Loading...
CiążaCiąża i poródZdrowie

Czy można pić rumianek w ciąży? O właściwościach i zastosowaniu rumianku

Rumianek

W czasie ciąży każda kobieta uważnie słucha zaleceń lekarza, który monitoruje jej stan. Przyszła matka chce wszystko robić dobrze, ponieważ od tego zależy życie i zdrowie jej dziecka. Dlatego też, gdy kobieta otrzymuje wskazania do stosowania leku, pierwszą rzeczą, jaką chce zrobić, jest znalezienie informacji o nim i jego działaniu.

Czy rumianek w ciąży jest bezpieczny?

Aby przekonać się o nieszkodliwości rumianku w ciąży, należy wziąć pod uwagę przeciwwskazania i zalecenia dotyczące stosowania ziół leczniczych.

Właściwości lecznicze rumianku

To właśnie ze względu na swój bogaty skład, rumianek jest tak ceniony przez kobiety w ciąży, zwłaszcza jeśli chodzi o leczenie. Nie należy jednak przesadzać z ilością rumianku. Oprócz korzyści, rumianek ma również przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży. Podobnie jak w przypadku każdego innego leku, nie zaleca się przyjmowania go bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, zwłaszcza w tym ważnym okresie ciąży.

Zakres zastosowania rumianka jest szeroki, a efekty uboczne praktycznie nie występują.

  • Działa uspokajająco na autonomiczny układ nerwowy.
  • Jest to naturalny środek antyseptyczny.
  • Pomaga rozszerzać naczynia krwionośne, łagodzi skurcze i bóle głowy.
  • Poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
  • Źródło wapnia i magnezu.
  • Zmniejsza stan zapalny stawów.
  • Pomaga wyeliminować mdłości i toksykozę.
  • Jest to kosmetyk, który wspiera naturalne piękno skóry.

Te właściwości rumianku wynikają z jego niezwykłego składu. W końcu jego kwiaty zawierają wiele pożytecznych witamin i mikroelementów niezbędnych dla organizmu. Na przykład witaminy C i PP, karoten, glikozydy, kwasy organiczne z rumianku są wykorzystywane do produkcji cennego olejku eterycznego. Rumianek jest zatem prawdziwą skarbnicą zdrowia i urody, szeroko stosowaną w medycynie.

Zewnętrzne i wewnętrzne stosowanie rumianku

Napar z rumianku jest stosowany w leczeniu różnych chorób. Jest często zalecany przy przeziębieniach, reakcjach alergicznych oraz licznych problemach z nerkami, wątrobą i pęcherzem moczowym. Dlatego dla przeciętnego człowieka istnieje jednoznacznie pozytywna odpowiedź na pytanie, czy można pić napar z rumianku.

Inaczej jest w czasie ciąży. Kobiety w ciąży, jeśli mają jakieś dolegliwości, starają się nie przyjmować leków i preferują zioła lecznicze oraz medycynę ludową. Jednym z najbardziej wyrazistych przedstawicieli roślin leczniczych jest rumianek, a leczenie ziołami może odbywać się na kilka sposobów.

W czasie ciąży całkowicie bezpieczne jest płukanie gardła, robienie okładów, kąpieli i inhalacji z rumiankiem. Dlatego, jeśli stoisz przed pytaniem o leczenie tym kwiatem i zastanawiasz się, czy możesz pić rumianek w ciąży, najlepiej jest stosować go zewnętrznie. Pomoże to szybko uporać się z przeziębieniem, procesami zapalnymi układu moczowo-płciowego, a także hemoroidami.

Czy mogę pić rumianek w ciąży?

Rumianek w ciąży może mieć korzystny wpływ na organizm. Szybko likwiduje wzdęcia, zaparcia, pomaga zrelaksować się emocjonalnie w sytuacjach stresowych. Ponadto w okresie ciąży rumianek pomaga zmniejszyć objawy toksyczności. Jest to bardzo ważne dla komfortu przyszłych mam. Dlatego na pytanie, czy można pić rumianek w czasie ciąży, jest szansa na uzyskanie pozytywnej odpowiedzi. Ważne jest, aby przed spożyciem skonsultować się z lekarzem i poznać dawkowanie.

W jakiej postaci można pić rumianek i w jakich dawkach jest on dozwolony?

Herbata rumiankowa przeciwwskazania
Źródło: Freepik.com

Napój ten przygotowuje się w postaci naparu, herbaty lub odwaru. Nalewka rumiankowa może być przechowywana tylko przez 3 godziny i jest bardzo wygodna do przygotowania w termosie i przyjmowania jako ciepły napój. Ważne jest jednak, aby nie był on zbyt mocny.

Niektórzy lekarze uważają, że ciężarna matka może spożywać nie więcej niż 400-500 ml rumianku dziennie. Chodzi o to, że rumianek pobudza produkcję estrogenów. A ponieważ w czasie normalnej ciąży aktywność jajników kobiety produkujących estrogeny jest minimalna, ich zwiększenie może prowadzić do poronienia.

Rumianek: przeciwwskazania, ograniczenia i możliwe działania niepożądane

  • W okresie ciąży herbatę rumiankową należy pić w niewielkich ilościach i tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz. W przeciwnym razie picie herbaty może stać się przyczyną poważnych problemów.
  • Spożywanie rumianku w dużych ilościach zwiększa poziom hormonu estrogenu, który powoduje zwiększoną aktywność macicy. We wczesnej ciąży (do 4 miesiąca), w okresie ryzyka poronienia, przy zwiększonym napięciu macicy, nie należy pić herbaty rumiankowej.
  • Zabronione jest stosowanie mikrokroplówek i douchów ze względu na ryzyko zaburzenia kwasowości środowiska pochwy, przedwczesnego otwarcia macicy i przedwczesnego porodu.
  • W przypadku niewłaściwego i długotrwałego stosowania rumianku mogą wystąpić reakcje alergiczne, zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, kaszel, zawroty głowy, drażliwość i problemy ze snem.
  • Rumianek nie powinien być przyjmowany w chorobach przewodu pokarmowego, które charakteryzują się niską kwasowością.
  • Nalewki alkoholowe i olejki eteryczne z rumianku nie powinny być przyjmowane doustnie w czasie ciąży.

Jaki rodzaj rumianku można pić?

Istnieje kilka odmian, dostępny jest także rumianek apteczny. Pachnący kwiat może być używany do celów kosmetycznych, ale tylko kolekcja aptekarska nadaje się do leczenia chorób. W celu wewnętrznego spożycia kwiatu leczniczego najlepiej kupić rumianek w lokalnej aptece. Kolekcja ta jest przyjazna dla środowiska i sprawdzona. Należy wziąć ten fakt pod uwagę, zastanawiając się, czy pić rumianek w czasie ciąży. Przecież będąc w stanie błogosławionym, kobieta jest odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale także za swoje dziecko. Organizm dziecka jest jeszcze bardzo słaby, dlatego stosowanie produktów niskiej jakości może mu zaszkodzić. Jeśli chodzi o leki i zioła, kwestia ta jest jeszcze bardziej rygorystyczna.

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy można pić rumianek w czasie ciąży. W niektórych przypadkach napój przygotowany z kwiatów leczniczych może mieć pozytywny wpływ na organizm kobiety w ciąży. Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach i dawkowaniu.

Inne możliwości zastosowania rumianku

  • Irygacja. Rumianek jest pomocny w leczeniu pleśniawek. Irygacje naparem z rumianku stosuje się w skrajnych przypadkach i tylko na polecenie ginekologa. Samodzielne leczenie może prowadzić do pogorszenia sytuacji, powodując suchość, swędzenie i napięcie macicy.
  • Podmywanie i kąpiel. Takie zabiegi są bezpieczne dla kobiet w ciąży i pomagają w przypadku zapalenia pęcherza moczowego lub pleśniawek. Jednak codzienne przemywanie naparem z rumianku jest zabronione.
  • Wdychanie. Inhalacja parą wodną z rumianku jest pomocna w przypadku kaszlu, przeziębienia, bólu i suchości gardła. Bezpieczniejszą metodą w ciąży jest stosowanie nebulizatora. Można dodać szałwię, eukaliptus, pączki drzew iglastych, lipę, dziurawiec, platan i prawoślaz. Inhalacje mogą być zalecane wyłącznie przez lekarza.
  • Płyny do płukania ust i gardła. W leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, zapalenia dziąseł i jamy ustnej można stosować odwary wodne z rumianku.
  • Nawadnianie nosa. Ciężarne z katarem mogą przepłukiwać drogi nosowe słabym naparem z rumianku. Nie częściej niż 5 razy na dobę, pod ścisłą kontrolą otolaryngologa. Stężony wywar z rumianku może powodować pieczenie i suchość błony śluzowej nosa.
  • Leczenie skóry. Odwar lub napar z rumianku stosuje się do oczyszczania skóry, w przypadku różnych stanów zapalnych i zmian chorobowych. Skoncentrowany odwar może być stosowany w przypadku skóry tłustej lub wysypki. Płyn wlewa się do słoików z lodem, zamraża się, a następnie dwa razy dziennie naciera się twarz kostkami.
  • Środek do włosów. W przypadku słabych włosów oraz ich wypadania, po umyciu należy spłukać je ciepłym wywarem z rumianku. Przywraca to włosom siłę i blask.

W jakich okresach ciąży stosowanie tego środka jest szczególnie niepożądane?

Rumianek w ciąży, czy jest to dobre ziółko dla kobiet w ciąży
Źródło: Freepik.com

Rumianek jest najbardziej niebezpieczny we wczesnym okresie ciąży i w ostatnim trymestrze.

Rumianek w ciąży a tak naprawdę w pierwszym trymestrze w postaci herbaty, odwaru lub naparu może doprowadzić do poronienia, zanim kobieta zorientuje się, że jest w ciąży, a samo poronienie może być trudne do odróżnienia od obfitej wydzieliny miesiączkowej. Zdarzają się jednak przypadki mimowolnego przerwania już wykrytej ciąży.

W późniejszym okresie rumianek może prowadzić do przedwczesnych narodzin dziecka. Nierzadko w takich przypadkach matka jest kierowana na leczenie zachowawcze w celu zapewnienia pełnego dojrzewania płodu i urodzenia go w normalnym terminie. W trzecim trymestrze ciąży prawdopodobieństwo wystąpienia tego niepożądanego działania preparatów rumianku jest bardzo wysokie, oraz wzrasta w miarę zbliżania się porodu. W 38-39 tygodniu jest ono szczególnie wysokie, a picie herbaty rumiankowej w tym czasie jest surowo zabronione.

Należy zawsze słuchać i ufać radom doświadczonych lekarzy. Uważnie czytać instrukcje dotyczące stosowania leku i nie nadużywać rumianku. Pamiętaj, że każde lekarstwo i każde zioło może zarówno leczyć, jak i kaleczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.