Loading...
ChorobyNowinki ze świata zdrowia

Czy kobiety z mutacją w genach BRCA1 i BRCA2 powinny poddawać sie profilaktycznej mastektomii?

Problem zachrowalności na raka sutka u kobiet, u których stwierdzono mutację w genach BRCA1 lub BRCA2 jest szeroko dyskutowany od kilku lat. Wiadomo bowiem, że prawie na pewno choroba pojawi sie u nich, dlatego znając wynik badania genetycznego zastanawiano się jak postepować w tego rodzaju przypadkach.
Opublikowane ostatnio wyniki badań naukowców z Rotterdamu zdają się potwierdzać, iż poddanie kobiet profilaktycznej mastektomii (zabiegowi usunięcia piersi) jest skuteczną formą ochrony przed wystąpieniem u nich nowotworu sutka.

Badanie to, chociaż powinno, jak twierdzą sami autorzy być kontynuowane w większej grupie kobiet oraz przez dłuższy czas, zdaje się rozwiewać ostatnie wątpliwości, jakie towarzyszą takiej strategii postępowania. Daleko jednak jeszcze do wprowadzenia takiego postępowania ma szeroką skalę gdyż obecne standardy postępowania w przypadkach mutacji BRCA1 lub BRCA2 zawierają profilaktyczną operacje usunięcia jajników (ooforektomię) u niektórych kobiet, zażywanie preparatu antyestrogennego (tamoxifen) i ścisły nadzór diagnostyczny – tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, USG, markery nowotworowe, badanie fizykalne.

Usunięcie piersi jest dla kobiety zabiegiem okaleczającym zarówno fizycznie jak i psychicznie, ale jak podkreślają lekarze komentujący pracę z Rotterdamu, może to być alternatywne postępowanie w wyselekcjonowanej grupie kobiet, które choć trudne do zaakceptowania przyniesie wymierne korzyści w postaci uniknięcia nowotworu sutka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.