Loading...
Choroby

Czym jest medycyna personalizowana?

Komórka rakowa

Każdy z nas chciałby być traktowany bardzo indywidualnie. W końcu jesteśmy inni, różnimy się pomiędzy sobą i zależy nam na tym, byśmy byli postrzegani jako odrębna jednostka. Dlaczego zatem nasze choroby są wkładane niejako do „jednego worka”? Nie leczy nas się indywidualnie, lecz zbiorowo, każdemu z daną chorobą przepisując te same leki. Medycyna personalizowana to nowe, indywidualne podejście do leczenia.

Utarte metody

Medycyna personalizowana jest rewolucją w sposobie leczenia. Bierze ona pod uwagę nasze różnice, które mają ogromny wpływ na to jak chorujemy i czego dokładnie potrzebujemy, by móc się wyleczyć. Skoro bowiem mamy różny kod DNA, czy nie należałoby wziąć tego pod uwagę? Medycyna personalizowana celuje właśnie w nasze różnice, indywidualne potrzeby i przede wszystkim predyspozycje naszego organizmu. Na coraz szerszą skalę stosuje się ją w onkologii. Dziś mnóstwo osób boryka się z różnego rodzaju zmianami nowotworowymi. Bardzo często jednak pomimo tak odmiennych przypadków, stosuje się wobec tych osób te same, można rzec, utarte już metody leczenia.

Obecnie medycyna oferuje coraz więcej metod leczenia raka, jednak nie wszystkie są wystarczająco skuteczne. Za przykład można wziąć chemioterapię, która polega na podawaniu tych samych leków pacjentom z wieloma odmianami chorób nowotworowych. Tymczasem nowotwory są naprawdę różne, dlatego istotne jest podejście indywidualne. Osoby przyjmujące tzw. chemię bardzo często są osłabione i występuje u nich wiele skutków ubocznych. Chemioterapia działa bowiem nie tylko na komórki nowotworowe, ale także i na te zdrowe. Dlatego też pomimo teoretycznej walki z rakiem, walczy się tak naprawdę z całym organizmem.

Indywidualność

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku medycyny personalizowanej. Przede wszystkim pacjenta diagnozuje się bardzo indywidualnie, biorąc pod uwagę informacje związane z jego organizmem, takie jak konkretne mutacje DNA czy nadekspresje konkretnych białek. Terapia również jest dostosowywana do danej osoby. Dobiera się odpowiednie leki, które działają na konkretne białka. Wszystko po to, by znaleźć idealne rozwiązanie dla danej osoby. Ogromnym plusem medycyny personalizowanej w onkologii jest także to, iż terapia oddziałuje głównie na komórki nowotworowe. Jest zatem większa szansa na to, iż osoba chora będzie mogła normalnie funkcjonować, a jej organizm nie będzie zbytnio osłabiony. Ta innowacyjna metoda nie jest jeszcze stosowana we wszystkich rodzajach nowotworów, ale już teraz daje szanse na znacznie dłuższe życie wielu pacjentom z chorobą nowotworową.

Źródło: prostowraka.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.