Loading...
Choroby

Czym jest przepuklina krążka międzykręgowego i jak się ją leczy?

Kobieta zmaga się z przepukliną krążka międzykręgowego

Przepuklina krążka międzykręgowego jest chorobą degeneracyjną jądra miażdżystego, czyli centralnej części dysku międzykręgowego łączącego ze sobą kolejne kręgi w kręgosłupie. Krążek międzykręgowy (dysk) jest zbudowany z galaretowatej nieunaczynionej i nieunerwionej substancji nazywanej jądrem miażdżystym i twardego elastycznego pierścienia włóknistego, którego część obwodowa jest unerwiona, utrzymującego jądro w środku. Siły naciskowe w kręgosłupie powodują napięcia pierścienia włóknistego i obciążenia stawów międzywyrostkowych. Siły oddziaływające zginająco i kompresyjnie powodują sumujące się mikrouszkodzenia prowadzące do uszkodzenia pierścienia włóknistego. Zmiany występujące w obrębie pierścienia włóknistego mogą powodować podrażnienie zakończeń nerwowych, skutkujące bólem pojawiającym się w obrębie zmian. Przepukliny mogą mieć różny kształt i objętość zależne od stopnia degeneracji. Przepuklina może wystąpić każdej części kręgosłupa, najczęściej pojawia się w dolnej części pleców jako przepuklina lędźwiowa, rzadziej w odcinku szyjnym lub piersiowym. Najczęściej dotyka osoby między 35 a 50 rokiem życia.

Objawy i przyczyny przepukliny kręgosłupa

Charakterystyczne objawy przepukliny kręgosłupa to ból w okolicy kręgosłupa, ból promieniujący do kończyn oraz objawy ze strony układu nerwowego takie jak mrowienia, drętwienia, uczucie zimna, uczucie ciężkości, osłabienie mięśni, a nawet niedowład i paraliż mięśni. Nasilenie i rodzaj bólu zależą od stopnia degeneracji. Gdy nie doszło do przerwania ciągłości pierścienia, ból jest tępy, rozlany, może stopniowo narastać, może promieniować do kończyn. Gdy dojdzie do przerwania pierścienia włóknistego, ból jest nagły, ostry, przeszywający, częściej promieniuje do kończyn. Mogą pojawić się odruchowe skurcze mięśni, ból często wymusza pozycję przeciwbólową (analgetyczną). Dolegliwości ze strony kończyn często przeważają nad objawami odczuwanymi w kręgosłupie. W zaawansowanych przypadkach pojawiają się trudności z chodzeniem, niedowład, paraliż mięśni oraz problemy z kontrolowaniem oddawania moczu i stolca. Przyczyną przepukliny może być nagły uraz lub powtarzające się przeciążenia kręgosłupa. Często schorzenie spowodowane jest z naturalną degeneracją dysku związaną z wiekiem pacjenta. Czynniki ryzyka rozwoju przepukliny kręgosłupa to wiek 35-50 lat, płeć męska, otyłość, ciężka praca fizyczna, palenie tytoniu i uwarunkowania genetyczne.

Leczenie przepukliny kręgosłupa

W większości przypadków wystarcza leczenie zachowawcze i ograniczenie na pewien czas dotychczasowej aktywności fizycznej, leczenie farmakologiczne, fizjoterapia, oraz odpowiednie ćwiczenia. W przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie daję pożądanego rezultatu, rozważa się leczenie operacyjne. W Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa kliniki Carolina Medical Center w leczeniu operacyjnym przepukliny kręgosłupa wykonywany jest pełny zakres zabiegów klasycznych i najnowocześniejszych procedur małoinwazyjnych. Jedną z innowacyjnych, małoinwazyjnych metod operacyjnych jest żelowa proteza do implementacji podskórnej DISCOGEL. Ten nowoczesny zabieg redukuje ból nawet w ciągu jednego dnia, a czas powrotu do pełnej aktywności fizycznej ogranicza się do 4-8 tygodni. Podczas zabiegu możliwe jest leczenie przepuklin na dwóch poziomach kręgosłupa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.