Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Czy można skrócić okres klimakterium?

starsza kobieta ćwiczy

Z wiekiem jajniki stopniowo obniżają swoją produktywność, by w końcu zahamować procesy związane z wytwarzaniem komórek rozrodczych. Wiąże się to ze znacznymi zmianami w gospodarce hormonalnej, dlatego kobiety mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości związane z okresem przekwitania. Menopauza, zwana inaczej klimakterium, w zależności od organizmu następuje zazwyczaj między 45. a 55 rokiem życia. Zmiany w ciele i samopoczuciu pojawiają się stopniowo, często kilka lat przed nadejściem ostatniej miesiączki. Objawy przekwitania często bywają dokuczliwe, dlatego warto wiedzieć, jak je uśmierzyć.

Skąd biorą się dolegliwości menopauzy?

Gospodarka hormonalna reguluje wszystkie procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie. Kobiety odczuwają często na własnej skórze, jak wahania hormonalne wpływają na kondycję ciała i samopoczucie. Nic więc dziwnego, że w obliczu nadchodzącej rewolucji, jaką jest menopauza, pojawia się tyle nasilonych dolegliwości. Z upływem czasu organizm kobiety produkuje znacznie mniej estrogenu, testosteronu i progesteronu.

Pojawiają się więc nieregularne miesiączki i pierwsze symptomy klimakterium. Spadek produkcji hormonów żeńskich wpływa na libido, kondycję skóry, włosów i paznokci. Za najbardziej znane objawy menopauzy uważa się zimne poty, uderzenia gorąca, problemy ze snem i koncentracją lub nagłe, drastyczne spadki energii. Za dolegliwości związane z termoregulacją odpowiada gruczoł podwzgórza znajdujący się w mózgu. Nagłe wahania hormonalne sprawiają, że organizm odbiera błędny komunikat o przegrzaniu ciała.

Jak długo trwa okres klimakterium?

Moment nadejścia okresu przekwitania jest sprawą indywidualną, uzależnioną od stylu życia i kondycji zdrowotnej kobiety. Nie ma także jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo może on się utrzymywać. Zdarza się, iż stadium poprzedzające ostatnią miesiączkę trwa nawet dziesięć lat. Dobrze jest więc, aby kobieta rozpoznająca u siebie pierwsze objawy menopauzy szczególnie zadbała o swoją dietę i suplementację.

Jak dbać o siebie w czasie menopauzy?

Odpowiedni styl życia może zbawiennie wpłynąć na samopoczucie w okresie przekwitania. Kobiety w tym czasie powinny spożywać jak najwięcej produktów sojowych, ciecierzycy, ciemnych owoców i warzyw. Pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu mają też orzechy, szczególnie włoskie oraz siemię lniane i wytwarzany z niego olej. Wymienione składniki dostarczą organizmowi niezbędne antyoksydanty, błonnik czy kwasy tłuszczowe. Kobiety dojrzałe nie powinny zapominać także o dodatkowej suplementacji. Szczególnie witaminy D i wapnia, które wpływają na kondycję kości oraz kwasu foliowego, który zadba o odpowiednie funkcjonowanie układu krążenia.

Uderzenia gorąca – jak sobie radzić?

Jednym z najbardziej dotkliwych objawów klimakterium są uderzenia gorąca. Duszności przychodzą nagle i znacznie utrudniają funkcjonowanie w życiu codziennym. Choć nie da się ich całkiem wyeliminować, można je załagodzić. Ważne, aby oprócz powyższych zaleceń zaniechać wszelkim używkom i ograniczyć spożywanie kofeiny. Można zapobiegać uderzeniom gorąca, dbając o niską temperaturę w pomieszczeniach i biorąc chłodne lub zimne prysznice. W trakcie napadu tej dolegliwości, powinno się studzić delikatnie twarz przy pomocy chłodnej wody. Warto także zadbać, aby ubranie uszyte było z naturalnych i przewiewnych tkanin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.