Loading...
Choroby

Czym jest hormon antymullerowski AMH? Jakie są normy stężenia AMH we krwi i jak właściwie interpretować wyniki?

Badanie amh

Ludzki organizm nie mógłby normalnie funkcjonować, gdyby nie procesy zachodzące w jego wnętrzu. Z kolei każdy z niezbędnych procesów nie byłby możliwy, gdyby nie odpowiednie substancje, które nieustannie w naszym organizmie krążą, a także te, które dostarczamy do niego, np. za pomocą pożywienia. Przeciętnie, nasza wiedza odnośnie tego co dzieje się w naszym wnętrzu nie jest zbyt rozległa. Nic w tym dziwnego, gdyż od diagnozy i rozpoznawania problemów, są lekarze specjaliści, do których udajemy się, gdy zauważymy pewne niepokojące objawy. Mimo wszystko, zawsze warto wiedzieć więcej. Nasz organizm jest niezwykle fascynujący, a ważnym dla niego elementem jest hormon anty mullerowski. W związku z tym, co to AMH? Jakie są normy AMH i jak interpretować AMH wyniki?

AMH – co to?

Hormon anty mullerowski jest glikoproteiną, która jest produkowana zarówno przez gonady męskie jak i żeńskie. Co to AMH? To hormon determinujący płeć. Poza tym określenie normy AMH, jest pierwszym krokiem na określenie szans niepłodnych pacjentów, na poczęcie potomstwa, za pośrednictwem rezerwy jajnikowej, a w przypadku jej niskiej liczby określenie szans na zapłodnienie in vitro czyli tzw. in vitro z niskim AMH. Dokładniej rzecz ujmując, co to AMH? Można powiedzieć, że tworzą go komórki ziarniste w jajnikach, a także komórki Sertolego w jądrach. Hormon AMH odgrywa znaczącą rolę w dorosłym życiu człowieka.

Rola AMH w organizmie

Hormon AMH jest kluczowy w prawidłowym rozwoju, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych narządów płciowych, podczas całego życia płodowego człowieka. W początkowej fazie rozwoju, jak łatwo można się domyśleć, cały układ rozrodczy, nie jest zróżnicowany, a gonady mogą rozwijać się zarówno w kierunku jajników jak i jąder. Na kolejnych etapach rozwoju, określone sygnały sprawiają, że następuje rozwój w jednym, określonym kierunku.

Jakie więc znaczenie ma hormon AMH, dla mężczyzn, a jakie dla kobiet?

  • Hormon AMH u płci żeńskiej – pod jego wpływem, u płodu nie rozwijają się jądra a nie jajniki. Jednak w okresie płodowym, nie jest on wcale produkowany. U kobiet jego stężenie wzrasta w okresie pokwitania i zostaje produkowany przez dojrzewające jajniki.
  • Hormon AMH u płci męskiej –  zostaje on wytwarzany w momencie kiedy zachodzi różnicowanie gonady, w kierunku jąder. Wówczas komórki Sertolego produkują hormon, a komórki śródmiąższowe Leydiga, zajmują się produkcją testosteronu.

Kiedy wykonać badanie AMH?

Wiele osób zastanawia się, kiedy wykonać badanie AMH? Głównym czynnikiem determinującym wykonanie badania tego hormonu, jest określenie rezerwy jajnikowej, czyli liczby pęcherzyków jajnikowych. W momencie narodzin, kobieta posiada określoną ilość komórek jajowych, które maleją wraz z każdą miesiączką. Dodatkowo, określenie normy amh, pozwala na sprecyzowanie czy kobieta ma wystarczająco dużo komórek jajnikowych, by zajść w ciążę.

Jeśli płodność kobiety, znacząco się zmniejszyła, określenie normy AMH, pozwala sprecyzować szanse na zapłodnienie in vitro z niskim AMH. Jednak w przypadku wieku okołomenopauzalnego, hormon może być nawet niewykrywalny, gdyż stężenie AMH jest niskie.

Badanie AMH hormonu można też zastosować w prognozowaniu tzw. przedwczesnego wygasania czynności jajników. Im mniej rosnących pęcherzyków w jajnikach, tym bardziej AMH jest niskie. Szczególną rolę hormon AMH odgrywa w określeniu szans na zapłodnienie, ale także przy szacowaniu skuteczności leczenia nowotworu jajnika czy – w przypadku mężczyzn -jądra. Warto także udać się na badanie przed okresem dojrzewania, szczególnie w przypadku chłopców. Pomoże to ocenić w jaki sposób funkcjonuje tkanka jądrowa.

Istotne jest by wykonać to badanie także jeśli zauważalne są wady układu rozrodczego jak np.:

  • dysgenezja gonad,
  • zanik jąder,
  • wnętrostwo.
Pobrana krew do badania amh
Źródło: Pexels.com

Badania AMH – normy laboratoryjne

Hormon anty mullerowski ma określone normy. Zacznijmy od wysokiego stężenia AMH hormonu, które przekracza 3,0 ng/ml.

Co to oznacza w praktyce?

AMH normy ma określone. Podwyższone AMH może świadczyć o:

  • zaburzeniach endokrynologicznych,
  • zespole policystycznych jajników,
  • wystąpieniu guzka jajnika.

Jednak prawidłowej interpretacji wyników AMH, może dokonać jedynie lekarz specjalista. Mimo to, należy także pamiętać, że interpretacja wyników AMH nie pozwoli postawić konkretnej diagnozy. Odbieganie AMH od normy laboratoryjnej, może być jedynie sygnałem ostrzegającym, że w naszym układzie rozrodczym pojawiły się pewne nieprawidłowości. Jeśli wynik AMH odbiega od normy niezbędne jest poszerzenie diagnostyki i zalecenie dokładniejszych badań zarówno obrazowych jak i laboratoryjnych.

AMH normy dla wieku

AMH ma także normy dla wieku. Norma AMH, dla kobiet w wieku rozrodczym obejmuje granice od 3,0 do 1,0 ng/ml. Jeśli norma AMH spada poniżej 1,0 ng/ml, nie jest to zgodne z normą laboratoryjną AMH i może oznaczać okres pomenopauzalny, a także przedwczesne wygaszanie jajników. Jeśli zaś norma AMH przekracza 3,0 ng/ml u kobiet, może to być sygnał, że mamy do czynienia z nowotworem jajnika.

W przypadku mężczyzn normy hormonu anty mullerowskiego możemy podać w przybliżeniu, mediana wyników norm AMH, sugeruje że powinno być to około 2,4 ng/ml. Podobnie jak w przypadku kobiet, przekroczenie normy AMH może oznaczać nowotwór jądra. Nie mniej jednak, jak już zostało wspomniane AMH wyniki stanowią podstawę do rozpoczęcia dalszej diagnostyki, w przypadku stwierdzenia odbiegnięcia od laboratoryjnej normy AMH.

Przebieg badania i oczekiwanie na wyniki AMH

Jak już powiedzieliśmy normy AMH dla wieku i płci są różne. Wyniki AMH mogą też różnić się w zależności od okresu rozwoju. Wiemy także, że wyniki AMH dalekie od normy mogą być sygnałem zaburzeń układu rozrodczego.

Jednak jak wygląda samo badanie normy AMH? Hormon ten występuje w surowicy krwi, także niezbędne jest pobranie krwi. Normy AMH oznacza się przy pomocy krwi pobranej z żyły dołu łokciowego. Miejsce jest odpowiednio dezynfekowane, a następnie przy pomocy sterylnej igły pobiera się krew żylną. Pacjent musi uciskać miejsce nakłucia gazikiem, co zapobiegnie powstaniu nieestetycznego siniaka. Następnie krew odsyłana jest do laboratorium, a na wyniki normy AMH, należy cierpliwie poczekać około dwóch tygodni. Koszt badania to około 150 złotych. Następnie AMH i wyniki normy, należy skonsultować z lekarzem specjalistą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.