Loading...
ChorobyUroda

Czy tabletki na trądzik są skuteczne i jakie składniki zawierają?

Kobieta stosująca leki na trądzik

Trądzik to przypadłość, którą niewątpliwie można zaliczyć do jednej z bardziej powszechnych, dokuczliwych i uprzykrzających życie. Jest najczęstszą chorobą skóry, która występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Szacuje się, że trądzik dotyka 9,4% światowej populacji, co czyni go ósmą najczęściej występującą chorobą na świecie.

Badania epidemiologiczne wykazały, że trądzik występuje najczęściej u nastolatków po okresie dojrzewania. Przy czym z niewielką przewagą dotyka on chłopców, zwłaszcza jeżeli bierzemy pod uwagę cięższe postacie choroby. Ponieważ trądzik powoduje widoczne zniekształcenie twarzy, wywołuje to u pacjentów wiele frustracji, poczucia wstydu, zakłopotania, stres, a nawet może prowadzić do depresji. Z tego też powodu część społeczeństwa dotknięta tym problem coraz częściej decyduje się na sięgnięcie po preparaty, których działanie ma wspomóc walkę z trądzikiem.

Czym jest trądzik?

Trądzik jest chorobą skóry, charakteryzującą się nadmiernym wydzielaniem sebum. Powoduje to powstawanie różnych zmian skórnych: zaskórników, guzków i krost najczęściej zlokalizowanych w okolicach twarzy i pleców.

Pacjenci z trądzikiem zwykle zgłaszają się do specjalistów z zaskórnikami, grudkami i krostami. Można podzielić na dwa typy:

  1. Zaskórniki otwarte (bardzo zauważalne czarne wągry), które są zatkanymi mieszkami włosowymi z otworami eksponującymi ich zawartość na powietrze.
  2. Zaskórniki zamknięte (charakteryzujące się białym kolorem), w przypadku których ujścia mieszków gruczołów łojowych nie są widoczne.

Grudki to wypukłe zmiany skórne o średnicy mniejszej niż 1 cm, podczas gdy krosty są podobne do grudek, ale w stanie zapalnym i wypełnione ropą. U pacjentów z ciężkim trądzikiem mogą nawet występować guzki i torbiele – zmiany zapalne o wielkości co najmniej 5 mm. Ponadto u pacjentów z trądzikiem można zaobserwować inne objawy, takie jak blizny, rumień i przebarwienia. Czy istnieją skuteczne leki na trądzik? Sprawdźmy!

Rodzaje trądziku

Ze względu na odmienne przyczyny, które wpływają na powstawanie zmian trądzikowych czy też specyfikę konkretnych rodzajów tego schorzenia, wyróżnia się różne rodzaje trądziku.

Trądzik pospolity

Acne vulgaris to medyczna nazwa trądziku pospolitego, który charakteryzuje obecność zaskórników i innych rodzajów wyprysków na skórze. Najczęstszymi miejscami wyprysków są twarz, klatka piersiowa, ramiona i plecy. Chociaż łagodny trądzik może ulec poprawie dzięki leczeniu bez recepty, cięższe postacie powinny być leczone przez dermatologa. 

Trądzik różowaty (rosacea)

To przewlekła zapalna choroba skóry, objawiająca się bardzo wyraźnym i silnym zaczerwienieniem twarzy, a w zaawansowanym stadium drobnymi krostkami i grudkami. Dotyka głównie kobiet i rozwija się najczęściej ze skóry naczynkowej. Niestety, trudno jest całkowicie się z niej wyleczyć, a odpowiednia kuracja polega przede wszystkim na łagodzeniu jej objawów za pomocą odpowiedniej pielęgnacji lub specjalnie dedykowanych leków.

Trądzik bliznowcowy (acne keloidalis)

Trądzik bliznowcowy to choroba, która rozpoczyna się zapalenia mieszków włosowych, w którego przebiegu dochodzi do powstania blizn przerostowych lub bliznowców. Przyczyna dolegliwości jest nieznana. Jednak to, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby to krótkie strzyżenie włosów. Co więcej podrażnianie skóry spowodowane kosmetykami lub np. materiałem, z którego jest zrobiona odzież. Zmiany chorobowe lokalizują się na karku i skórze potylicy.

Trądzik ropowiczy (acne phlegmonosa)

Jest to choroba, w której obok zmian typowych dla trądziku pospolitego tworzą się torbiele ropne. Trądzik ropowiczy goi się przez bliznowacenie, a blizny są nierówne, wciągnięte. Przyczyną wystąpienia tego typu trądziku jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych i skłonność skóry do bliznowacenia. Jest bardzo trudny do wyleczenia, dlatego decyzję o leczeniu najlepiej podjąć od razu po dostrzeżeniu pierwszych objawów. Jego najczęstszą lokalizacją jest skóra twarzy, pleców oraz klatki piersiowej.

Trądzik zawodowy (acne professionalis)

Występujący u tych grup zawodowych, których warunki pracy wymuszają przebywanie w zamkniętych, zazwyczaj słabo wentylowanych wnętrzach (np. w fabrykach, warsztatach) i stykanie się z substancjami drażniącymi skórę. Wywołany może być przez smary, oleje, lotne związki chloru, a także inne mniej lub bardziej toksyczne substancje lotne.

Trądzik niemowlęcy (acne neonatorum)

To dolegliwość dotycząca około 20% noworodków. Choroba ta pojawia się zazwyczaj tuż po porodzie, w 3-4 tygodniu. Jest spowodowany działaniem hormonów endogennych lub przekazanych od matki poprzez łożysko. Typowe objawy trądziku niemowlęcego to występowanie na powierzchni skóry twarzy dziecka czerwonych krost. Niekiedy w obrębie nasady krostek widoczne są białe punkciki. Zmiany te dotyczą głównie miejsc takich jak policzki, czasami również okolic brody i czoła.

Trądzik hormonalny

Jest głównie problemem osób dorosłych, jednak może dotykać też osób w okresie dojrzewania. Najczęściej pojawia się po 25 roku życia. Dlatego nazywany jest też trądzikiem dorosłych. Najczęściej trądzik hormonalny dotyczy kobiet, które częściej doświadczają wahań poziomu hormonów. Z trądzikiem hormonalnym często muszą się zmagać kobiety w ciąży. Pojawia się również u osób z chorą tarczycą.

Najczęstsze przyczyny występowania trądziku

Pielęgnacja skóry z trądzikiem
Źródło: freepik.com

Powodów zmian skórnych jest mnóstwo, a mogą one tkwić w różnych częściach naszego organizmu – nawet w wątrobie czy w tarczycy. Do jednych z najczęściej obserwowanych przyczyn trądziku należy brak równowagi gospodarki hormonalnej i jej zaburzenia. Za trądzik odpowiada także zła praca gruczołów łojowych. Inne przyczyny, bardziej prozaiczne, to na przykład kwestia nieprawidłowego trybu życia, nieodpowiedniej diety czy braku snu. Mało powszechną wiedzą jest to, że przyjmowanie niektórych leków (np. antykoncepcyjnych) może skutkować problemami skórnymi.

Samego trądziku nie można wprawdzie odziedziczyć w genach, ale tendencję do nadmiernej aktywności i produkcji gruczołów łojowych już tak. Dlatego dermatolog podczas wywiadu może nas zapytać o historię chorób w rodzinie.

Składniki tabletek bez recepty na trądzik

Najważniejsze w kwestii preparatów na trądzik bez recepty jest to, iż nie są to leki, a jedynie suplementy diety. Ich części składowe to najczęściej witaminy, czy składniki ziołowe. Mimo swej małej inwazyjności często sprawiają, iż ogólna kondycja skóry, na której widoczne są zmiany trądzikowe, w większym lub mniejszym stopniu się poprawia.

Specyfiki te można dostrzec na półkach w aptece pod postacią kremu, czy maści. Na rynku dostępne są także różnego rodzaju żele, wspomagające leczenie tej przypadłości.

W składzie popularnych tabletek bez recepty na trądzik możemy zobaczyć takie składniki, jak: drożdże, fiołek trójbarwny, witamina E, cynk, korzeń mniszka lekarskiego, selen, wyciąg z ziela melisy, laktoferynę czy wyciąg z liści zielonej herbaty. Są to w większości składniki pochodzenia naturalnego. Stosuje się je także do różnych domowych metod walki z trądzikiem.

Jedną z popularnych domowych receptur jest na przykład maseczka drożdżowa na twarz. Zamiast samodzielnie przygotowywać mieszankę, wygodniej jest często jednak sięgnąć po preparat z apteki, który zawiera w sobie wszystkie interesujące nas składniki. Należy jednak zawsze zapoznać się z ulotką, a także upewnić się, że żaden ze składników nie wywołuje u nas reakcji alergicznej. Po zapoznaniu się z ulotką i upewnieniu się, że żaden ze składników nas nie uczula, suplementy te możemy stosować codziennie bez konsultacji z lekarzem, chociaż zawsze jest to zalecane. Jest to jednak rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu ani możliwości na szybką konsultację dermatologiczną.

Niestety wiele osób traktuje suplementy diety jako zamiennik odpowiedniego żywienia, a zbilnsowana dieta jest także jednym z kluczowych czynników w walce z trądzikiem. Trądzik może również nasilać się podczas spożywania nieodpowiednich produktów spożywczych. Dlatego właśnie prawidłowe odżywianie jest niezwykle ważne. Suplementy diety wspomagają nasz organizm i pomagają poradzić sobie z cerą trądzikową. Jednak składniki zawarte w jednej tzw. tabletce na pryszcze nie są w stanie samodzielnie pozbyć się w pełni przyczyn problemu.

Specjalistyczne leczenie trądziku

W specjalistycznym leczeniu trądziku najważniejsza jest konsultacja lekarska i diagnoza. Wówczas jesteśmy w stanie wskazać z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia, a także dojść do jego przyczyn. Pamiętajmy bowiem, ustalenie przyczyn jest kluczowe w doborze preparatu, który ma te przyczyny wyeliminować. Skuteczne leczenie polega właśnie na tym, by zniwelować czynniki doprowadzające do problemów zdrowotnym, zamiast próbować walczyć jedynie ze skutkami, które po przerwaniu leczenia mogą przecież nawrócić.

Leczenie trądziku jest długotrwałym procesem, wymagającym systematycznego stosowania leków zaleconych przez lekarza. Jest to również proces wymagający zmiany diety i stylu życia, a także stałego dbania o odpowiednią pielęgnację.

Tabletki na pryszcze po konstultacji ze specjalistom

Leczenie pod opieką dermatologa z pewnością będzie bardziej skuteczne, niż samodzielne posiłkowanie się tabletkami bez recepty. Dermatolog przede wszystkim ma możliwość przeprowadzania pakietu badań. Badania, na które może nas skierować dermatolog to między innymi:

  • morfologia krwi z rozmazem (wskazuje niedobory witaminowo-mineralne),
  • próby wątrobowe (ALT, AST, GGTP),
  • lipidogram (cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy),
  • badanie glukozy i insuliny na czczo,
  • hemoglobina glikowana,
  • badania hormonalne,
  • a także badania sprawdzające poziom witaminy D3 w organizmie.

Wymienione badania dadzą nam obraz tego, jak wygląda praca naszego organizmu, z jakimi niedoborami witamin i minerałów się zmaga. Dowiemy się także czy pojawiają się problemy z pracą tarczycy, które są częstą przyczyną problemów skórnych, jak wygląda gospodarka węglowodanowa oraz praca układu hormonalnego. Pomoże to dermatologowi dojść do tego, co w naszym przypadku jest konkretną przyczyną trądziku.

Kolejnym krokiem jest postawienie diagnozy, która umożliwia wdrożenie farmakoterapii.

Farmakoterapia w leczeniu trądziku

W zależności od decyzji lekarza, na którą składają się czynniki wynikające z wywiadu z pacjentem, obrazu skóry, a także badań, może zostać zastosowane leczenie miejscowe albo ogólne. 

W leczeniu miejscowym stosuje się:

  • retinoidy, które są pochodnymi witaminy A, są najsilniejszymi środkami komedolitycznymi (hamującymi powstawanie zaskróników i wyprysków);
  • nadtlenek benzoilu, wykazujący działalność przeciwbakteryjną;
  • kwas azalainowy;
  • antybiotyki.

W leczeniu ogólnym stosuje się przede wszystkim antybiotyki takie jak:

  • tetracyklina,
  • limecyklina,
  • doksycyklina,
  • azytromycyna,
  • klindamycyna,
  • erytromycyna).

Powszechne jest także stosowanie antyandrogenów i środków antykoncepcyjnych w przypadku problemów hormonalnych. Jednak wówczas należy konsultować się także z ginekologiem. 

Kwas azelainowy a trądzik

Kwas azelainowy jest w kosmetyce słynny ze swojego wszechstronnego działania. Jest on również z powodzeniem wykorzystywany do zwalczania zmian trądzikowych. Ma on działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz złuszczające. Sprawia to, że specyfik ten sprawdza się świetnie także przy długoterminowym stosowaniu. Warto zwrócić uwagę na jego obecność w składzie wybierając kosmetyki do pielęgnacji, mając cerę trądzikową. Żele i płyny z kwasem azelainowym zmniejszają prawdopodobieństwo powstawania infekcji skórnych. Preparaty z kwasem azelainowym w składzie są często polecane przez specjalistów.

Leczenie trądziku antybiotykoterapią

Jak można przeczytać wyżej, antybiotyki w leczeniu trądziku można stosować zarówno miejscowo na skórę, jak i ogólnie – w formie doustnej. Często antybiotyk łączy się z innym lekiem, ponieważ przyczyna trądziku jest wieloczynnikowa. Za najskuteczniejszą uznaje się terapię skojarzoną. Stąd połączenie m.in. miejscowo antybiotyk z retinoidami lub ogólnie przyjmowane z miejscowymi środkami, takimi jak wspomniany kwas azalainowy czy nadtlenek benzoilu. Oporność bakterii koreluje z częstością i rodzajem antybiotyków najczęściej przepisywanych przez lekarzy. Zatem niektóre antybiotyki tracą swoją skuteczność. Dlatego poszukuje się innych leków, które byłyby skuteczniejsze w walce z trądzikiem.

W leczeniu ogólnym stosuje się również antybiotyki makrolidowe i tetracykliny.

Tabletki na trądzik – czy warto?

Na pewno w przypadku problemów skórnych warto skonsultować się ze specjalistą, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na tabletki na pryszcze bez recepty czy specjalistyczne leczenie pod opieką lekarza. Badania wskazują na skuteczność farmakoterapii w leczeniu trądzika. Dlatego jest to metoda, po którą tak często sięgamy. W połączeniu z leczeniem miejscowym i zadbaniem o dietę i styl życia w wielu przypadkach można nawet całkowicie pozbyć się problemu trądziku.

Opinie wśród dermatologów, jak i pacjentów skłaniają się głównie ku leczeniu specjalistycznemu. Jednak jest to indywidualna decyzja każdego z nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.