Loading...
KręgosłupNowinki ze świata zdrowia

Czy palenie szkodzi?

Czy istnieje jakaś zależność pomiędzy paleniem papierosów a trwałymi uszkodzeniami mózgu? Trudno w to uwierzyć ale owszem papierosy wydzielają związek, który atakuje zdrowe komórki w układzie ośrodkowo- nerwowym. Zbadali to naukowcy w Debapriya Ghosh i Anirban Basu z National Brain Research Centre w Indiach.

Tym zgubnym związkiem jest 4-(metylonitrozoamino)-1-(3-pirydylo)-1-butanon – w skrócie NNK. Staje się niebezpieczną substancja rakotwórczą po przekształceniu w procesach metabolicznych. NNK jest aktywowana przez enzym cytochrom P450 2A6. W typowych sytuacjach mikroglej- komórki centralnego układu nerwowego odpowiedzialne za homeostazę działają jak zespół niszczycieli, atakują wszystkie uszkodzone lub chore komórki napotkane na swojej drodze. Jednak gdy pojawia się NNK stara się je prowokować do ataku na zdrowe neurony! Mimo, iż  zdefektowane komórki stanowią lepszy cel NNK poluję na wydolne w pełni neurony a wszystko po to by zostawić trwały i nieodwracalny uszczerbek w układzie nerwowym…
Ciekawostką jest, że NNK może dostać się do organizmu nie tylko podczas palenia ale również podczas żucia. Występuje bowiem on we wszystkich rodzajach tytoniu. Bierne palenie również nie stanowi wyjątku. Zastanów się czy warto niszczyć sobie i innym zdrowie przed sięgnięciem po kolejnego papierosa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.