Loading...
ChorobyDom i rodzina

Czym jest paraliż senny oraz jakie są jego przyczyny. Czy porażenie przysenne może doprowadzić do śmierci?

Paraliż senny jak się go pozbyć?

Paraliż senny nazywany jest także paraliżem przysennym. Jest to rzadkie zaburzenie snu, które polega na porażeniu mięśni. Zaburzenie to jest typowe dla niektórych faz snu, z tą różnicą, że dana osoba jest w momencie wystąpienia paraliżu sennego przytomna. Podpowiadamy, na czym polega paraliż senny oraz czy jest on niebezpieczny dla naszego życia.

Paraliż senny – czym jest?

Występowanie paraliżu sennego ogranicza się do fazy snu zwanej fazą REM – czyli do tej, w której najintensywniej śpimy. Za każdym razem, kiedy nasz organizm wchodzi w tę fazę, wszystkie mięśnie zostają sparaliżowane, po to, abyśmy nie byli w stanie wykonywać podczas snu żadnych czynności fizycznych. O porażeniu sennym mówimy w momencie, kiedy nasz umysł wybudza się w trakcie trwania fazy REM, natomiast ciało wciąż pozostaje sparaliżowane. Nie jesteśmy w stanie się ruszać, nasz oddech jest płytki i przyspieszony. Stan ten mija samoistnie po kilku lub kilkunastu sekundach, pozostawia jednak uczucie niepokoju.

Jakie są objawy paraliżu sennego? Paraliż senny – demony!

Paraliż senny jest jednym z zaburzeń snu. Jego najbardziej charakterystyczne objawy to częściowy lub całkowity bezwład ciała, który odnosi się do:

  • części tułowia,
  • ramion,
  • nóg.
Kobieta cierpiąca na paraliż senny - demony
Źródło: Freepik.com

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów paraliżu jest przejmujące uczucie strachu i niepokoju. Uczucia te wiążą się z utratą kontroli nad rzeczywistością, a także bezdechem sennym. W niektórych, bardzo rzadkich przypadkach, pojawiają się wizualne lub dźwiękowe halucynacje. Uważa się, że to one są odpowiedzialne za wiele opowieści o wizytach przybyszów z innych planet oraz duchach i demonach.

Osoba cierpiąca na paraliż senny budzi się z lękiem, ma bezdech senny i wrażenie, że ktoś mocno uciska jej klatkę piersiową. Nie może wydusić z siebie słowa i ma problemy z wzięciem głębszego oddechu. Wszystkie te objawy bardzo szybko ustępują, dlatego paraliż senny nie jest groźny dla naszego zdrowia ani życia. Jak widać paraliż senny objawy ma różne.

Co powoduje paraliż senny? Poznaj przyczyny paraliżu sennego!

Do tej pory nie ma odpowiedniej wiedzy, aby dokładnie stwierdzić, jakie są przyczyny paraliżu sennego. Przypuszcza się jednak, że może on być powodowany przez nieregularny sen, częste zmiany stref czasowych, a także silny i długotrwały stres. Paraliżu przysennego często doświadczają osoby uzależnione od leków, alkoholu czy substancji psychoaktywnych. Paraliż senny bywa także objawem towarzyszącym narkolepsji, czyli leczonemu farmakologicznie zaburzeniu snu. Chociaż stan ten często bywa mylony z bezdechem sennym są to dwie bardzo różne przypadłości, które leczone są w zupełnie inny sposób.

Kobieta borykająca się z paraliżem sennym.
Źródło: Pexels.com

Czy można umrzeć przez paraliż senny? Jak go diagnozować?

Paraliż senny bardzo często da się zdiagnozować na podstawie objawów, które wskazuje pacjent. Są one bowiem bardzo charakterystyczne i trudno je z czymkolwiek pomylić. Podczas diagnostyki należy przeprowadzić konsultacje w poradni neurologicznej, bardzo często przeprowadzane jest także badanie EEG, które ma na celu wykluczenie padaczki.

Jak wygląda leczenie paraliżu sennego? Czy można umrzeć przez paraliż senny?

Paraliż senny – jak leczyć? Wielu z nas zadaje sobie to pytanie. Warto zaznaczyć, że leczenie paraliżu sennego jest możliwe. Istnieją skuteczne leki na paraliż senny. Osobom cierpiącym na problem paraliżu sennego, najczęściej zaleca się dbanie o higienę snu – spanie w regularnych godzinach i unikanie ciągłego stresu. Bardzo często zaleca się także różnego rodzaju techniki panowania nad oddechem. Pozwalają one skutecznie zmierzyć się z przejmującym lękiem oraz atakami paniki, które towarzyszą niemożliwości poruszenia się. Pacjentom zaleca się zachowanie spokoju oraz próbę spokojnego poruszanie mięśniami rąk, nóg lub twarzy.

Jest wyjście z paraliżu sennego!

Mężczyzna borykający się z paraliżem sennym - demony
Źródło: Freepik.com

Jeżeli zauważysz u siebie objawy paraliżu sennego, typu bezdech senny lub wydaje Ci się, ze paraliż senny – demony może zrujnować Ci życie, nie panikuj. Nie jest to przyjemna dolegliwość, jednak w żaden sposób nie zagraża ona naszemu życiu. W takich sytuacjach warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz wypisze skierowanie na badania do neurologa. W niektórych, chociaż bardzo rzadkich przypadkach, zaleca się leczenie farmakologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.