Loading...
Uroda

Czy mniej znaczy lepiej? – o składzie kosmetyków naturalnych

skład kosmetyków naturalnych


Świat kosmetyków jest niezwykle złożony. Zawiera wiele ruchomych elementów i w odróżnieniu od innych dziedzin, jak chociażby branży przemysłu spożywczego, czy medycyny, w dziedzinie kosmetyki brakuje wystarczających badań, które we właściwy sposób udowodniłyby skuteczność ich działania. Dziś poruszymy aspekt składników kosmetyków i zastanowimy się wspólnie, które z nich są bezpieczne.

Kto z Was potrafi zdefiniować wyraz „kosmetyk”?

Zacznijmy właśnie od definicji tego, czym w ogóle jest kosmetyk. Aby produkt mógł nosić to miano, musi być mieszaniną, przeznaczoną stricte do zewnętrznego kontaktu z naszym ciałem lub jamą ustną. Celem tej mieszaniny jest utrzymanie określonych partii naszego ciała w czystości, ich perfumowanie, ochrona lub zmiana ich wyglądu.

Kosmetyk to nie lek i w żadnym wypadku nie można przypisywać mu terapeutycznych, bądź leczniczych właściwości. Sprzedawane w krajach Unii Europejskiej kosmetyki, muszą mieć podaną nazwę, podmiot odpowiedzialny za ich produkcję oraz numer partii. Wszystko to ułatwia interwencję odpowiednich instytucji, w razie nagłej potrzeby. Etykieta musi zawierać także zestaw niezbędnych dla potencjalnego konsumenta informacji.

Skład kosmetyków

To niezwykle ważna dla nabywcy informacja, która powinna się znajdować na każdym produkcie. Od 1997 roku istnieje w naszym prawie obowiązek podawania składu każdego kosmetyku w kolejności od składnika, którego jest najwięcej, skończywszy na tym, którego jest najmniej. Składniki preparatów kosmetycznych wymienione są pod nazwą, która pochodzi z międzynarodowego katalogu nazewnictwa składników kosmetycznych.

Od czego uzależnione jest bezpieczeństwo kosmetyków?

Odpowiedź jest jednoznaczna – bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od składników tworzących dany kosmetyk. Umiejętność czytania składów kosmetyków, to zdolność konieczna i każdy powinien ją opanować, przynajmniej w podstawowym stopniu.

Nie trzeba oczywiści znać nazwy wszystkich składników kosmetyków, ale chociażby podstawy.

Kosmetyki naturalne – prosty skład, skuteczność działań

Kosmetyki organiczne stale zyskują na popularności. I słusznie. Warto je docenić przede wszystkim za ich naturalny skład.

skład kosmetyków naturalnych, rośliny
Źródło: pixabay.com

Eko kosmetyki składają się z substancji pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego. Produkowane są w procesie destylacji, tłoczenia, bądź suszenia. Naturalne kosmetyki są droższe od kosmetyków drogeryjnych, a wynika to z faktu, że proces ich produkcji jest bardziej wymagający, a normy, które muszą spełnić niesamowicie zaostrzone.

Zanim ekstrakt z danej rośliny stanie się składnikiem balsamu, kremu, czy peelingu do ciała, jest on poddawany szczegółowej analizie chemicznej. Sprawdzane jest to, jak dana roślina wpływa na ludzką skórę i czy konkretne wyciągi roślinne, nie spowodują alergii.

Śluz ślimaka – czy warto docenić ten składnik?

Produkty bio, zawierające w swym składzie śluz ślimaka, od pewnego czasu królują na rynku kosmetyków naturalnych. Śluz ślimaka to składnik wszechstronny i bardzo wartościowy. Zawiera między innymi:

 • naturalne antybiotyki,
 • mnóstwo witamin,
 • alantoinę,
 • kwas glikolowy,
 • elastynę
 • i kolagen.

Kosmetyki ze śluzem ślimaka działają na skórę:

 • odmładzająco,
 • naprawczo,
 • łagodząco.

W Azji, śluz ślimaka bardzo często stosowany jest po operacjach chirurgicznych i zabiegach medycyny estetycznej. Świetnie radzi sobie z bliznami, widocznie je niwelując. Naturalne kosmetyki ze śluzem ślimaka mogą używać zarówno osoby ze skórą dojrzałą, jak i osoby młode, borykające się z trądzikiem i zaczerwienieniami.

Na rynku dostępnych jest wiele ekologicznych kosmetyków ze śluzem ślimaka. Te kosmetyki naturalne mają najwyższej jakości skład i cieszą się ogromnym zadowoleniem użytkujących je Pań.

Jakie jeszcze składniki warto docenić?

Substancje zawarte w eko kosmetykach są bardzo różnorodne. Do najcenniejszych i najczęściej wybieranych zaliczamy:

 • Aloes – kosmetyki zawierające w swoim składzie aloes, idealnie sprawdzą się w pielęgnacji skóry z problemami.
 • Algi morskie – bogate w mnóstwo mikroelementów i witamin. Doskonale regulują wydzielanie sebum,
 • Imbir – ma działanie przeciwzapalne oraz opóźniające proces starzenia się skóry,
 • Papaja – zrobiona z niej maseczka, świetnie poradzi sobie z przebarwieniami,
 • Żeń-szeńnie tylko pobudza od środka. Ta cudowna substancja wydłuża życie komórek, a to sprawia, że nasza skóra dłużej wygląda młodo i pięknie,
 • Zielona glinka – o niej słyszał chyba każdy. Jest to źródło soli mineralnych, krzemu, wapnia i potasu,
 • Skrzyp polny – rewelacyjny na problemy z wypadającymi włosami, czy kruchymi paznokciami.

Skoro asortyment naturalnych składników jest bardzo bogaty, to po co niszczyć skórę chemicznymi, drogeryjnymi produktami? Już dziś postawmy na naturalność i sięgnijmy po eko zestawy kosmetyków naturalnych. Pielęgnacja w zgodzie z naturą, to bezpieczeństwo i zadowolenie z osiągniętych efektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.