Loading...
CiążaCiąża i poródDzieciDziecko

Czy plamienie w ciąży jest normalne?

Plamienie w ciąży

Zauważenie plamienia lub lekkiego krwawienia podczas ciąży może być przerażające. Jednak nie zawsze jest to znak, że dzieje się coś złego. Wiele osób, które plamią w czasie ciąży, rodzi zdrowe dziecko. Plamienie jest wtedy, gdy widzisz lekką lub śladową ilość różowej, czerwonej lub ciemnobrązowej (rdzawej) krwi. Możesz zauważyć plamienie, kiedy korzystasz z toalety. Plamienie powinno być skąpe.

W czasie ciąży kilka czynników może powodować plamienia. W większości przypadków nie wpływa na rozwijający się płód. Ważne jest, aby pamiętać, że plamienie różni się od obfitego krwawienia, przy którym potrzebujesz podpaski lub tamponu, aby krew nie przesiąkła przez bieliznę. Jeśli doświadczasz silnego krwawienia w czasie ciąży, zwróć się o pomoc do lekarza.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Poinformuj swojego lekarza, jeśli zauważysz plamienie lub krwawienie w dowolnym momencie ciąży. Może on określić, czy powinnaś zgłosić się do niego w celu monitorowania lub oceny. Lekarz może zapytać Cię o inne objawy, takie jak skurcze lub gorączka. Ważne jest również, aby powiadomić lekarza o krwawieniu z pochwy, ponieważ niektóre osoby z pewnymi grupami krwi wymagają leków, jeśli doświadczają tego w jakimś momencie ciąży. Jeśli krwawieniw wystąpi w drugim lub trzecim trymestrze, natychmiast poinformuj o tym lekarza lub zgłoś się po pomoc medyczną.

Brązowe plamienia w ciąży. Co oznacza brązowy śluz w ciąży?

Upławy są zazwyczaj brązowe, ponieważ z organizmu uchodzi stara krew, co może być wczesnym objawem ciąży. Brązowe upławy podczas ciąży nie są na ogół powodem do niepokoju. Jednak kobiety w ciąży, które doświadczają ciemnobrązowej wydzieliny, powinny skontaktować się z lekarzem.

Krwawienie implantacyjne

Krwawienie implantacyjne występuje od 6 do 12 dni po zapłodnieniu. Uważa się, że jest to znak, że zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy. Nie u wszystkich wystąpi krwawienie implantacyjne. U tych, u których wystąpi, jest to zazwyczaj jeden z pierwszych objawów ciąży.

Krwawienie implantacyjne ma zazwyczaj kolor od jasnoróżowego do ciemnobrązowego. Różni się ono od zwykłej miesiączki, ponieważ jest to tylko lekkie plamienie. Krwawienie nie będzie na tyle obfite, abyś potrzebowała tamponu lub podpaski. Krew nie będzie również kapać do toalety, kiedy będziesz z niej korzystać. Krwawienie implantacyjne trwa przez kilka godzin lub do 3 dni i ustępuje samoistnie.

Co powoduje plamienie podczas ciąży?

Krwawienie implantacyjne często występuje na początku ciąży. Dzieje się tak, gdy zapłodnione jajo przyczepia się do wyściółki macicy.  Może to wywołać kilkudniowe lekkie krwawienie lub plamienie. To plamienie pojawia się, zanim kobieta w ogóle dowiaduje się, że jest w ciąży. Często jest mylone z oczekującym okresem.

Krwawienie, które występuje po dniu, w którym kobieta spodziewa się miesiączki, jest zazwyczaj zbyt późne, aby uznać je za krwawienie implantacyjne. Jest bardziej prawdopodobne, że jest związane z wczesną ciążą. Inną częstą przyczyną plamienia jest polip szyjki macicy (nieszkodliwa narośl na szyjce macicy), który jest bardziej skłonny do krwawienia w czasie ciąży z powodu wyższego poziomu estrogenu. Może się to zdarzyć, ponieważ w czasie ciąży zwiększa się liczba naczyń krwionośnych w tkance wokół szyjki macicy.  W rezultacie kontakt z tym obszarem (np. poprzez stosunek seksualny lub badanie ginekologiczne) może powodować krwawienie.

Ustalenie przyczyny krwawienia w ciąży

Aby dowiedzieć się, co jest przyczyną krwawienia w ciąży, może być konieczne wykonanie badania pochwy lub miednicy. Czasem też badania ultrasonograficznego lub badania krwi w celu sprawdzenia poziomu hormonów. Lekarz zapyta Cię również o inne objawy, takie jak skurcze, bóle i zawroty głowy. Czasami może nie być możliwe ustalenie przyczyny krwawienia. Jeśli objawy nie są nasilone, a termin porodu jest odległy, będziesz monitorowana. W niektórych przypadkach zostaniesz zatrzymana w szpitalu na obserwacji.

To, jak długo będziesz musiała pozostać w szpitalu, zależy od przyczyny krwawienia oraz od tego, w którym jesteś tygodniu ciąży. Pobyt w szpitalu pozwala personelowi na obserwowanie Ciebie i Twojego dziecka, co pozwoli na szybką reakcję w razie złego.

Krwawienie w pierwszym trymestrze

U około 20% kobiet występuje krwawienie podczas pierwszych 12 tygodni ciąży. Możliwe przyczyny krwawienia w pierwszym trymestrze to:

 • Poronienie. Ponieważ poronienie jest najczęstsze podczas pierwszych 12 tygodni ciąży, jest to jeden z największych problemów związanych z krwawieniem w pierwszym trymestrze. Jednakże krwawienie w pierwszym trymestrze nie musi oznaczać, że straciłaś dziecko lub że poronisz. W rzeczywistości, jeśli bicie serca jest widoczne na USG, ponad 90% kobiet, które doświadczają krwawienia z pochwy w pierwszym trymestrze, nie poroni. Inne objawy poronienia to silne skurcze w podbrzuszu i tkanka przechodząca przez pochwę.
 • Ciąża pozamaciczna. W ciąży pozamacicznej zapłodniony zarodek zagnieżdża się poza macicą, zazwyczaj w jajowodzie. Jeśli zarodek nadal rośnie, może to spowodować pęknięcie jajowodu. Może to zagrażać życiu matki. Chociaż ciąża pozamaciczna jest potencjalnie niebezpieczna, występuje tylko w około 2% ciąż. Inne objawy ciąży pozamacicznej to silne skurcze lub ból w podbrzuszu oraz światłowstręt.

Krwawienie w drugim trymestrze

Krwawienie jest powszechne w pierwszym trymestrze ciąży. Dotyka od 15 do 25 procent kobiet w ciąży. Krwawienie w drugim trymestrze jest mniej typowe, przy czym cięższe krwawienie jest poważniejszym objawem niż lekkie. Przyczyny mogą być różne, od łagodnych stanów zapalnych do problemów z łożyskiem lub szyjką macicy. Krwawienie nie oznacza zazwyczaj, że kobieta zaczyna rodzić lub poroniła. Kobiety, które doświadczają łagodnego krwawienia, plamienia lub nietypowych upławów powinny skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Jeśli krwawienie jest obfite lub bolesne, jest to nagły przypadek medyczny.

Możliwe przyczyny krwawienia w drugim trymestrze to:

 • Niewielkie podrażnienie szyjki macicy.
 • Lekkie plamienie nie oznacza zazwyczaj poważnego problemu z ciążą, zwłaszcza jeśli ustępuje ono samoistnie w ciągu dnia lub dwóch.
 • Podczas ciąży może dojść do zapalenia naczyń krwionośnych w szyjce macicy. Zwłaszcza gdy ciężar macicy wywiera na nie nacisk. Niektóre kobiety mogą doświadczać lekkiego krwawienia po badaniu miednicy lub współżyciu.
 • Rozrosty szyjki macicy.
 • Polipy szyjki macicy są łagodnymi lub nienowotworowymi naroślami na szyjce macicy. Są one powszechne i rzadko powodują jakiekolwiek problemy.
 • W czasie ciąży polipy szyjki macicy mogą pęcznieć lub ulegać podrażnieniu, powodując krwawienie. Lekarz może często przeprowadzić szybkie badanie, aby stwierdzić, czy rozrost szyjki macicy jest przyczyną krwawienia.
 • Problemy z łożyskiem. Łożysko jest organem, który odżywia i chroni rozwijające się dziecko. Problemy z tym organem są jedną z głównych przyczyn krwawienia podczas porodu
 • Każdy, kto podejrzewa u siebie problemy z łożyskiem, musi natychmiast szukać pomocy. Problemy z łożyskiem mogą uszkodzić dziecko i spowodować niebezpieczne krwawienie u kobiety w ciąży

Krwawienie w trzecim trymestrze

Kobieta z objawiami plamienia
Źródło: Freepik.com

Jedna na 9 kobiet będzie mieć krwawienie z pochwy podczas ich 3 trymestru. Czasami może to być oznaką poważniejszego problemu. W ostatnich miesiącach ciąży powinnaś natychmiast zgłosić krwawienie swojemu lekarzowi. Powinnaś zrozumieć różnicę między plamieniem a krwawieniem:

Plamienie jest wtedy, gdy zauważysz kilka kropel krwi co jakiś czas na swojej bieliźnie. Nie jest to wystarczająca ilość, aby założyć wkładkę do majtek. Krwawienie to silniejszy strumień krwi. W przypadku krwawienia będziesz potrzebowała wkładki lub podpaski, aby krew nie przesiąkła do ubrania.

Co powoduje krwawienie w późniejszym okresie ciąży? Kiedy zaczyna się poród, szyjka macicy zaczyna się bardziej otwierać, czyli rozszerzać. Możesz zauważyć niewielką ilość krwi zmieszaną z normalną wydzieliną z pochwy lub śluzem. Krwawienie w połowie lub pod koniec ciąży może być również spowodowane przez:

 • Współżycie (najczęściej tylko plamienie).
 • Badanie wewnętrzne przeprowadzone przez lekarza (najczęściej jest to tylko plamienie).
 • Choroby lub infekcje pochwy lub szyjki macicy
 • Włókniaki macicy lub rozrosty lub polipy szyjki macicy.

Co robić, jeśli masz plamienia i jesteś zaniepokojona?

Jeśli krwawienie we wczesnej ciąży jest bardzo minimalne, a poza tym nie masz żadnych objawów, możesz poczekać z rozmową z lekarzem do następnej wizyty. Ale jeśli doświadczasz plamienia wraz z silnymi skurczami, gorączką, nietypową lub cuchnącą wydzieliną z pochwy lub bólem, powinnaś natychmiast powiadomić lekarza. Nadwrażliwość w tym wypadku jest wskazana, gdyż szybka interwencja lekarza może nawet uratować życie dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.