Loading...
Sport

Czy odżywki białkowe są zdrowe?

Robieta robi odżywke białkową.

Aby długie życie było związane także z jego wysoką jakością i czerpaniem radości, niezbędne jest dbanie o zdrowie. Adekwatna do kondycji, możliwości i wieku aktywność fizyczna, a także zbilansowana dieta wzbogacona o wartościową suplementację, to klucz do sukcesu. Jednym z najczęściej zażywanych preparatów dopełniających codzienne posiłki, są odżywki białkowe. Kto może czerpać korzyści z tego suplementu? Czy jest on bezpieczny?

Odżywki białkowe – bezpieczny dodatek do codziennej diety

Produkty zdrowe, to takie, które wspomagają naturalne procesy zachodzące w ciele, a nawet poprawiają stan samopoczucia. Zaliczają się do nich warzywa, owoce, mięso (chude) oraz pełnoziarniste pieczywo. Ludzki organizm potrzebuje całego zestawu różnych wartości odżywczych, w tym białka. To ono stanowi główny budulec mięśni, dzięki którym możemy się poruszać i korzystać z życia. W dobrze skonstruowanej diecie, dorosła osoba powinna mieć dostarczone około 1g tego składnika na każdy kilogram wagi ciała. Natomiast regularnie ćwiczące osoby potrzebują nawet trzykrotnie więcej białka.

Głównym źródłem białka w codziennej diecie są produkty mleczne, jajka, mięso oraz wyroby wegetariańskie i wegańskie na bazie roślin strączkowych. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić sobie zalecaną dawkę tego składnika odżywczego. Wtedy na ratunek przychodzą odżywki białkowe. Najczęściej powstają one dzięki dokładnej filtracji serwatki (z mleka), w wyniku czego otrzymywany jest czysty produkt o wysokiej zawartości białka. Na dodatek jest on łatwostrawny, dlatego zaleca się go osobom z niedoborem białka w diecie, które miewają problemy z prawidłowym trawieniem pokarmu.

Na rynku dostępne są również odżywki białkowe na bazie roślin, które są świetną alternatywą dla wegan.

Odżywki białkowe mogą mieć pozytywny wpływ na stan fizyczny zarówno osób, które podejmują się minimalnej aktywności fizycznej, jak i zawodowych sportowców. Zalecane są także osobom starszym.

Odżywki białkowe podstawą diety sportowców

Po odżywki białkowe z chęcią sięgają sportowcy, gdyż jak wcześniej wspomniano, są one odpowiedzialne za prawidłowy rozrost tkanki mięśniowej. Aby mięśnie mogły powiększać swoją objętość, zachodzą w nich dwa procesy – rozpadu oraz syntezy. W celu prawidłowego zrośnięcia, potrzebne są składniki odżywcze, w tym przede wszystkim aminokwasy egzogenne (pozyskiwane z pożywienia). Planując dietę dopasowaną do treningów, należy brać pod uwagę, jaka dawka odżywki białkowej będzie wystarczająca.

Najlepiej aby spis posiłków oraz suplementów powstał przy udziale dietetyka, trenera personalnego lub lekarza. Są to specjaliści, którzy znają się na najlepszych proporcjach odżywek do masy ciała oraz ilości aktywności fizycznej. Poza tym wezmą również pod uwagę inne czynniki, takie jak ogólny stan zdrowia czy preferencje żywieniowe.

Odżywki białkowe mogą stanowić dobry dodatek do codziennej, zbilansowanej diety. Zażywane w zalecanych dawkach mogą pozytywnie wpływać na budowę mięśni, a co za tym idzie na ogólny stan zdrowia danej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.