Loading...
Sport

Czy stosowanie kreatyny jest bezpieczne?

podnoszenie ciężarów

Artykuł sponsorowany.

Każda substancja, którą przyjmujemy, może mieć wpływ na organizm. Zostaje strawiona, wchłonięta do krwioobiegu, przepływa przez wątrobę, nerki, serce i inne witalne organy. To normalne, że chcemy wiedzieć, czy na pewno jest dla nas bezpieczna.

Nie inaczej jest z suplementami. Osoby aktywne fizycznie i chcące ukształtować sylwetkę wedle swojej wizji jeszcze bardziej zwracają uwagę na to, co tak właściwie dostarczają organizmowi. To ważna kwestia, a suplementów jest wiele, z czego najbardziej popularne wydają się być odżywki białkowe, kreatyny i aminokwasy. Dzisiaj nie skupimy się na białkach i BCAA, jednak odpowiemy na pytanie: czy kreatyna jest bezpieczna?

Mity i fakty

W Internecie można znaleźć wiele zarzutów kierowanych w stronę kreatyny. Oskarża się ją o powodowanie problemów z trawieniem, odwodnienia i przybierania na wadze. Opinie na temat kreatyny są różne, a temat stał się na tyle ważny, że ISSN (International Society of Sports Nutrition) przeprowadziło gruntowne badania nad skutkami zażywania kreatyny, których wyniki opublikowano w 2017 roku. To bardzo wiarygodne źródło, na którym będziemy się opierać w naszych rozważaniach.

hantle obok leży papryka a na niej metr do mierzenia

1) Kreatyna powoduje problemy trawienne

Na początku warto zaznaczyć, że dzienna dawka kreatyny powinna wynosić od 3 do 5 gramów. Taka ilość substancji jest w pełni bezpieczna i nie powoduje problemów zdrowotnych. Problemy trawienne faktycznie mogą wystąpić, jednak u osób, które sporo przeholowały z dawkowaniem i zażyły kilkukrotnie więcej kreatyny, niż powinny. Problem odżywek kreatynowych mogą stanowić domieszki innych substancji, przez które produkt nie jest czysty, dlatego zawsze uważnie czytaj składy preparatów, które kupujesz!

2) Kreatyna tylko dla dorosłych

Siłownia i sporty siłowe mają coraz więcej fanów w młodszej grupie wiekowej. Pojawiło się wiele głosów, które stwierdziły, że kreatyna powinna być używana jedynie przez dorosłych. Brzmi to całkiem logicznie, młody organizm ciągle się kształtuje i suplementacja kreatyną mogłaby mieć negatywne skutki na ich rozwój, jednak badania przeprowadzone przez ISNN na to nie wskazują.

Nie ma dowodów naukowych na to, że stosowanie kreatyny w formie monohydratu przez osoby niepełnoletnie mogłoby mieć szkodliwy wpływ na organizm. Organizacja zaleca jednak nadzór i środki ostrożności w stosowaniu kreatyny przez osoby niedorosłe. Zalecają suplementację osobom zawodowo trenującym, których dieta jest zbilansowana oraz mającym świadomość jak prawidłowo przyjmować kreatynę i ile wynosi jej dzienna dawka.

3) Kreatyna powoduje przybieranie na wadze

To prawda, chociaż nie do końca taka, jaka wydaje się na pierwszy rzut oka. Kreatyna nie wpływa na zwiększenie się tkanki tłuszczowej, jak można by przypuszczać, a zwiększa beztłuszczową masę mięśniową. Podczas stosowania kreatyny waga faktycznie będzie rosnąć, jednak będzie to spowodowane rozrostem mięśni, a nie tłuszczu.

4) Kreatyna odwadnia

Kreatyna nie wspiera odwadniania, wręcz przeciwnie. To związek, który wiąże i zatrzymuje wodę w mięśniach. Dzięki temu korzystnie wpływa na produkcję białka, a co za tym idzie, na wzrost masy mięśniowej. Działa również rozkurczowo.

Podsumowanie

Najlepiej przebadanym rodzajem kreatyny jest monohydrat. Według badań klinicznych jest skuteczną formą kreatyny, która zwiększa zdolność organizmu do wysiłku i wspiera przyrost tkanki mięśniowej. Chociaż wyniki opublikowane przez ISSN mają już kilka lat, ciągle można spotkać osoby, które wierzą w szkodliwość kreatyny, zupełnie niepotrzebnie.

Kreatyna okazała się być nieszkodliwym środkiem wspierającym sportowców na ich drodze do wymarzonej sylwetki. Jeśli chcesz przekonać się, jak zadziała na Ciebie, zajrzyj na Muscle Power i wybierz swoją kreatynę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.