Loading...
Choroby

Czy liszajec i liszaj to to samo?

Liszaj - kobieta z wysypką na przedramieniu.

Choroby dermatologiczne mają różne podłoże – wirusowe, bakteryjne, niektóre z nich uwarunkowane są genetycznie, inne bywają efektem ekspozycji skóry na działanie szkodliwych czynników. Do dość często występujących chorób dermatologicznych zalicza się liszaj oraz liszajec. Choć nazwy te brzmią podobnie, ich przyczyny, objawy i leczenie są zupełnie inne.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest liszaj,
  • czy liszaj płaski i liszaj rumieniowaty są takim samym schorzeniem,
  • co to jest liszajec.

Na początek podstawowe wyjaśnienia. Liszaj (liszaj płaski) to choroba objawiająca się występowaniem charakterystycznych grudkowatych zmian skórnych. Jej przyczyny nie są do końca poznane – przypuszcza się, że może mieć ona związek z procesami immunologicznymi zachodzącymi w organizmie.

Liszaj, czyli choroba dermatologiczna, nie jest tym samym co liszaj rumieniowaty – mianem tym określa się bowiem jeden z głównych objawów skórnych tocznia układowego, a więc niebezpiecznej choroby układowej tkanki łącznej, w przebiegu której może dojść do uszkodzenia różnych układów i narządów. Manifestacją skórą tocznia bywa właśnie liszaj rumieniowaty, czyli charakterystyczne zaczerwienienie skóry na policzkach, grzbiecie nosa, czasem też na czole czy w okolicach oczu.

Zupełnie innym schorzeniem jest z kolei liszajec – bardzo zakaźna choroba skóry, wywoływana przez gronkowce i/lub paciorkowce. Zarówno w przebiegu liszaja płaskiego, jak i liszajca zakaźnego pacjentem opiekuje się dermatolog.

Liszaj – co trzeba o nim wiedzieć?

Liszaj płaski to choroba dermatologiczna o nie do końca znanych przyczynach. Liszaje występują częściej u osób dorosłych z zapaleniem wątroby, marskością wątroby i cukrzycą, spotykany jest również liszaj u dziecka.

  • Czy liszaj jest zaraźliwy?

Nie, liszaj nie jest chorobą zakaźną. Jego przyczyny nie są do końca poznane, ale wiadomo, że najczęściej ma charakter przewlekły – objawy potrafią utrzymywać się od kilku miesięcy do nawet roku.

  • Liszaj płaski – objawy

Liszaj na twarzy występuje rzadko. Częściej zmiany pojawiają się kończynach, tułowiu, brzuchu i błonach śluzowych – przyjmują one charakterystyczną postać sinych lub fioletowych płaskich grudek o wielkości od 1 do 3 mm. Mają one tendencję do zlewana się i towarzyszy im świąd.

  • Liszaj – leczenie

U około 90% chorych liszaj ustępuje samoistnie w ciągu dwóch lat. Leczenie zmian jest wyłącznie objawowe – dermatologii może zalecić np. odpowiednią maść na liszaj z glikokortykosteroidami, której zadaniem jest redukcja zmian i zminimalizowanie świądu.

Liszajec zakaźny – co trzeba wiedzieć?

Liszajec – w przeciwieństwie do liszaja – jest bardzo zakaźną chorobą skóry, wywoływaną przez bakterie – gronkowce i/lub paciorkowce. Najczęściej występuje u dzieci – łatwo rozprzestrzenia się w żłobkach, przedszkolach czy szkołach.

Liszajec zakaźny objawia się występowaniem na skórze drobnych, powierzchownych pęcherzyków, które szybko pękają, a następnie zmieniają się w żółtawe strupki. Oprócz zmian skórnych choroba nie daje innych objawów. Ze względu na charakterystyczny obraz kliniczny, dermatolog jest w stanie jednoznacznie zdiagnozować schorzenie już poprzez badanie wzrokowe.

Liszajec – jako choroba bakteryjna – leczona jest antybiotykami stosowanymi ogólnie lub miejscowo. Zależy to od lokalizacji oraz rozległości zmian.

W przypadku zdiagnozowanego liszajca rodzinie pacjenta zaleca się zachowanie dość rygorystycznych zasad higieny. Jak już wspomniano, jest to bowiem choroba o dużej zakaźności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.