Loading...
Dom i rodzina

Czy lokalizacja ma wpływ na koszty instalacji oraz wydajność fotowoltaiki?

Zmontowana fotowoltaika na dachu domu

Artykuł partnera.

Fotowoltaika cieszy się niezwykłą popularnością. Co więcej, z roku na rok zyskuje ona coraz większe grono polecających. Wiele osób zastanawia się, czy montaż fotowoltaiki w ich przypadku będzie dobrym krokiem. Jednym z najczęściej zadawanych pytań przed podjęciem decyzji o zakupie instalacji fotowoltaicznej jest to, dotyczące jej kosztów. Czy lokalizacja ma wpływ na koszty instalacji oraz wydajność systemu?

Lokalizacja a koszty instalacji fotowoltaiki

Najważniejszym czynnikiem determinującym ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej jest jej rozmiar. Im większe będzie zapotrzebowanie na prąd, tym większy będzie koszt systemu.

Wiele osób twierdzi, że lokalizacja nie ma żadnego wpływu na ostateczny koszt systemu fotowoltaicznego. Jest to niestety mylne. Drugim najważniejszym czynnikiem, który wpływa na koszt instalacji, jest właśnie jej lokalizacja. W zdecydowanej większości przypadków panele solarne montowane są na dachach. Ze względu na to, że każdy dach jest inny, systemy dobierane są indywidualnie – według wymagań oraz zapotrzebowania klientów. Co więcej, instalacje przygruntowe są znacznie droższe niż te montowane na dachu. Wymagają one bowiem budowy specjalnych stelaży, na których następnie będą osadzone panele.

Lokalizacja a wydajność systemu fotowoltaicznego

A czy lokalizacja ma wpływ na wydajność całego systemu? Bez wątpienia tak! Wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od promieniowania słonecznego, docierającego do paneli. Im bardziej intensywny i dłuższy będzie dopływ, tym bardziej wydajny stanie się cały system. Na wiele czynników związanych z dawkowaniem promieni słonecznych nie mamy jednak wpływu – zazwyczaj jest to zależne od pory roku oraz stopnia zachmurzenia.

Na jedną rzecz jednak możemy wpłynąć – dobór odpowiedniego miejsca. Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, warto zwrócić uwagę na to, aby były one zainstalowane na odpowiednią stronę świata. Najlepiej jest wybrać południe. Dlaczego? W taki sposób zapewnimy naszym panelom całodzienny dostęp do słońca.

Jak wygląda wydajność fotowoltaiki na przestrzeni roku?

Wydajność systemu fotowoltaicznego na przestrzeni roku jest naprawdę różna. Wiele zależy tu od lokalizacji paneli, miejsca naszego zamieszkania oraz stopnia nasłonecznienia. Zupełnie inaczej jest wtedy, gdy wieje silny wiatr, np. nad morzem czy w wyższych górach, a zupełnie inaczej, kiedy zamieszkujemy niziny. W zależności od tego czy interesuje nas fotowoltaika w Nowym Sączu, czy np. w Darłowie, wydajność będzie się nieznacznie różnić. Dlatego planując instalację fotowoltaiczną, dobrze jest skorzystać z pomocy doświadczonych ekip. Fachowcy doradzą, jakie rozwiązania powinny zostać zastosowane w naszych domach oraz jakiej mocy powinna być instalacja. Po przeprowadzeniu szczegółowego audytu dowiemy się, jak wydajna będzie całość i jak będzie przedstawiać się to, biorąc pod uwagę miesięczne koszty.

Lokalizacja instalacji fotowoltaicznej ma wpływ na wiele aspektów. Przede wszystkim jest ona związana z ostateczną ceną instalacji systemu oraz jego wydajnością. To jednak nie wszystko. Lokalizacja determinuje także to, jaka powinna być moc systemu, a co za tym idzie – ile panelów powinno wchodzić w jego skład.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.