Loading...
Choroby

Czym jest implant ślimakowy?

Mężczyzna z implantem ślimakowym

Wszczepienie implantu ślimakowego u osób głuchych bądź głęboko niedosłyszących to powszechna w dzisiejszych czasach metoda leczenia tego typu schorzeń. Czym w zasadzie jest implant ślimakowy i na czym polega jego działanie?

Implant ślimakowy – co to jest?

Implant ślimakowy to urządzenie elektroniczne, którego działanie znacznie różni się od aparatu słuchowego. Aparat słuchowy wzmacnia dźwięki pochodzące z otoczenia, umożliwiając ich odbiór osobie niedosłyszącej. Implant ślimakowy omija uszkodzoną część ucha środkowego, bezpośrednio stymulując nerw słuchowy odpowiedzialny za przekazywanie dźwięków do mózgu. Chociaż dźwięki generowane przez implant różnią się od rzeczywistych, pozwalają wielu osobom głuchym i niedosłyszącym odzyskać częściową sprawność i stwarzają możliwość komunikacji z otoczeniem.

Implant ślimakowy składa się z kilku elementów:

  • Odbierającego dźwięki z otoczenia mikrofonu,
  • Procesora mowy porządkującego dźwięki odbierane przez mikrofon,
  • Składającego się z nadajnika i odbiornika stymulatora, który przetwarza dźwięki pochodzące z procesora mowy na impulsy elektryczne,
  • Układu elektrod, których zadaniem jest przekazywanie impulsów elektrycznych do poszczególnych obszarów nerwu słuchowego.

Na czym polega wszczepienie implantu ślimakowego?

Umieszczenie implantu ślimakowego polega na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego, po którym pacjent będzie musiał nauczyć się interpretacji dźwięków przekazywanych przez urządzenie. Wymaga to nie tylko zdobycia właściwej wiedzy, ale także odpowiedniej praktyki. Niezbędny jest udział nie tylko doświadczonego chirurga, ale także patologa mowy oraz audiologa. Ryzyko związane z zabiegiem chirurgicznym wszczepienia implantu ślimakowego jest takie samo, jak w przypadku każdej innej operacji, jednak w znakomitej większości zabiegi te przebiegają bezpiecznie.

Kto kwalifikuje się do wszczepienia implantu ślimakowego?

Do wszczepienia implantu ślimakowego mogą kwalifikować się zarówno niemowlęta i dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe, u których występuje znaczny niedosłuch, utrata słuchu bądź całkowita głuchota.

W przypadku wrodzonych wad słuchu, zaleca się wszczepianie implantu już po ukończeniu 12 miesiąca życia dziecka. Dzięki temu zwiększa się jego szansa na poprawną naukę mowy oraz lepsze rozumienie pochodzących z otoczenia dźwięków. Z przeprowadzonych przez naukowców badań wynika, że dzieci u których przeprowadzono implantację przed ukończeniem 18 miesiąca życia, rozwijają się szybciej i lepiej niż ich rówieśnicy, u których wszczepienie implantu ślimakowego nastąpiło później.

Osoby dorosłe, które utraciły zdolność słyszenia w późniejszych latach życia, nie są zmuszone do ponownej nauki mówienia i rozumienia dźwięków, ponieważ zakodowane są one w pamięci pacjenta. Nauka interpretacji przekazywanych przez implant dźwięków polega na kojarzeniu ich z istniejącymi w pamięci odgłosami otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.