Loading...
SuplementyZakupy

Czy zakupy w aptekach internetowych są bezpieczne i o czym warto pamiętać

Leki rozsypane na stole

Obecnie zakupy przez internet są naszą codziennością. Kupowane są nie tylko ubrania, obuwie, zabawki, czy sprzęty gospodarstwa domowego, ale też artykuły spożywcze i leki. Wiele osób zastanawia się, czy zakup medykamentów w aptece internetowej jest bezpieczne. W końcu niewłaściwie stosowane mogą zagrażać zdrowiu i życiu człowieka. Jak bez ryzyka robić zakupy w takiej aptece? Czy jest to w ogóle możliwe? Na co zwrócić uwagę podczas składania zamówienia? Odpowiedzi można znaleźć poniżej!

Dlaczego Polacy decydują się na zakupy w aptece internetowej?

Zakupy w aptece internetowej cieszą się coraz większą popularnością. Przede wszystkim dlatego, że nie trzeba wychodzić z domu i marnować czasu na stanie w kolejkach. Dzisiaj każdy z nas żyje nie tylko w ciągłym stresie, ale też pośpiechu. Czasami zwyczajnie brakuje chwili, by wyjść do tradycyjnej apteki i zaopatrzyć się w leki, czy witaminy. Możliwość kupienia ich w internecie pozwala na dokładne przejrzenie oferty, sprawdzenie składów, czy porównania cen.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że jeśli ktoś sobie tego nie życzy, to żadna postronna osoba nie będzie mogła zajrzeć do przesyłki, co daje sporą szansę na zachowanie dyskrecji. Jest to szczególnie istotne, dla tych, którzy zmagają się z jakimś wstydliwym schorzeniem, z którym niekoniecznie chce się afiszować.

Niewątpliwie do zakupów w aptece internetowej przekonuje też to, że w razie braków w asortymencie spokojnie można skorzystać z innej witryny (bez biegania po mieście) lub zapisać się na powiadomienie, które przyjdzie, gdy interesujące nas produkty ponownie pojawią się w ofercie.

Kobieta robiąca zakupy w aptece internetowej
Źródło: Pexels

Co można znaleźć w asortymencie apteki w sieci?

Apteka w internecie nie różni się zbytnio od tej standardowej. W ich asortymencie można znaleźć, chociażby:

  • Kosmetyki dla dzieci i dorosłych.
  • Witaminy.
  • Leki bez recepty.
  • Suplementy diety.
  • Produkty do pielęgnacji całego ciała.
  • Środki higieniczne.

Co ciekawe, w aptece w sieci można również kupić leki wydawane wyłącznie na receptę. Jednak pod warunkiem, że zadeklaruje odbiór leków w aptekach stacjonarnych i okaże ważną receptę, na której widniał będzie podpis pielęgniarki lub lekarza. Natomiast od kilku lat dzięki Internetowemu Koncie Pacjenta osoby niepełnosprawne mogą zamawiać do domu medykamenty na receptę. Wyjątek od tej reguły stanowią substancje trujące, narkotyczne i psychotropowe.

Naczelna Izba Aptekarska nie do końca aprobuje sprzedaż wysyłkową leków na receptę. Swoją decyzję argumentuje tym, że leki mogą być przewożone w nieodpowiednich warunkach, niedowiezione na czas lub omyłkowe dostarczone pod zły adres. NIA podkreśla też, że mimo wszelkiej staranności i zachowania wszelkich środków ostrożności istnieje ryzyko, że transportowane medykamenty trafią w ręce osób trzecich.

Należy pamiętać, że większość leków stosowanych w leczeniu konkretnych schorzeń może zupełnie inaczej działać na osobę zdrow. Np. wywoływać halucynacje bądź odurzenie podobne do narkotycznego. Dodatkowo Naczelna Izba Aptekarska zaznacza, że podczas przewożenia medykamentów w większej ilości nie zawsze zostaną spełnione następujące warunki:

  • Transport w odpowiedniej temperaturze.
  • Brak styczności z wodą.
  • Brak dostępu do światła.
  • Konieczność zabezpieczenia leków przed trafieniem w niepowołane ręce.

Warto zaznaczyć, że leki, które są źle spakowane, niezabezpieczone, dojdzie do ich zanieczyszczenia, zgniecenia, skażenia, czy zamoczenia mogą nie działać prawidłowo.

Leki z apteki internetowej
Źródło: Pexels

Czy leki w sieci są tańsze?

Kosmetyki dla dzieci, witaminy, czy inne artykuły dostępne w aptece internetowej z reguły są tańsze od tych, które można kupić stacjonarnie. Często można zauważyć różnicę kilku lub nawet kilkunastu złotych. W dużej mierze taka sytuacja ma miejsce, ponieważ do sprzedaży nie jest potrzebny dodatkowy personel, czy miejsce. Poza tym, aby przyciągnąć nowych i zatrzymać dotychczasowych klientów apteki w sieci stosują różnego rodzaje akcje promocyjne. Można wyróżnić:

  • Kody rabatowe.
  • Zniżki za zapisanie się do newslettera.
  • Darmowa przesyłka przy zakupach za określoną sumę.
  • Większe opakowania leków za lepszą cenę.
  • Artykuły kosmetyczne lub pielęgnacyjne w zestawach.

Z tym że nie można zapominać o kosztach dostawy. Jest co prawda zróżnicowana przez wzgląd na sposób, ale jej wysokość ostatecznie ma mniejszy lub większy wpływ na końcową sumę. Z czasem może się okazać, że całość będzie kosztować więcej niż zakupy w standardowej aptece. Chociaż na pewno liczy się też wygoda, zwłaszcza jeśli zamówienie zostanie dostarczone prosto pod drzwi.

W dobie pandemii zniknęły z aptek niektóre leki

Pandemia od początku wybuchu zmieniała ludzkie życie. W Polsce również nie obeszła się bez echa. W trakcie 4 fali zniknęły z aptek różne leki dostępne na receptę. Dotyczy to przede wszystkim medykamentów stosowanych w leczeniu zakrzepicy, antybiotyków w zawiesinie i wziewnego budezonidu. Zniknęły z aptek również niektóre syropy. Dlaczego tak się stało?

Głównie dlatego, że wymienione leki zalecane są w leczeniu Covid-19 i znacząco wzrosło na nie zapotrzebowanie. Poza tym wspomniane leki wziewne są bardzo często stosowane w przypadku zakażeń dróg oddechowych u dzieci. Tak było w 2021 roku, a jak rozpoczął się 2022 roku wraz z piątą falą pandemii? Sytuacja jeszcze bardziej się zmieniła, ponieważ do listy leków, które zniknęły z aptek, zostały dopisane kolejne pozycje. Co ciekawe, ponownie są to głównie medykamenty wykorzystywane do leczenia dróg oddechowych (również dzieci), przeciwbólowe, przeciwzapalne, a nawet niektóre szczepionki, czy krople do oczu!

Kobieta robiąca zakupy w aptece
Źródło: Pexels

Czy apteki internetowe znikną z porównywarek cen?

Porównywarki cen są bardzo przydatne. Każdy internauta może znaleźć dla siebie najkorzystniejszą opcję zakupu. Jeszcze do niedawna można było sprawdzić także ceny leków w aptekach działających w sieci i tym samym znaleźć leki, które mają ją najniższą. Należy jednak zaznaczyć, że w Polsce całkowicie zabronione jest reklamowanie aptek. W związku z tym ich oferta nie powinna znajdować się na żadnej innej witrynie poza samą stroną apteki. URL działalności zgłaszany jest do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego (WIF) zgodnego z miejscem siedziby apteki i dopiero na tej podstawie może zostać rozpoczęta sprzedaż wysyłkowa. Idąc tym tropem, oferta apteki z sieci nie może znaleźć się na liście żadnej porównywarki.

Co więcej, w 2018 roku przedstawiciel jednej placówki WIF wniósł sprawę do sądu, która miała dotyczyć naruszenia prawa farmaceutycznego przez aptekę internetową. Według WIF doszło do zareklamowania apteki poprzez umieszczenie jej oferty na stronie porównywarki cenowej. Po trzech latach Naczelny Sąd Administracyjny ogłosił wyrok, w którym przyznał, że rzeczywiście nastąpiło złamanie przepisów i placówka, której dotyczyła sprawa, została ukarana karą pieniężną w wysokości 5000 zł.

Natomiast Główny Inspektorat Farmaceutyczny stanowczo stwierdził, że zamieszczanie cen leków na innych stronach niż główna jest formą reklamy, a tym samym łamaniem zasad. Swoje zdanie argumentował tym, że porównywarki cenowe są przeznaczone głównie do reklamowania produktów oferowanych przez sklepy internetowe. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.