Loading...
Uroda

Czy tatuaż dyskwalifikuje z bycia dawcą krwi?

Tatuaż przedstawiający dwa kwiaty lotosu w stylu mandali ozdabia przedramię

W ostatnim czasie powstało wiele mitów dotyczących oddawania krwi. Jednym z nich jest ten głoszący, że posiadanie tatuażu już na zawsze pozbawia nas możliwości bycia honorowym dawcom krwi. Czy tatuaże a oddawanie krwi są ze sobą ściśle powiązane? Sprawdźmy to!

Krwiodawstwo – czym jest?

Krwiodawstwo to dobrowolne oddawanie krwi bez korzyści majątkowych dla oddającego. Ma na celu stworzenie nieodpłatnych rezerw krwi, którą w dowolnym momencie można przetoczyć w szpitalach publicznych dla osób, które tego potrzebują. Ta prosta czynność powtarzana przez dawców regularnie każdego dnia ratuje wiele ludzkich żyć. Właśnie z tego względu ludzi decydujących się na poświęcenie części swojej bezcennej cieczy na rzecz innych określa się Honorowymi Dawcami Krwi.

Kto nie może zostać Honorowym Dawcą Krwi?

Osoba z tatuażem na przedramieniu leży na krześle do oddawania krwi, z igłą umocowaną w żyłę i trzyma w dłoni żółtą piłkę

Z oczywistych względów dawcą może zostać tylko osoba zdrowa. Niestety istnieje też szereg innych czynników związanych ze stylem życia, które dyskwalifikują chętnych do podzielenia się swoją krwią. Są to osoby, które podróżowały w nieodległej przeszłości po obszarach zagrożonych różnymi chorobami zakaźnymi, ludzie często zmieniający partnerów seksualnych bądź tacy, którzy zdecydowali się na zabiegi stosunkowo mocno ingerujące w ciało. Mogą to być zarówno przebyte operacje plastyczne, piercing bądź tatuowanie się. Wszystkie z wymienionych czynników są potencjalnym źródłem zarażenia się chorobami zakaźnymi, które później mogłyby razem z krwią rozprzestrzenić się po organizmach biorców. Na szczęście, większość wymienionych czynności umożliwia zostanie dawcą krwi w późniejszym czasie.

Tatuaże a oddawanie krwi

Zdrowi mężczyźni, którzy chcą oddać krew mogą to robić maksymalnie co dwa miesiące. W przypadku kobiet, ze względu na ich fizjologię – co trzy miesiące. Niestety, nawet jeżeli jesteś osobą zdrową i młodą to oddawanie krwi po tatuażu jest niemożliwe. ALE! To tylko tak zwane czasowe przeciwwskazanie. W zależności od okoliczności wytatuowana osoba może zostać dawcą po czterech bądź sześciu miesiącach od momentu wykonania ostatniej dziary na swojej skórze. Od czego to zależy?

  1.  Pół roku: to okres kwarantanny obejmujący każdego człowieka decydującego się na tatuaż, po tym okresie, jeżeli nie ma innych przeciwwskazań można decydować się na zostanie Honorowym Dawcą Krwi
  2.  Cztery miesiące: to rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim oddaniu swoich płynnych tkanek; przed przystąpieniem do krwiodawstwa należy wykonać testy metodą biologii molekularnej w kierunku HIV oraz wirusowego zapalania wątroby typu B i C; jeżeli wszystkie wyniki będą negatywne to czynniki „oddanie krwi a tatuaż” przestają się wykluczać

Czy krew mogą oddawać osoby, które mają bardzo dużo tatuaży?

Odpowiedź jest prosta – tak, jeżeli minął okres sześciu miesięcy od wykonania najświeższego tatuażu. Nie ma normy głoszącej „tatuaż a oddanie krwi – oto jest pytanie”. Najważniejsze po prostu jest to, żeby te dwie czynności nie zbiegały się ze sobą w czasie. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.