Loading...
Choroby

Czym jest wszywka alkoholowa i jak działa?

Mężczyzna pijący alkohol.

Artykuł partnera.

Stres, niska samoocena, chęć dodania sobie odwagi, ukojenie nerwów, odprężenie, dobra zabawa – wszystkie te czynniki warunkują sięganie po alkohol. Mimo, iż stanowi on truciznę dla ludzkiego organizmu, to w dalszym ciągu posiada liczne grono zwolenników. Warto zastanowić się więc, czy w takim razie jest on niebezpieczny? – nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Biologicznie, nawet najmniejsza ilość spożytego alkoholu prowadzi do pewnych zaburzeń w organizmie człowieka. Z kolei pity w nadmiarze i zbyt często prowadzi do uzależnienia. Należy pamiętać, że wszystko jest dla ludzi, ważny jest złoty środek, umiar i zdroworozsądkowe podejście. Jednak co w sytuacji kiedy dana osoba uzależni się od alkoholu, jakie ma szanse i możliwości?

Terapia awersyjna szansą na normalne życie

Jedną z metod, która dostępna jest dla osób uzależnionych od alkoholu jest farmakologiczna terapia awersyjna. Polega ona na tym, że u osoby, która jest w trakcie tego typu leczenia zaczyna pojawiać się negatywne skojarzenie z alkoholem. Coś co wcześniej stanowiło odskocznię od problemów, dodawało odwagi, było źródłem odprężenia, relaksu, zaczyna być postrzegane jako czynnik wywołujący szereg nieprzyjemnych objawów.

Wszywka alkoholowa Esperal

Do terapii awersyjnej zalicza się leczenie Esperalem. Jest on dostępny w aptekach w formie tabletek, które przeznaczone są do implantowania podskórnego poprzez zabieg chirurgiczny. W Polsce jest również w sprzedaży Esperal w formie tabletek doustnych, jednak metoda ta ma wiele wad i jest niepolecana przez specjalistów ze względu na swoją niską skuteczność.

Tabletki Esperal posiadają w sobie substancję aktywną o nazwie Disulfiram, która reaguje z alkoholem. Tym samym jest on całkowicie bezpieczny i obojętny dla osoby, która alkoholu nie spożywa. Reakcję organizmu na alkohol, który posiada zaimplantowaną wszywkę nazywa się „reakcją disulfiramową”, która objawia się w formie bardzo silnego zatrucia alkoholowego, trwającego nawet kilkanaście godzin, przy czym jego objawy są znacznie bardziej nasilone, niż w przypadku standardowego zatrucia lub kaca.

Reakcja disulfiramowa

Wiele osób decyduje się na wszywkę alkoholową, ponieważ wymusza ona zachowanie abstynencji. Alkoholik zaczyna odczuwać wstręt do alkoholu i strach przed pojawieniem się groźnych dla zdrowia objawów. Reakcja ta spowodowana jest zaburzeniem procesu trawienia alkoholu. Dokładniej rzecz ujmując, w momencie kiedy lekarz umieszcza w ciele człowieka tabletkę z Disulfiramem, niemalże od razu zaczyna się uwalniać substancja aktywna do krwioobiegu danej osoby. Jeżeli Pacjent jest trzeźwy – nic złego się nie dzieje. Jednak w momencie kiedy łamie on zasady abstynencji, w jego ciele dochodzi do szeregu ciągów przyczynowo-skutkowych. Przede wszystkim Esperal zaburza pracę wątroby. Jest ona odpowiedzialna za wydzielanie enzymu trawiącego alkohol, który nazywa się dehydrogenazą alkoholową. Disulfiram blokuje jej wydzielanie i działanie, przez co w momencie kiedy do organizmu dostaje się kolejna dawka napoju alkoholowego, człowiek z upośledzonym działaniem wspomnianego enzymu traci zdolność metabolizowania etanolu. W ten sposób w organizmie dochodzi do nagromadzenia się toksycznego aldehydu octowego. W normalnych warunkach, czyli u osób bez wszywki alkoholowej, aldehyd octowy trawiony jest do postaci mniej szkodliwego kwasu octowego, który później wydalany jest z organizmu. W przypadku zablokowanej dehydrogenazy alkoholowej, ciało człowieka próbuje sobie poradzić w inny sposób ze znajdującą się w nim toksyną, próbując ją z siebie wydalić. W ten sposób dochodzi o reakcji disulfiramowej. W efekcie alkoholik odczuwa: ból głowy i jej zawroty, biegunkę, wymioty, nudności, kołatanie serca, skoki ciśnienia, rozszerzenie naczyń krwionośnych (zaczerwienienie twarzy), stany lękowe, nadmierną potliwość, zaburzenia oddychania, a także drgawki padaczkowe. W skrajnych przypadkach może dojść do trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych. Szczególnie narażona jest tutaj: wątroba, trzustka, a także mózg i nerki. Jeżeli reakcja organizmu na alkohol jest szczególnie wzmożona, może dojść nawet do zawału serca, a nawet śmierci.

Esperal – szansa dla każdego?

Biorąc pod uwagę zagrożenia, jakie niesie ze sobą leczenie Esperalem, należy zastanowić się nad zasadnością jego stosowania. Znane są kraje, które zakazały stosowanie Disulfiramu w leczeniu alkoholizmu. Do tej grupy zalicza się m.in. Stany Zjednoczone. Należy mieć jednak na uwadze, że Esperal w dalszym ciągu przoduje jeżeli chodzi o ilość osób, którym pomógł wyjść z uzależnienia.

Owszem, nie jest to terapia dla każdego – należy wykluczyć przeciwwskazania do jego stosowania, do których zalicza się m.in.: ciążę, karmienie piersią, nadwrażliwość na składniki leku, poszczególne choroby (szczególnie uszkodzenia wątroby, nerek), a także brak zachowanej abstynencji przez dwie doby przed zabiegiem (aczkolwiek można temu zaradzić odbywając proces detoksykacji. O kwalifikacji do zabiegu zawsze decyduje lekarz na konsultacji medycznej z Pacjentem.

Należy mieć na uwadze, że Esperal przeznaczony jest dla osób, które szczerze, z własnej nieprzymuszonej woli dążą do wyjścia ze swojego uzależnienia. Cechą charakterystyczną takich osób jest duże angażowanie się we własne sprawy, co widoczne jest poprzez korzystanie z różnych form leczniczo-terapeutycznych, szczególnie dotyczy to uczęszczania na psychoterapię. Jest to o tyle istotne, że sam Esperal niewiele pomoże – owszem, zadziała on odstraszająco, jednak w wielu przypadkach alkoholicy de facto nie są psychicznie gotowi na porzucenie swojego nałogu, często podejmują decyzję o zaszyciu pod wpływem bliskich osób. W takim przypadku w momencie kiedy wszywka przestaje działać (czas aktywności szacuje się od 8 do 12 miesięcy, w zależności od indywidualnych czynników Pacjenta), alkoholicy bez odpowiedniego wsparcia terapeutycznego wracają do swoich starych przyzwyczajeń. Tym samym Esperal jedynie wspiera i podtrzymuje motywację, ale sam w sobie nie jest wstanie obniżyć ochoty i pragnienia alkoholowego. Do tego potrzebne jest dokładne zdiagnozowanie problemu danej osoby przez specjalistę, co możliwe jest podczas psychoterapii. Tak więc, jeżeli włączy się kompleksowe oddziaływanie antyalkoholowe, składające się z odtruwania alkoholowego, wszywki alkoholowej Esperal, psychoterapii oraz uczęszczania do grup samopomocowych typu Anonimowi Alkoholicy, dodając do tego szczere chęci samego Pacjenta oraz wsparcie jego rodziny, osoba uzależniona ma znacznie większe szanse na zaleczenie choroby alkoholowej, co skutecznie poprawia jej zdrowie psychiczne, fizyczne, pomaga odbudować relacje rodzinne, a także poprawić sytuację społeczno-ekonomiczno-zawodową.

Zabieg chirurgicznej implantacji wszywki alkoholowej

Jeżeli dana osoba zdecyduje się na wszywkę, powinna zapoznać się z przebiegiem całego procesu. Zabieg ten składa się z kilku etapów:

  • Umówienie się na konsultację medyczną z lekarzem, który będzie wykonywać zabieg,
  • Wykluczenie przeciwwskazań przez lekarza, zdiagnozowanie ogólnego stanu zdrowia i kondycji Pacjenta,
  • Podpisanie zgody na zabieg, a także oświadczenia o zapoznaniu się ze sposobem działania wszywki Esperal, szczególnie zagrożeń wynikających z braku przestrzegania zasad abstynencji,
  • Podanie znieczulenia miejscowego,
  • Implantowanie wszywki – do tego celu lekarz stosuje sterylny skalpel, jałową, oryginalną tabletkę z lekiem. Cała procedura prowadzona jest w higienicznych warunkach, uwzględniając wszelkie zasady higieny i bezpieczeństwa. Zazwyczaj miejscem podania leku jest pośladek, chyba że Pacjent wskaże inne miejsce,
  • Zaszycie rany,
  • Podanie antybiotyków,
  • Wydanie zaleceń odnośnie zachowania higieny miejsca oraz nowego stylu życia, wydanie certyfikatu poświadczającego wykonanie zabiegu z zastosowaniem oryginalnego leku,
  • W przypadku wyboru szwów nierozpuszczalnych – kolejna wizyta po kilku dniach. Do lekarza należy zgłosić się również w przypadku podejrzenia odrzucenia wszywki przez organizm, który potraktował je jako ciało obce.

Zabieg zaszycia alkoholowego w Warszawie

Dużym atutem tego miejsca jest profesjonalna kadra medyczna z wysokimi kwalifikacjami i doświadczeniem, która zawsze kieruje się ogólnym dobrem Pacjenta. W celu zwiększenia jego komfortu, lekarze dokonują wszelkich starań, aby zabieg był dyskretny i bezbolesny.

Cena jaką należy uiścić zależna jest od wyboru pakietu udogodnień, np. szwów rozpuszczalnych, zamiast standardowych, a także oszacowanej dawki leku przez lekarza podczas konsultacji medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.