Loading...
Psychika

Czy psychoterapeuta może pomóc w poradzeniu sobie ze zdradą partnera?

Gabinet psychoterapeuty

Zdrada to zjawisko powszechne, a monogamia, która jest kulturowym czynnikiem wielu społeczeństw, według specjalistów częściowo jest sprzeczna z ludzka naturą. Niezależnie od przyczyn zdrady, jej konsekwencją jest rozpad relacji lub początek problemów między partnerami, a wtedy swoją pracę zaczyna psychoterapeuta z Katowic.

Temat zdrady jest szeroko badany przez środowisko socjologiczne i psychologiczne. Wyniki badań, przeprowadzonych przez Centrum Profilaktyki Społecznej w 2015 r. wskazują, że zdrady dopuściło się około 40% Polaków w wieku 18-50 lat. Jednocześnie przełamany został stereotyp – według wyników panie zdradzają niemal tak często jak panowie, a ich romanse są zwykle dłuższe.

Terapia par remedium na skutki zdrady

Bezpośrednim skutkiem ujawnionej zdrady jest złość i upokorzenie, które pojawiają się u zdradzonej osoby. Obniża się jej poczucie własnej wartości, spada samoocena, a świat „legnie w gruzach”. Mitem jest jednak twierdzenie, że partner, który dopuścił się zdrady, nie odczuwa negatywnych emocji. Często występują u niego wyrzuty sumienia, które prowadzą do obwiniania się za problemy w związku lub jego rozpad. Sytuacja zdrady jest trudna i towarzyszy jej wiele skrajnych emocji, dlatego dotknięte nią osoby często decydują się na skorzystanie z pomocy specjalistów. Terapia par przeprowadzana w Katowicach pomaga im uporać się z emocjami i uczuciami, oraz wspólnie z terapeutą przepracować i rozwiązać problem.

Psycholog z Katowic prowadzący terapię dla par, powinien posiadać stosowne uprawnienia do wykonywania swojego zawodu oraz doświadczenie, które pozwoli mu w odpowiedni sposób pomóc pacjentom. Tacy specjaliści pracują w profesjonalnych ośrodkach pomocy psychologicznej, a jednym z nich są Gabinety Psychoterapii w Katowicach.

Nie tylko wspólna, ale i indywidualna psychoterapia – interdyscyplinarne podejście do problemu

Poradzenie sobie ze zdradą w związku to proces, w którym często bierze udział więcej niż jeden specjalista. Psychoterapeuta przyjmujący w Katowicach zwykle podchodzi do problemu holistycznie, badając nie tylko skutki zdrady, ale również jej przyczyny. W zależności od rezultatów terapii i jej przebiegu, terapeuta może zalecić konsultację z innym specjalistą zdrowia psychicznego.

Jednym z często występujących, psychologicznych skutków zdrady, jest depresja, czyli stan psychiczny o charakterze przewlekłym i niekiedy nawracającym. Wymaga ona nie tylko terapii, ale również leczenia farmakologicznego, które może zaordynować psychiatra z Katowic.

Dla terapii nie bez znaczenia pozostają przyczyny zdrady, również te o podłożu seksualnym. Budząca się po długich latach związku ciekawość innego ciała, niewystarczające zainteresowanie ze strony partnera w sytuacjach intymnych lub choroba jednego z partnerów popycha drugą osobę do „skoku w bok”. Kiedy przyczyną zdrady w związku okazują się być kłopoty lub niezrozumienie w sferze seksualnej, pomocy może udzielić seksuolog z Katowic. W jego kompetencjach leży prowadzenie leczenia w przypadku wystąpienia zaburzeń i dysfunkcji seksualnych, zarówno o charakterze fizycznym, jak i psychicznym. Zdrada może bowiem wynikać nie tylko z kłopotów w sferze intymnej związku, ale również z zaburzeń na tle seksualnym jednego z partnerów.

Proces terapeutyczny, zarówno pary, jak i partnerów jako jednostek, może mieć więc charakter interdyscyplinarny. Psychoterapia prowadzona w Katowicach pojawia się zwykle jako pierwsza i jest punktem wyjścia do pogłębionego wywiadu i leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.