Loading...
Dom i rodzinaSeks

Czy podczas okresu można zajść w ciążę?

Kobieta zastanawiająca się nad tym, czy można zajść w ciążę w okres

Wiele kobiet zastanawia się, czy zajście w ciążę podczas okresu jest w ogóle możliwe? Są panie, od których możemy usłyszeć – „zaszłam w ciążę podczas okresu”. Na ile realnym jest zapłodnienie podczas miesiączki? Sprawdźmy to!

Cykl miesiączkowy kobiety

Każda kobieta, a właściwie dziewczynka, rodzi się – w przeciwieństwie do chłopców – z pełnym zestawem komórek jajowych, które są stopniowo uwalniane przez organizm w trakcie jej życia i wystarczają na całe życie. Rzecz jasna, nie oznacza to, iż noworodek płci żeńskiej gotowy jest do rozrodu. Obecne w jajnikach komórki jajowe przez pierwszych kilka, kilkanaście lat życia są nieaktywne.

Dokończenie oogenezy następuje, gdy organizm młodej kobiety wchodzi w okres dojrzewania i przez przysadkę mózgową zostają uwolnione odpowiednie hormony, aby pobudzić do pracy narządy rozrodcze. Wówczas dokończony zostaje podział oocytu i tak przygotowana komórka, zawierająca połowę materiału genetycznego, popychana rzęskami wędruje do jajowodu na spotkanie z potencjalną komórką plemnikową. W ten sposób dochodzi do pierwszej w życiu młodej kobiety owulacji – fazy, w której kobieta osiąga szczyt swojej płodności, a mówiąc ściślej – jest to jedyny dzień, w którym może dojść do zapłodnienia. Przypada zwykle około 14. dnia cyklu.

Czy podczas okresu można zajść w ciążę? Jak wygląda faza owulacyjna?

Faza owulacji odznacza się pewnymi typowymi dla niej symptomami, do których należą:

  • obecność śluzu szyjkowego: wydzielina jest lepka, ciągnąca, przypomina wyglądem białko jaja kurzego i daje uczucie wilgotności,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • zwiększone libido,
  • możliwa tkliwość piersi w dni owulacji i/lub w drugiej fazie cyklu miesiączkowego,
  • korzystna kondycja włosów i skóry, która jest zwykle gładka i lśniąca.

Jeżeli w dniu owulacji ma miejsce współżycie seksualne, z wytryskiem nasienia do otwartych dróg rodnych kobiety, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że plemnik rozpuści osłonkę przejrzystą i jego główka wniknie do komórki jajowej. Powstała w ten sposób zygota da początek zarodkowi, który około 8 dni po zapłodnieniu zagnieździ się w błonie śluzowej macicy, gdzie będzie rozwijał się w dalszym przebiegu ciąży.

Jeżeli jednak do zapłodnienia nie dochodzi, komórka jajowa przekształca się w ciałko żółte (pęcherzyk Graafa), a następnie w ciałko białawe. Gwałtownie spada stężenie estrogenów we krwi oraz hormonu FSH i luteinizującego – rośnie zaś poziom wydzielanego przez jajniki progesteronu. Jednocześnie zmiany zachodzą też w śluzówce macicy – jej warstwa staje się coraz grubsza i bardziej ukrwiona. Około 28 dnia cyklu następuje faza martwicza. Rozpoczyna się krwawienie z dróg rodnych, zwane menstruacją, miesiączką lub potocznie – okresem.

Miesiączka – co dzieje się w organizmie kobiety? Czy podczas okresu można zajść w ciążę?

W czasie tych 5-6 dni krwawienia złuszcza się błona śluzowa macicy, przygotowana uprzednio na przyjęcie zarodka. Krwawienie jest najintensywniejsze zwykle w pierwszych dwóch/trzech dniach od jego rozpoczęcia. Mogą pojawiać się skurcze, bóle brzucha, głowy bądź pleców, ogólne złe samopoczucie i osłabienie, a nawet nudności, wymioty i biegunka. Pamiętać należy, że pierwszy dzień krwawienia miesięcznego oznacza jednocześnie pierwszy dzień kolejnego cyklu miesiączkowego. Swoje dojrzewanie rozpoczyna kolejna komórka jajowa, więc…

Czy podczas okresu można zajść w ciążę?

Wiele kobiet zastanawia się – czy można zajść w ciążę w okresie? Odpowiedź brzmi: można! Możliwości tak naprawdę są dwie:

  1. Owulacja pod wpływem czynników zewnętrznych (stres, podróż, nieregularny tryb życia) może ulec przesunięciu i nastąpić wcześniej, niż powinna – nawet jeszcze w czasie miesiączki. Wtedy, jeśli dojdzie do współżycia, istnieje ryzyko zajścia w ciążę.
  2. Jeżeli współżycie miało miejsce podczas okresu, plemniki żyjące w ciele kobiety od 3 do 5 dni mogą „załapać się” na moment owulacji i do zapłodnienia również dojdzie.

Mimo że przedstawione powyżej sytuacje są logiczne i w pełni naukowo wytłumaczalne, to jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji współżycia seksualnego w czasie miesiączki i swobodnie (z zachowaniem zasad szczególnej higieny, oczywiście) z tego czasu korzysta. Partnerzy często są przekonani, że  zajście w ciążę podczas okresu nie będzie mieć miejsca i decydują się nawet na seks bez zabezpieczenia. Jest to najczęściej spotykana przyczyna niechcianych ciąż.

Młoda kobieta leżąca w łóżku i myśląca nad tym, czy w czasie okresu można zajść w ciążę
Źródło: Freepik.com

Czy ciąża z okresu stanowi zagrożenie dla życia bądź zdrowia dziecka?

Ciąża, do której doszło w wyniku współżycia w czasie miesiączki, jest w swoim przebiegu taka sama, jak każda inna ciąża. Nie ma więc żadnych powodów do obaw z tego tytułu. Jedynym kłopotem mogą okazać się infekcje intymne, jeśli seks w czasie krwawienia nie był zabezpieczony choćby prezerwatywą. Poza tym nie powinny wystąpić żadne przeszkody. Pamiętać należy o unikaniu nadmiernego stresu i regularnych badaniach u ginekologa w czasie ciąży.

Jak zapobiec zajściu w ciążę, jeśli chcemy współżyć podczas okresu? Czy można zajść w ciążę w okresie?

Ze względów higienicznych i zdrowotnych, lepiej wstrzymać się przed współżyciem w tym czasie. Jeżeli jednak decydujecie się na ten krok i trudno jest Wam odmówić sobie akurat tego rodzaju bliskości, nie zapominajcie o antykoncepcji. Jak wspomniano wyżej, okres nie stanowi żadnej gwarancji przed zajściem w ciążę. Pamiętajcie też o dokładnej higienie miejsc intymnych zarówno przed, jak i po współżyciu, celem uniknięcia infekcji.

Jesteś młodą kobietą i przeczytany artykuł stał się dla Ciebie źródłem wielu cennych informacji? Przekaż je dalej!

Kobieta mająca okres, zastanawiająca się czy w czasie okresu można zajść w ciążę
Źródło: Freepik.com

Edukacja seksualna w naszym kraju wciąż jest na stosunkowo niskim poziomie. Podziel się cennymi wiadomościami z przyjaciółkami lub przekaż je swojemu partnerowi. Im lepszy poziom wiedzy, tym mniejsze ryzyko popełniania błędów w przyszłości. Ciesz się swoją seksualnością w sposób odpowiedzialny, mając na względzie dobro i zdrowie zarówno Twoje własne, jak i obecnego bądź potencjalnych przyszłych partnerów. Decyzja o seksie zawsze powinna być przemyślana, a ewentualne jej konsekwencje wcześniej omówione z partnerem lub partnerką. Kluczowy jest indywidualny dobór środków antykoncepcyjnych i polecane jest również wykonanie badań w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową przed rozpoczęciem współżycia. Zadbaj o swój komfort psychiczny i miej pewność, że seks będzie dla Ciebie przyjemnym wspomnieniem, a nie traumą na dalsze lata życia. Korzystaj z niego w sposób rozsądny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.