Loading...
Dom i rodzina

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa? ODPOWIADAMY!

Trójkąt ostrzegawczy na drodze i mężczyzna w odblaskowej kamizelce

W zależności od kraju wymogi dotyczące posiadania kamizelek odblaskowych są bardzo różne. W Polsce w aucie należy posiadać gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy, a w przypadku pieszych czy rowerzystów noszenie odblaskowych elementów jest obowiązkowe po zmroku poza terenem zabudowanym. A co z kamizelką odblaskową?

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa?

Noszenie kamizelki odblaskowej nie jest obowiązkowe, jednak rekomendowane zwłaszcza w przypadku rowerzystów i pieszych. Często zaleca się również biegaczom, którzy trenują po zmroku, zakładanie kamizelki bądź odblasków, żeby byli bardziej widoczni na drodze. Coraz częściej można również spotkać na ulicy wycieczki szkolne (głównie dzieci z klas 1-4 podstawówki), których wszyscy uczestnicy mają na sobie kamizelki odblaskowe – dorośli powinni brać z nich przykład, zwłaszcza jeżeli poruszają się po zmroku poboczem.

Kamizelka odblaskowa jest niewątpliwie bardzo przydatnym elementem wyposażenia zarówno w samochodzie, jak i podczas pieszych czy rowerowych wycieczek. Zajmuje ona niewiele miejsca, a w razie ewentualnego wypadku na drodze może być bardzo pomocna. Trójkąt ostrzegawczy bowiem trzeba rozstawić w odległości 100 metrów od uszkodzonego samochodu, a po zmroku inni kierowcy mogą mieć bardzo ograniczone pole widzenia. Kamizelka odblaskowa zwiększa widoczność uczestników ruchu drogowego do około 150 metrów!

Polskie prawo nie nakłada obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej przez uczestników ruchu drogowego – mówi ekspert z serwisu Odblaski24. – Mimo to zawsze warto ją mieć w bagażniku, zwłaszcza gdy się dużo podróżuje do innych krajów Europy, w których są inne przepisy niż w Polsce.

Ile kosztuje kamizelka odblaskowa?

Kamizelki odblaskowe to wydatek rzędu kilkunastu złotych. Są tanie, nie zajmują dużo miejsca i znacznie zwiększają widoczność na drodze. Mimo że nie są obowiązkowe, a polskie prawo nie nakłada na kierowców czy uczestników ruchu drogowego (piesi, rowerzyści, motocykliści) wymogu posiadania kamizelki, warto się w nią zaopatrzyć. W razie wypadku już z daleka będziesz lepiej widoczny. Na pewno rozważ zakup kamizelki, gdy często wracasz poboczem do domu lub trenujesz wieczorami. Kamizelka ma większą powierzchnię niż odblaski, dlatego od razu jesteś bardziej widoczny dla kierowcy. Jeżeli jednak z jakichś powodów nie chcesz kupować kamizelki, zainwestuj w wymienione wcześniej odblaski – mogą to być odblaskowe opaski na ramię, breloczki na plecak czy naklejki.

Jeżeli Twoje dziecko nie chce nosić kamizelki odblaskowej (np. uważa, że to „obciach” i istnieje ryzyko, że nie będzie jej zakładać w drodze do domu), to po prostu kup mu naklejki odblaskowe czy breloczki, które można przywiesić do plecaka – mówi ekspert z serwisu Odblaski24. – Na rynku jest duży wybór różnych zawieszek, które spodobają się i dzieciom, i nastolatkom.

Dodatkowo jeżeli dużo podróżujesz do innych krajów, lepiej kup kamizelkę i miej ją zawsze w aucie. W wielu krajach posiadanie kamizelki odblaskowej jest obowiązkowe. Jest tak m.in. w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, we Francji, Austrii, Hiszpanii czy we Włoszech. Za brak kamizelki nakłada się wysokie kary. Dlatego też lepiej ją mieć, nawet jeżeli nie będziesz jej później używał. Wyżej wymienione kraje stanowią najpopularniejszy kierunek wycieczek (wakacje, ferie zimowe), dlatego zamiast zastanawiać się, w którym kraju musisz mieć kamizelkę, lepiej po prostu włóż ją do bagażnika i nie wyciągaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.