Loading...
Aktywność fizycznaChorobySport

Czym jest łokieć tenisisty – przyczyny, objawy, leczenie

Kobieta grająca w tenis cierpiąca na łokieć tenisisty

Czym jest łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty jest schorzeniem kończyny górnej, które dotyka osoby wykonujące różne rodzaje pracy fizycznej. Zmiany przeciążeniowe nadkłykcia bocznego kości ramiennej mogą powstawać w kilku rodzajach mechanizmów. O czym świadczy pojawienie się dolegliwości w okolicy łokcia? Jak je leczyć? Oto podstawowe informacje dotyczące łokcia tenisisty, które pozwolą Ci lepiej zapoznać się z charakterystyką tego schorzenia!

Jakie są główne objawy łokcia tenisisty?

Entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej to mikrouszkodzenia w obrębie ścięgien, które znajdują się w tej okolicy ciała. Większość mięśni, zlokalizowanych po tej stronie przedramienia, to struktury odpowiedzialne za wyprost w stawach ręki. Z tego powodu objawy związane z obecnością łokcia tenisisty pojawiają się w trakcie wykonywania konkretnych ruchów. Ból ma najczęściej charakter miejscowy, jednak w niektórych przypadkach może pojawić się wzorzec bólu przeniesionego.

Dolegliwości są w takich przypadkach odczuwane nie tylko w okolicy łokcia, ale też ręki, ramienia lub barku. Tkliwość i wrażliwość tkanek na dotyk to dwa najpowszechniejsze objawy towarzyszące. Uczucie rozgrzania skóry i jej ocieplenie występuje z kolei rzadziej, jednak może się pojawić w niektórych przypadkach.

Rakieta i piłeczka tenisowa
Źródło: Pexels

Łokieć tenisisty – mechanizm powstawania

Przyczyną dolegliwości, związanych z łokciem tenisisty, są zmiany przeciążeniowe, wynikające z sumowania się mikrouszkodzeń w strukturach objętych schorzeniem. Dochodzi do nich w sytuacji wykonywania powtarzalnych ruchów wyprostnych nadgarstka oraz przyjmowania określonej pozycji ciała. Z tego powodu większość pacjentów, zgłaszająca objawy łokcia tenisisty, nie ma nic wspólnego z tym sportem rakietowym. Schorzenie to pojawia się jednak u osób wykonujących konkretne zawody, ponieważ znaczna część przypadków jest spowodowana nieodpowiednią ergonomią pracy.

Do powstania mikrouszkodzeń w okolicy przyczepu bliższego mięśni odpowiedzialnych za ruch nadgarstka, dochodzi bardzo często u osób wykonujących pracę o charakterze fizycznym. Podnoszenie znacznych ciężarów, przy ustawieniu wyprostnym nadgarstka, wpływa w negatywny sposób na ścięgna odpowiedzialne za ruch.

Jeśli sytuacja taka ma charakter regularny, a osoba wykonuje określony wzorzec ruchowy kilkadziesiąt lub kilkaset razy każdego dnia, to rezultatem tego są dolegliwości bólowe okolicy łokcia. Warto pamiętać również o tym, że entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej może pojawić się u osób wykonujących pracę biurową.

Nieprawidłowe ustawienie wysokości fotela względem biurka lub komputera skutkuje przyjmowaniem niewłaściwej pozycji nadgarstka. Brak możliwości relaksacji mięśni prostujących dłoń przyczynia się do powstawania takich samych uszkodzeń, jak te związane z wykonywaniem ciężkiej pracy fizycznej.

Wpływ sportu na powstawanie zmian przeciążeniowych

Entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej jest bardzo często efektem stosowania intensywnego treningu fizycznego, który jest nieodpowiedni dla stanu fizycznego danej osoby. Duże obciążenia na siłowni, związane na przykład z podnoszeniem ciężarów, wpływają na większe prawdopodobieństwo wystąpienia zmian degeneracyjnych.

Zjawisko to jest szczególnie powszechne wśród osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tego rodzaju aktywnością fizyczną. Odpowiednia intensywność całego wysiłku jest kluczowa nie tylko ze względu na efektywność przyrostu masy mięśniowej, ale też w kwestii wpływu treningu na stan zdrowia.

Mężczyzna cierpiący na łokieć tenisisty podnosi ciężary
Źródło: Pexels

Czy łokieć tenisisty jest zapaleniem?

Niektóre opracowania dotyczące łokcia tenisisty błędnie określają charakter tego schorzenia jako „zapalny”. Wbrew powszechnej opinii łokieć tenisisty nie jest zapaleniem ścięgien prostowników ręki, lecz pojawieniem się zmian na poziomie strukturalnym. Z tego powodu podczas wzmożenia dolegliwości bólowych łokcia, w organizmie człowieka nie pojawiają się wykładniki stanu zapalnego, tak jak na przykład w przypadku przeziębienia lub skręcenia stawu skokowego.

Wizualne zmiany na skórze okolicy łokcia występują bardzo rzadko, dlatego też wyczuwalne ocieplenie tkanek pojawia się wyłącznie u niektórych osób. Warto stosować prawidłowe nazewnictwo danego schorzenia, ponieważ wpływa to na podejmowanie odpowiednich decyzji leczniczych. Stosowanie maści przeciwzapalnych w przebiegu łokcia tenisisty jest zatem nieskuteczne.

Sposoby leczenia łokcia tenisisty

Większość sposobów leczenia łokcia tenisisty ma charakter nieinwazyjny. Leczenie zachowawcze entezopatii opiera się na wprowadzeniu odpowiednich działań fizjoterapeutycznych oraz modyfikacji sposobu i rodzaju wykonywanej pracy. Wysoka skuteczność metod nieoperacyjnych sprawia, że proces leczenia łokcia tenisisty nie jest długotrwały i skomplikowany. Warto jednak pamiętać o tym, że choroba ta ma tendencję do nawrotów. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku kontynuowania wykonywania nieodpowiednich wzorców ruchowych.

Fizjoterapia w łokciu tenisisty

Leczenie fizjoterapeutyczne łokcia tenisisty polega na ćwiczeniach rozciągających prostowniki przedramienia oraz wzmacnianiu mięśni znajdujących się w tej okolicy ciała. Rolowanie przy użyciu odpowiedniego wałka oraz masaż tkanek głębokich powodują nie tylko zmniejszenie dolegliwości bólowych, ale też poprawiają ukrwienie struktur, dzięki czemu szybciej dochodzi do ich regeneracji.

Istotne znaczenie ma również czas wprowadzenia zabiegów fizykalnych. Stan przewlekły wymaga wyeliminowania wszystkich szkodliwych czynników zewnętrznych. Skuteczność terapii zależy więc przede wszystkim od kompleksowego podejścia do pacjenta.

Kobieta cierpiąca na łokieć tenisisty podczas fizjoterapii
Źródło: Pexels

Jak uchronić się przed łokciem tenisisty?

Odpowiednie działania prewencyjne charakteryzują się dużą skutecznością zapobiegania schorzeniom większości chorób układu ruchu. Wiedza dotycząca odpowiednich technik wykonywania ćwiczeń siłowych oraz eliminowania nadmiernych obciążeń, dotykających daną strukturę mięśniową ma ogromne znaczenie profilaktyczne. Łokieć tenisisty obejmuje bowiem dolegliwości bólowe dotyczące partii ciała, które są szczególnie narażone na intensywną aktywność.

Przygotowanie stanowiska pracy, racjonalne dobieranie obciążeń na siłowni i stosowanie ćwiczeń rozluźniających pozwala uniknąć zmian degeneracyjnych ścięgien mięśni prostowników palców. Odpowiednie postępowanie należy wprowadzić bezpośrednio po pojawieniu się pierwszych objawów.

Nie lekceważ łokcia tenisisty!

Łokieć tenisisty to dokuczliwe schorzenie, które w niektórych przypadkach wymaga modyfikacji poziomu aktywności fizycznej i uniemożliwia wykonywanie poszczególnych obowiązków dnia codziennego. Leczenie łokcia tenisisty nie wymaga przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych – skuteczna terapia opiera się na wykonywaniu ćwiczeń i dbaniu o struktury, znajdujące się w tej okolicy ciała. W przypadku pojawienia się dolegliwości wskazujących na proces degeneracyjny ścięgien prostowników palców, należy zgłosić się do lekarza ortopedy, który postawi odpowiednie rozpoznanie i wprowadzi skuteczne leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.