Loading...
Jedzenie

Czy można zdrowo i bezpiecznie odchudzać się na własną rękę?

Robienie zdrowego posiłu z warzywami i odchodzanie się

Coraz więcej osób zmaga się z nadprogramowymi kilogramami. Na taki stan rzeczy wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest nieprawidłowa dieta, a kolejnym siedzący tryb życia. Ale także stres czy też niektóre choroby powodują przyrost kilogramów. Warto pamiętać, że nie tylko otyłość, ale i nadwaga są niebezpieczne i w znaczący sposób zwiększają ryzyko wielu chorób, choćby serca czy też raka jelit. Zatem czas na zmiany. I tutaj pojawia się pytanie: czy można odchudzać się na własną rękę, ale zdrowo?

O diecie słów kilka

Dieta często traktowana jest jako nie tyle styl życia czy prawidłowy sposób odżywiania się, lecz jako redukcja masy poprzez niedojadanie czy też maksymalne ograniczanie jedzenia. Są osoby, które sądzą, że maksymalne obniżanie podaży kalorii sprawi iż szybko schudną. W sumie rzeczywiście mogą w ten sposób szybko stracić kilogramy, ale równie szybko zyskają je i to z podwójną „siłą”, a jakby tego było jeszcze mało, to naprawdę prosta droga do niedoborów, które przecież są tak niebezpieczne. Zatem pamiętajcie, że to iż zaczniecie jadać bardzo małe porcje, nie sprawi, iż Wasza waga spadnie i będzie unormowana. Jedzenie małej ilości to tylko sposób na efekt jojo. Dlatego tak być nie może. Otóż dietę należy traktować przez pryzmat zmiany nawyków żywieniowych na te zdrowe. Ale jak to zrobić?

Dobre nawyki na wagę złota

Chcąc zmienić swój styl odżywiania się, trzeba niejako zmienić swój styl życia i zastosować kilka niezbędnych rad, które najlepiej od razu wprowadzić do życia. Na początek koniecznie trzeba zrezygnować z jedzenia śmieciowego. W tym przypadku pamiętajcie, że jedzenie śmieciowe jest nie tylko niewartościowe, ale i wysokokaloryczne, a jakby jeszcze tego było mało to może uzależniać. Jeżeli po hamburgerze i frytkach z baru szybkiej obsługi często macie ochotę na kolejnego i następnego dnia nadal macie smak na takie jedzenie, to już wiecie, że coś jest nie tak. Osoby, które często jedzą jedzenie śmieciowe są narażone na otyłość, którą uznaje się za chorobę cywilizacyjną. Warto też pamiętać o tym, że alkohol jest bardzo kaloryczny i niestety także rakotwórczy. Jednak na tym jego wady się nie kończą, bo dodatkowo także spowalnia metabolizm i jak możecie się domyślić wtedy zdecydowanie trudniej jest utrzymać właściwą wagę. Na szczęście jest też dobra informacja. Otóż przechodząc na dobrą stronę mocy, czyli na stronę zdrowego jedzenie już po krótkim czasie przekonacie się, że zdrowa dieta może być nie tylko smaczna, ale też dodaje energii i zwyczajnie lepiej się czujemy po niej fizycznie. Na zdrowy styl życia składa się również aktywność fizyczna i o niej również w żadnym przypadku nie można zapominać. Codziennie należy poświecić choć 30 minut na ćwiczenia. Ale jeżeli nie macie cierpliwości do wykonywania skłonów, przysiadów czy pompek to zawsze możecie pojeździć na rowerze, wybrać się na długi spacer czy też pójść na jogging. Ważne, by tylko nie siedzieć w domu i nie zajadać się chipsami.

Czy warto brać tabletki na odchudzanie się?

Są osoby, które uważają, że można iść na skróty i szybko schudnąć bez wysiłku. Według nich panaceum są tabletki na odchudzanie się. Ale trzeba pamiętać, że ich zażywanie jest niebezpieczne. W najlepszym przypadku rozregulujecie metabolizm, a w gorszym doprowadzicie do rozregulowania pracy całego organizmu. Oczywiście są też leki na odchudzanie, ale ich zażywanie może odbywać się tylko pod okiem lekarza. Zażywanie leków jest niestety obarczone dużymi efektami ubocznymi i w tym przypadku to lekarz musi zdecydować czy potencjalne korzyści, jakie można odnieść ze stosowania leków przewyższają ryzyko skutków ubocznych. Zatem nigdy nie należy nawet zwykłych suplementów diety zażywać na własną rękę.

Dobre rozwiązanie?

Można odchudzać się na własną rękę i czynić to dobrze, ale to wymaga zmiany nawyków żywieniowych o 180 stopni i przejścia tylko i wyłącznie na zdrową dietę. Jeżeli niekoniecznie macie pojęcie jak to zrobić, to warto udać się do profesjonalisty, który przygotuje dla Was odpowiedni jadłospis. Warto więc udać się do dobrego dietetyka w Kielcach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.