyglądać starzej, niż wskazywałaby na to jego metryka. Pojawia się opuchlizna pod oczami po alkoholu, a same oczy alkoholika stają się przekrwione. Na twarzy można zauważyć tzw. pajączki, które przybierają formę rumienia, szczególnie w okolicach nosa i policzków. Ten osławiony fioletowy nos u alkoholika jest charakterystyczną cechą osoby nadużywającej alkoholu. Włosy robią się matowe, kruche, łamliwe i zaczynają wypadać. Cebulki włosowe mogą zamierać.

Dodatkowo alkohol wypłukuje witaminę A i C, prowadzi do zaburzeń wchłaniania witamin z grupy B, przez co skóra staje się bardziej narażona na negatywne działanie czynników atmosferycznych, a w konsekwencji szybciej się starzeje.

Jak rozpoznać alkoholika? Dlaczego alkoholik ma czerwoną twarz?

Czerwona, niekiedy określana także jako ,,pijacka twarz”, jest znakiem rozpoznawczym wielu alkoholików, będących w zaawansowanej fazie nałogu. Jest to spowodowane rozszerzaniem się naczyń krwionośnych pod wpływem aldehydu octowego, związku, który powstaje w organizmie po spożyciu alkoholu. Konsumowanie alkoholu w nadmiarze podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza tętno, co potęguje uczucie ciepła. Jeżeli picie alkoholu jest długotrwałe i nadmierne, ściany naczyń krwionośnych się tak napinają, że powstają na twarzy pajączki, których najwięcej jest w okolicy nosa i policzków. Z reguły są to też te najbardziej zaczerwienione obszary twarzy.

Opuchnięta twarz u alkoholika

Opuchlizna to kolejna typowa cecha charakterystyczna dla osób borykających się z chorobą alkoholową. Alkohol jest bardzo kaloryczny, jednak kalorie alkoholowe różnią się od tych dostarczanych z pokarmem. Odpowiadają one nie tyle za tycie, co za ,,puchnięcie” organizmu.

Po wypiciu alkoholu twarz nabrzmiewa, co jest spowodowane wypływającą przez rozszerzone naczynia krwionośne limfą. Przy długotrwałym ciężkim piciu dochodzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych, takich jak wątroba i nerki. Wtedy opuchlizna alkoholowa na twarzy, która jest często obserwowana u osób z długim stażem alkoholowym, może wskazywać na zły stan tych narządów. Jest to dzwonek alarmowy, aby jak najszybciej odstawić alkohol i podjąć leczenie.

Nie trzeba być alkoholikiem, aby ,,rumienić” się po wypiciu

Problem zaczerwienionej twarzy po spożyciu alkoholu nie jest wyłącznie domeną alkoholików. Jak się okazuje, nawet osoby, które sięgają po wino czy piwo okazjonalnie, mogą mieć problem z rumienieniem twarzy. Jest to stan chwilowy, ale bardzo niebezpieczny, gdyż wskazuje na wysokie ciśnienie krwi, które może być przyczyną zawałów serca i udarów mózgu. Typowym objawem świadczącym o nadwrażliwości na alkohol są ,,uderzenia gorąco” po wypiciu już nawet jego niewielkiej ilości.

Alkohol bardziej szkodzi kobietom niż mężczyznom

Naukowcy z National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) udowodnili, że alkohol bardziej szkodzi kobietom niż mężczyznom (1). Ich zdaniem, w przypadku kobiet nie istnieje pojęcie bezpiecznej dawki alkoholu. Jest to uwarunkowane:

  • niższą wagą ciała – taka sama porcja alkoholu wypita przez kobietę i mężczyznę sprawi, że ze względu na niższą masę ciała stężenie alkoholu we krwi kobiety będzie znacząco wyższe
  • mniejszą ilością wody w organizmie – kobiety odznaczają się niższą, niż mężczyźni ilością płynów w organizmie, tak więc stężenie alkoholu po wypiciu takiej samej, jak mężczyzna dawki, będzie dużo wyższe.

Trzeba nadmienić, że organizm kobiety gorzej metabolizuje alkohol, co jest uwarunkowane niższą aktywnością enzymów w śluzówce żołądka. Z kolei estrogeny intensyfikują wchłanianie alkoholu. Wszystko to sprawia, że kobieta odznacza się niższą tolerancją na alkohol, a jego działanie jest wyjątkowo zdradliwe.

W przypadku kobiet nie istnieje pojęcie ,,bezpiecznej dawki alkoholu”, po którą mogłyby spokojnie sięgać.

Po czym poznać alkoholika? Czy czerwona twarz po alkoholu to znak ostrzegawczy?

Tu zapala się światełko ostrzegawcze, bo nawet osoby, które sięgają po alkohol okazjonalnie, mogą mieć problem z rumienieniem się na twarzy. I choć jest to stan chwilowy, niemniej jednak bardzo niebezpieczny. Mocne zaczerwienienie po alkoholu może wskazywać na wysokie ciśnienie krwi, a to z kolei może doprowadzić do zawału serca i udaru mózgu. Typowym objawem świadczącym o nadwrażliwości na alkohol są uderzenia gorąca po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu.

Jak skończyć z nałogiem?

Mężczyzna z opuchlizną po alkoholu
Źródło: Freepik.com

Alkoholizm jest ciężką chorobą, z której można wyjść pod warunkiem, że alkoholik zechce podjąć leczenie. Literatura przedmiotu, a i my wszyscy znamy przypadki ludzi, często wybitnych, którzy wyszli z alkoholizmu, znajdując się w zaawansowanym już stadium choroby. Dlatego, zamiast potępiać, należy podać rękę osobie uzależnionej w nadziei, że zechce się wyrwać się z błędnego koła uzależnienia.

Osoby, będące pod wpływem alkoholu, często przyzwyczajają się do swojego dotychczasowego wyglądu, który staje się dla nich czymś standardowym. W końcu wyobraźnia alkoholika ,,upiększa” otaczającą rzeczywistość. Pamiętajmy jednak o tym, że alkoholizm może zniszczyć nie tylko nasz wygląd, ale i nasze życie. Aby do tego nie doprowadzić, trzeba podjąć terapię uzależnień pod okiem specjalistów. Prowadzona w ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu w Krakowie terapia odwykowa pomaga Pacjentom uporać się z uzależnieniem i rozpocząć nowe życie bez nałogu.

Chcesz dowiedz się więcej na temat zmian w wyglądzie alkoholika? Zachęcamy do lektury artykułu na blogu ośrodka terapii uzależnień w Krakowie: Alkoholizm a wygląd twarzy. Jak rozpoznać alkoholika po twarzy?

Bibliografia

  • Alkoholizm jako choroba” Bohdan T. Woronowicz, Warszawa, wyd. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, 1995, ISBN 83-86103-15-9.
  • Bohdan T. Woronowicz Na zdrowie. Jak poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu, Media Rodzina i Parpamedia, 2008, ISBN 978-83-7278-239-7.
  • Leksykon terminów. Alkohol i narkotyki. Światowa Organizacja Zdrowia, Warszawa, wyd. Instytut Psychiatrii i Neurologii, 1977, ISBN 83-85705-32-5,
  • Osiatyński W., Rehab, Warszawa: Iskry, 2003, ISBN 83-207-1738-8, OCLC 830536463.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.