Loading...
Włosy

Czym jest PEH w kosmetykach fryzjerskich? O zrównoważonej pielęgnacji włosów

Kosmetyki fryzjerskie stoją w drewnianej misce na stole

PEH to pierwsze litery słów: proteiny, emolienty, humektanty. To właśnie te substancje są składnikami budulcowymi włosów i to nimi wypełnione są po brzegi profesjonalne szampony oraz odżywki. Składniki powinny być dostarczane włosom w równomiernych proporcjach, ściśle dopasowanych do ich potrzeb. Czasem jednak jest ich za dużo lub za mało w codziennej pielęgnacji – wtedy nasze włosy zaczynają się źle układać. Podpowiadamy, jak wprowadzić zrównoważoną pielęgnację, by zachować balans PEH i zyskać piękne, mocne, lśniące włosy każdego dnia.

Balans PEH dla każdego typu włosów jest inny

Włosy każdego z nas nieco inaczej reagują na te same produkty do włosów. Jednego dnia nasze włosy dobrze układają się po jednej odżywce, by za kilka dni ta sama odżywka już nam tak dobrze nie służyła. Wszystko przez to, że zachwiany został balans PEH – włosy mogą mieć na przykład nadmiar protein i domagają się teraz emolientów. Trzeba nauczyć się obserwować swoje włosy i dostarczać im składników w proporcjach, których aktualnie potrzebują.

P jak proteiny, czyli białka budujące włosy

Jak rozpoznać, że włosom brakuje protein? Są matowe, oklapnięte, szorstkie lub sztywne w dotyku. Wtedy należy zafundować im porcję odżywienia. Proteiny uzupełnią uszkodzone włókna włosów i domkną łuski. Wybierajmy produkty do włosów regeneracyjne, odbudowujące lub odżywcze, na przykład z płynnymi proteinami lub keratyną. Najłatwiej dostarczyć proteiny w postaci treściwych masek do włosów, które wystarczy stosować raz w tygodniu. Uwaga! Włosy łatwo przeproteinować, a wtedy stają się przeciążone i trudne do modelowania.

E jak emolienty, czyli tłuszcze w kosmetykach do włosów

Emolienty są potrzebne włosom, by je zdrowo natłuścić i zapobiegać przesuszeniu. Tworzą otoczkę wokół włosa, która zabezpiecza go przed utratą wilgoci. Jeśli nasze włosy są napuszone, przypominają po umyciu siano, brak im połysku i witalności, to wielce prawdopodobne, że brakuje im emolientów. Składniki wygładzają strukturę, zmiękczają pasma, a także chronią przed działaniem negatywnych czynników środowiskowych, tj. różnice temperatur, wiatr czy ekspozycja na UV. Najłatwiej znaleźć emolienty w takich produktach kosmetycznych jak odżywki, maseczki i kremy wygładzające lub nabłyszczające.

H jak humektanty, czyli substancje nawilżające w pielęgnacji włosów

Humektanty są potrzebne, by doprowadzić wilgoć do włosów. Po czym poznać, że ich brakuje w codziennej pielęgnacji? Włosy z niedoborem substancji nawilżających są matowe, szorstkie, przesuszone i płaskie. Mogą mieć rozdwojone końcówki i być łamliwe. Humektanty możemy dostarczać im w postaci szamponów, odżywek i mgiełek nawilżających. Najczęściej stosowane substancje to na przykład ekstrakt z aloesu, alg, zielonej herbaty, a także kwas hialuronowy i mocznik. Składniki służą też włosom kręconym, to podbijają ich skręt (który warto jednak utrwalić za pomocą stylizatorów do fal i loków). Za dużo humektantów skutkuje rozpulchnieniem struktury włosa – fryzura może się nadmiernie puszyć.

Pielęgnacja włosów zgodna z PEH

Kluczem do sukcesu jest stosowanie protein, emolientów i humektantów we właściwych proporcjach. Potrzeby włosów zmieniają się wraz z porami roku, naszą dietą, a nawet wilgotnością powietrza w danym dniu – dlatego czasem zdarzają się nam tzw. bad hair day – dni, kiedy fryzura za nic w świecie nie chce się układać. Obserwuj bacznie swoje włosy. Poznanie ich zapotrzebowania na składniki PEH to klucz do świadomej pielęgnacji włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.