Loading...
Dom i rodzina

Czy kawa jest zdrowa?

Kawa z ekspresu na kapsułki stoi na stole

Kawa to napój, którego picie deklaruje blisko 73% Polaków. Amatorzy „małej czarnej” zazwyczaj nie wyobrażają sobie poranka bez choćby jednej filiżanki tego aromatycznego napoju. W sklepach znajdziemy różne rodzaje ziaren kawy, palone na wiele sposobów. Możemy wybierać spośród kaw smakowych i gotowych do przygotowania różnymi metodami. Czy picie kawy to zdrowy nawyk? Czy każdy może ją pić? Czy jakaś kawa jest mniej zdrowa?

Komu kawa pomoże i w jaki sposób?

Czemu kawa zawdzięcza swoje pobudzające właściwości wie zapewne każdy. Kofeina to organiczny związek chemiczny, naturalnie występujący w ziarnach kawowca. Można ją również znaleźć w ziarnach kakaowca, w herbacie oraz nasionach guarany. To właśnie dzięki niej kawa ma swoje psychoaktywne działanie. Średnio filiżanka espresso zawiera pomiędzy 80 a 140 g kofeiny, a największe jej stężenie występuje w organizmie ok. 40-60 min po spożyciu. Kofeina pobudza ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu zwiększa koncentrację, podnosi energię oraz poprawia nastrój.

Co jakiś czas pojawiają się nowe doniesienia ekspertów, mówiące o pozytywnym działaniu kawy na organizm ludzki i o zawartych w niej składnikach. Udowodnione zostało, że kawa wypijana w ilości umiarkowanej (4-5 filiżanek dzienne) korzystnie wpływa na układ krążenia oraz układ nerwowy. Każdy, kto zmaga się z migrenowymi bólami głowy, doskonale wie, że wypicie małej kawy w połączeniu ze wzięciem leków przeciwbólowych pomoże szybciej pozbyć się bólu. Dzieje się tak za sprawą niczego innego jak właśnie kofeiny. Ten związek chemiczny zwiększa i przyspiesza działanie popularnych środków przeciwbólowych nawet o 66%. Zawarte w ziarnach kawowca: kofeina, teobromina i teofilina zmniejszają o 19% prawdopodobieństwo zachorowania na Alzheimera i Parkinsona. Zawarte zaś w kawie antyoksydanty (kwas chlorogenowy i kawowy) pomagają w pozbyciu się z organizmu toksyn, a także chronią materiał genetyczny przed uszkodzeniami. Krótko mówiąc — zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór.

Komu kawa może zaszkodzić?

Choć wypicie w ciągu dnia kilku filiżanek kawy generalnie jest nieszkodliwe, są takie sytuacje, w których nawet tak niewielka ilość tego napoju może przynieść więcej szkody niż pożytku. Kto zatem powinien wystrzegać się picia „małej czarnej”?

  • osoby z chorobami układu pokarmowego takimi jak: wrzody żołądka oraz refluks,
  • cierpiący na problemy z bezsennością,
  • kobiety w ciąży — powinny ograniczyć spożycie kawy, a najlepiej skonsultować tę decyzję z lekarzem prowadzącym.

Wielokrotnie powtarzany mit o tym, że kawa wypłukuje magnez z organizmu, został już na szczęście obalony. Owszem — kawa działa moczopędnie. Jednak przy zachowaniu zdrowego rozsądku w ilości wypitych dziennie kaw, nie należy się martwić poziomem utraty tego cennego pierwiastka.

Dobry ekspres ciśnieniowy oraz ekspres na kapsułki — gwarancja najlepszej jakości naparu

Sposób parzenia kawy ma bardzo istotny wpływ na jej jakość oraz smak. Nie pozostaje też obojętny na nasz organizm. Im dłużej kawa ma kontakt z wodą, tym więcej substancji z niej przenika do naparu. Może to powodować podrażnienie żołądka oraz nieprzyjemne konsekwencje bólowe. Dlatego też najlepszym sprzętem do zaparzenia kawy jest zdecydowanie ekspres ciśnieniowy oraz ekspres na kapsułki. Ten drugi jest także zdecydowanie mniejszym i cichszym sprzętem, o bardzo intuicyjnym działaniu, co stanowi jego dodatkowy atut. Wbrew niektórym doniesieniom — kawa w kapsułkach jest nieszkodliwa. Kapsułki zawierają wyłącznie mieloną czarną kawę (niekiedy zbożową), która pita z umiarem wpływa pozytywnie na nasz organizm. Kawa w kapsułkach jest dostępna w wielu różnych smakach, a jej parzenie nie wiąże się z dość uciążliwą czynnością czyszczenia ekspresu z fusów. Za tę wygodę trzeba jednak nieco więcej zapłacić, gdyż w przeliczeniu na filiżankę, kawa w kapsułkach kosztuje drożej niż ta kupowana w ziarnach do samodzielnego zmielenia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.