Loading...
Suplementy

Czym jest probiotyk? Kiedy warto po niego sięgnąć?

Kilka opakowań probiotyków leży na stole

Dolegliwości układu pokarmowego mogą mieć różnoraką przyczynę, ale często mają jeden nieprzyjemny objaw – biegunkę. W związku z tym, aby skrócić czas jej trwania, sięgamy po probiotyk. Co powinniśmy wiedzieć na temat tych preparatów? W jakich konkretnych sytuacjach możemy po nie sięgnąć? Jak wybrać probiotyk, który będzie skuteczny? Odpowiadamy.

Czym są probiotyki?

Słowo „probiotyk” oznacza z greckiego pro bios – dla życia. Termin ten wszedł do użycia w 1965 roku. Probiotyki natomiast to wyselekcjonowane kultury żywych bakterii kwasu mlekowego, które mają zdolność adhezji (przylegania do nabłonka układu pokarmowego) i są odporne na kwas żołądkowy i sole żółciowe. Ponadto probiotyki hamują namnażanie drobnoustrojów chorobotwórczych, przez co w formie leków wykazują działanie zapobiegające lub skracające czas występowania niektórych dolegliwości układu pokarmowego. Kiedy warto stosować probiotyk?

Wsparcie przy antybiotykoterapii

Głównym celem stosowania antybiotyków w terapii jest uśmiercenie bakterii chorobotwórczych. Ma to jednak wpływ na układ pokarmowy. Może dojść do dysbiozy, czyli zachwiania jego równowagi mikrobiologicznej. Efektem tego jest biegunka, która pojawia się, gdyż miejsce po dobroczynnych bakteriach w układzie pokarmowym zajmują drobnoustroje patogenne. To dlatego w trakcie antybiotykoterapii zaleca się stosowanie probiotyku, który może zapobiec wystąpieniu biegunki lub skrócić czas jej trwania. Największą skutecznością wykazują się przebadane pod tym kątem, specjalnie dobrane bakterie rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium.

Ostra biegunka u dzieci

Dolegliwość ta występuje u dzieci w trakcie infekcji bakteryjnej (najczęściej spowodowana bakteriami Campylobacter lub Salmonella. Mogą towarzyszyć jej wymioty i gorączka, a sama infekcja może trwać nawet do dwóch tygodni. Zastosowanie bezpiecznego dla dziecka probiotyku pozwala skrócić czas trwania dolegliwości.

Biegunka podróżnych

Wymarzona podróż do egzotycznego kraju może niestety wiązać się z przykrą dolegliwością, jaką jest tzw. biegunka podróżnych. Możemy jej doświadczyć szczególnie podczas podróży do krajów rozwijających się o niskim standardzie sanitarnym. W ponad 80% (1) przyczyną biegunki podróżnych jest zakażenie bakteryjne, najczęściej enterotoksycznym szczepem Escherichia coli (ETEC), rzadziej bakterie z rodzaju Campylobacter, Shigella, Salmonella. Biegunki możemy nabawić się podczas spożywania napojów i pokarmów w egzotycznym kraju, dlatego zapobiegawcze stosowanie probiotyku może pomóc uniknąć wystąpienia tej nieprzyjemnej dolegliwości.

(1) – Yates J. Traveler’s diarrhea. Am. Fam. Physician 2005; 71:

2095–2100. Za Hanna Szajewska Praktyczne zastosowanie probiotyków. Gastroenterologia Kliniczna 2014, tom 6, nr 1, 16–23

Jak wybrać probiotyk?

Decydując się na probiotyk, warto wziąć pod uwagę przebadany i sprawdzony produkt, taki jak trilac®, który jest lekiem OTC (oznacza to, że jest wydawany bez recepty). W jego składzie znajdują się 3 szczepy bakterii kwasu mlekowego przebadane pod kątem skuteczności: Lactobacillus acidophilus (La-5), Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27) oraz Bifidobacterium lactis (Bb-12), które uzupełniają naturalną florę bakteryjną i zapobiegają namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów w układzie pokarmowym. W związku z tym trilac® sprawdza się podczas egzotycznych wyjazdów, chroniąc przed wystąpieniem tzw. biegunki podróżnych, ponadto, jak wykazały badania, zapobiega biegunce poantybiotykowej (lub skraca czas jej trwania), a także skraca czas trwania ostrej biegunki u dzieci poniżej 4 roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.