Loading...
Kręgosłup

Czy konieczna operacja przy kręgozmyku?

pytanie do specjalisty

Pytanie:

Czy konieczna jest operacja chirurgiczna przy kręgozmyku L2 do L3 o około 4-5 mm oraz L5 do S1 o około 8-10 mm z nieznacznym zwężeniem krążka międzykręgowego L5 z niestabilnością kręgosłupa lędźwiowego na poziomie L3-L5. Jeśli tak, to na czym ta operacja będzie polegać i czego dotyczyć.
Pozdrawiam,

Odpowiedź:

Do powzięcia decyzji o operacyjnym lub zachowawczym leczeniu patologii związanej z kręgosłupem nie wystarczy opis zdjęcia rentgenowskiego ani nawet analizowanie samej kliszy. Pierwszorzędne znaczenie ma kliniczne badanie pacjenta, ocena neurologiczna i nasilenie dolegliwości. Kręgozmyk to ogólne określenie grupy schorzeń, podczas których dochodzi do przypominającego ześlizg przemieszczania trzonu kręgu względem trzonu kręgu sąsiedniego. Kręgozmyk może być efektem wad wrodzonych lub nabytych (np. przerwania ciągłości łuku kręgu w okolicy jego cieśni), jak również może być konsekwencją choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa (np. tzw. kręgozmyk rzekomy).
W określaniu typu kręgozmyku duże znaczenie mają np. badanie przeglądowe kręgosłupa w projekcjach skośnych, tomografia komputerowa czy magnetyczny rezonans jądrowy. Ważny jest również stopień niestabilności kręgosłupa powodowany przez wadę. Zdjęcia rentgenowskie wykonane w pozycji skrajnego zgięcia i wyprostu kręgosłupa potrafią wykryć nieprawidłową ruchomość w poszczególnych segmentach.
Istnieje wiele technik leczenia operacyjnego kręgozmyku. W niektórych stosuje się dostęp od tyłu, w innych od strony przednio-bocznej tułowia, w innych wreszcie jednocześnie oba dostępy. Zabieg polega najczęściej na przywróceniu właściwych stosunków anatomicznych w kręgosłupie (ewentualnie towarzyszącym uwolnieniu korzeni nerwowych z ucisku) i ustabilizowaniu kręgosłupa odpowiednimi wszczepami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.