Loading...
Choroby

Czym jest trądzik różowaty i jak go leczyć?

Młoda kobieta ma problemy z trądzikiem różowatym

Artykuł partnera.

Trądzik różowaty (łac. acne rosacea) to zapalna choroba skóry, która obniża komfort życia i wymaga długotrwałej terapii leczniczej. Grudki, krosty i teleangiektazje odbierają pacjentom pewność siebie i obniżają samoocenę. Dowiedz się, jaka jest etiologia i objawy trądziku różowatego i sprawdź, jakie metody leczenia może zaoferować Ci doświadczony dermatolog.

Co to jest trądzik różowaty? Kogo najczęściej dotyka ta dermatoza?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba dermatologiczna, która dotyczy osób dorosłych. Najczęściej jest diagnozowany u kobiet po 30. roku życia. Warto wspomnieć, że to schorzenie nasila swoje objawy między 40. a 60. rokiem życia pacjentki. Jednak jak pokazuje praktyka lekarska to właśnie mężczyźni doświadczają najcięższych postaci acne rosacea (łącznie z guzowatością nosa, czyli rhinophyma ).

Należy podkreślić, że trądzik różowaty ma złożoną etiologię i może być spowodowany rozmaitymi czynnikami. Co zaostrza zmiany chorobowe na twarzy? Do wzmożonej reaktywności naczyń krwionośnych skóry twarzy może przyczynić się:

  • silny stres,
  • intensywna ekspozycja słoneczna,
  • spożywanie pikantnych i gorących potraw,
  • zaburzenia endokrynologiczne,
  • duże dawki witaminy B6 i B12,
  • picie alkoholu,
  • wahania temperatur,
  • stosowanie niektórych leków,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry,
  • intensywny wysiłek fizyczny,
  • zakażenie bakterią Helicobacter pylori ,
  • zakażenie Demodex folliculorum .

Do rozwoju choroby predestynowane są osoby reprezentujące I i II fototyp skóry (skłonność do oparzeń słonecznych, jasny/blady odcień skóry).

Jakie są objawy trądziku różowatego?

Zastanawiasz się, po czym rozpoznać, że ktoś choruje na trądzik różowaty? Charakterystycznym objawem jest silne zaczerwienienie skóry. W bardziej zaawansowanym stadium choroby pojawiają się również zmiany krostkowo-grudkowate. Osoby zmagające się z acne rosacea często skarżą się również na uczucie ściągnięcia, pieczenie i wysuszenie skóry. U części pacjentów dochodzi również do objawów ocznych. Przy stwierdzeniu postaci ocular rosacea chorzy doświadczają:

  • przekrwienia i łzawienia oczu,
  • światłowstrętu,
  • uczucia ciała obcego w oku,
  • kłucia i świądu oczu.

Obserwujesz u siebie powyższe objawy? Skuteczną diagnozę i pomoc w leczeniu trądziku może zaoferować Ci doświadczony dermatolog. Kraków to duże miasto, w którym pracuje wielu świetnych specjalistów, którzy dobierają indywidualne terapie lecznicze w zależności od danego przypadku.

Metody leczenia trądziku różowatego

Skóra osób z trądzikiem różowatym wymaga szczególnej troski. Nieodpowiednio dobrane metody terapeutyczne, zamiast pomoc mogą zaognić objawy i pogorszyć stan zdrowia pacjenta. Niewskazane są peelingi chemiczne na bazie kwasów owocowych, kwasu salicylowego oraz zabiegi rozgrzewające. Podczas codziennej pielęgnacji twarzy należy stosować łagodne dermokosmetyki, unikać wszelkich agresywnych ruchów (np. mocnego pocierania skóry) i wykazywać się dużą delikatnością. 

Jeśli chodzi o leczenie miejscowe, zwykle stosuje się metronidazol (w postaci maści lub kremu), kwas azelainowy, preparaty z antybiotykami przeciwgrzybiczymi lub przeciwbakteryjnymi. Rzadziej są to retinoidy i leki modulujące układ odpornościowy. Wysoką efektywność dają też nowoczesne zabiegi laserowe, za pomocą których możemy zamknąć popękane naczynia krwionośne, zniwelować nieestetyczny rumień. Wspomagająco można zastosować także fototerapię LED.

Pamiętaj, że z czasem objawy acne rosacea się nasilają i utrwalają, dermatoza wymaga więc podjęcia leczenia. Im szybciej odwiedzisz gabinet dermatologiczny, tym lepiej dla Ciebie.

Profilaktyka trądziku różowatego

Jak zapobiec trądzikowi różowatemu? W ramach działań profilaktycznych warto używać kosmetyków hipoalergicznych o przyjaznym dla skóry składzie. Pamiętaj, aby przed wyjściem na słońce zawsze aplikować na twarz krem ochronny z wysokim filtrem (SPF 30 lub SPF 50). Unikaj picia alkoholu, nie spożywaj ostrych i gorących dań i staraj się ograniczyć w codziennym życiu sytuacje stresogenne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.