Loading...
Dom i rodzina

Czym kierować się przy wyborze materaca przeciwodleżynowego

Mężczyzna wybiera dla siebie materac przeciwodleżynowy

Zapobieganie odleżynom to nieodłączny element profilaktyki osób niesamodzielnych i długotrwale leżących. Aby zminimalizować ryzyko powstawania ran skórnych, zaleca się korzystanie ze specjalistycznych materacy przeciwodleżynowych. Zwiększają one komfort i bezpieczeństwo unieruchomionego pacjenta. Ponadto są sporym udogodnieniem dla opiekunów, którzy nie muszą zmieniać pozycji ciała chorego kilkanaście razy dziennie. Producenci oferują wiele rodzajów materacy przeciwodleżynowych. Każdy z nich charakteryzuje się innymi parametrami. W poniższym poradniku podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając materac przeciw odleżynom!

Jak działa materac przeciwodleżynowy?

Materac przeciwodleżynowy to produkt przeznaczony dla osób obłożnie chorych. Ma na celu zapewnienie ruchu, którego leżący pacjenci nie są w stanie samodzielnie wykonać. Dzięki temu nie dochodzi do długotrwałego ucisku skóry i tkanek podskórnych, w wyniku których powstają odleżyny. W materacach przeciwodleżynowych stosuje się technikę zmiennociśnieniową. Co to oznacza? Komory materaca, w zależności od wybranego modelu, podzielone są na rurki lub „bąbelki”, które napełniają się i opadają pod wpływem przepływającego strumienia powietrza. Ciało leżącego nie styka się z podłożem dłużej niż kilka minut. Zarówno skóra, jak i tkanki chorego są stale pobudzane oraz co najważniejsze – dotlenianie. Pompa podpięta do materaca przeciwodleżynowego cały czas pracuje, co umożliwia cykliczną „zmianę” pozycji. Ciśnienie powietrza dopasowane jest do wagi pacjenta. Gwarantuje to równomierne rozłożenie ciężaru ciała oraz komfort użytkowania przez długi czas. Warto dodać, że materace stosuje się także do leczenia odleżyn powstałych na skórze (zwykle do 1 stopnia).

Materace przeciwodleżynowe – dla kogo?

Materace przeciwodleżynowe przeznaczone są dla osób stale lub czasowo unieruchomionych, czyli takich, które ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie zmienić pozycji. Lekarza zalecają, by obracać chorego minimum co 2 godziny w ciągu dnia i co 4 godziny w ciągu nocy. Takie działanie ma zmniejszyć ryzyko powstawania odleżyn. Niestety, opiekun nie zawsze ma taką możliwość. Nawet chwila zwłoki wystarczy, by pacjent nabawił się bolesnych ran na ciele. Materac przeciwodleżynowy bez dwóch zdań ułatwi pracę osobie sprawującej opiekę nad leżącym.

Materaca przeciwodleżynowego potrzebują przede wszystkim osoby starsze, osłabione, które większość czasu spędzają w pozycji leżącej. Przyda się również pacjentom sparaliżowanym oraz stanach powypadkowych i pooperacyjnych (złamania kończyn, kręgosłupa itp.). Materac przeciwodleżynowy zalecany jest w ciąży podwyższonego ryzyka, kiedy to kobieta musi przebywać w pozycji leżącej bądź półleżącej do momentu porodu. Materac przeciwko odleżynom jest przeznaczony dla każdego, kto w wyniku rozmaitych chorób lub zdarzeń losowych (wypadki, urazy) pozostaje przykuty do łóżka.

Dlaczego warto kupić materac przeciwodleżynowy?

Materac przeciwodleżynowy ma ogromny wpływ na zdrowie i komfort osób długotrwale leżących. Technika zmiennociśnieniowa przyczynia się do redukcji ucisku tkanek, co gwarantuje prawidłowe krążenie krwi i jednocześnie zapobiega powstawaniu odleżyn. Materace zmiennociśnieniowe wykonują delikatne, pulsacyjne ruchy, które usuwają napięcie mięśniowe. Zapobiegają także sztywnieniu i drętwieniu kończyn, które może wystąpić wyniku ciągłego przebywania w stałej pozycji. Warto dodać, że niektóre rodzaje materacy przeciwodleżynowych mają właściwości przeciwbólowe i terapeutyczne. Przynosi to ogromną ulgę osobom odczuwającym dyskomfort podczas leżenia.

Materace przeciwodleżynowe pomagają w utrzymaniu stałej temperatury i wilgotności skóry. Dzięki temu może on wypoczywać w dogodnych warunkach. Jak zostało wspomniane, wysokiej jakości materac przeciwodleżynowy to ogromne udogodnienie dla opiekuna osoby leżącej. Zmniejsza częstotliwość zmian ułożenia ciała pacjenta leżącego. Oprócz tego jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości.

Materac przeciwodleżynowy

Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej https://mediplus.pl/materace-przeciwodlezynowe.

Na co zwrócić uwagę wybierając materac przeciwodleżynowy?

Wybór materaca przeciwodleżynowego to nie lada wyzwanie dla opiekunów osoby chorej. W gąszczu ofert niełatwo wybrać najlepsze rozwiązanie. Podstawowym kryterium, jakim powinniśmy kierować się wybierając materac przeciwodleżynowy jest waga i wzrost leżącego. Inne modele przeznaczone są dla osób otyłych, a inne dla pacjentów o normalnej masie ciała. Ważnym parametrem jest głośność pracy kompresora. Z uwagi na to, że będzie on nieustannie pompował materac, należy wybrać taki produkt, który nie będzie zbyt hałaśliwy. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia hałas nie powinien przekraczać 50 decybeli.

Do standardowego materaca przeciwodleżynowego należy dobrać odpowiednie prześcieradło. Najlepiej wybrać prześcieradło bawełniane lub z domieszką lnu. Należy unikać sztucznych materiałów, tj. poliester, nylon czy polamid, ponieważ te dodatkowo mogą podrażnić ciało chorego.

Jaki materac przeciwodleżynowy wybrać?

Materac bąbelkowy

Materac bąbelkowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów materacy przeciw odleżynom. Zbudowany jest z niewielkich komór, które naprzemiennie wypełniane są powietrzem. Wskazany jest dla osób o prawidłowej wadze. Materac bąbelkowy jest bardzo łatwy w użytkowaniu. Utrzymanie czystości również nie sprawia najmniejszych kłopotów.

Materac przeciwodleżynowy rurowy

Materac przeciwodleżynowy rurowy zbudowany jest z niewielkich komór, które kształtem przypominają wałki. Elementy te przebiegają poprzecznie przez całą długość materaca. Owe wałki napełniane są powietrzem regularnie. Materace rurowe są niezwykle stabilne. Szczególnie polecane są osobom otyłym bądź takim, które mają na ciele odleżyny (istnieje możliwość wyjęcia jednej komory, znajdującej się bezpośrednio pod raną).

Materac przeciwodleżynowy piankowy

Materace przeciwodleżynowe piankowe to najtańsza opcja dostępna na rynku. W sprzedaży występują bez automatycznego kompresora. Ich powierzchnia przypomina teksturę gofra. Specyficzna faktura pomaga w redukcji stałego ucisku tkanek i jednocześnie eliminuje ryzyko powstawania odleżyn. Materace piankowe nie dają jednak stuprocentowej pewności, że nie pojawią się odleżyny. Ponadto brak zmiennego ciśnienia sprawia, że komfort leżącego jest znacznie mniejszy.

Materac przeciwodleżynowy pneumatyczny

Materac pneumatyczny składa się z kilku komór oraz pokrowca. To zaawansowany sprzęt w walce z martwicą tkanek. Dobrze sprawdzi się w leczeniu odleżyn do 1 stopnia.

Jak używać materaca przeciwodleżynowego?

Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo użytkować materac przeciwodleżynowy? Z powodzeniem można położyć go bezpośrednio na materac znajdujący się na łóżku osoby leżącej. Nie ma więc konieczności zakupu specjalnego łóżka pod materac dla chorego. Dodatkowo istnieje możliwość zakupu dwuosobowego materaca przeciwodleżynowego. Tak, jak zostało już wspomniane, ogromne znaczenie ma wybór dobrej jakości prześcieradła. Delikatne materiały nie będą w żadnym stopniu podrażniać skóry leżącego, co w tym przypadku jest kluczowe. Oprócz wysokiej jakości materaca warto też zainwestować w specjalne kremy i plastry, które skutecznie hamują powstawanie odleżyn.

Ile kosztuje materac przeciw odleżynom?

Ceny materacy przeciwodleżynowych są mocno zróżnicowane. Wszystko zależy od jego specyfiki oraz właściwości. Za dobrej jakości materac rurowy zapłacimy od 400 do nawet 900 zł. Uniwersalne materace bąbelkowe są nieco tańsze – ich koszt oscyluje w granicach 200 zł. Na rynku możemy spotkać również tańsze modele. Najtańsze pozostają materace piankowe, czyli te bez pompy. Za nie zapłacimy maksymalnie 100 zł. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nie są tak skuteczne jak materace rurowe, czy bąbelkowe. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na zakup materaca przeciwodleżynowego, zawsze możemy go wypożyczyć lub złożyć wniosek o refundację.

Refundacja materacy przeciwodleżynowych

Materace przeciwodleżynowe z dniem 29 maja 2017 roku podlegają refundacji. Mogą się o nie ubiegać osoby, u których stwierdzono paraliż, porażenie czterokończynowe lub inne choroby trwałe. Maksymalna wysokość refundacji to 400 zł. Warto dodać, iż o refundację można starać się maksymalnie co 3 lata.

Podsumowanie

Profilaktyka przeciwodleżynowa polega na zastosowaniu odpowiednich środków oraz sprzętów medycznych mających na celu zapobieganie powstawaniu ran na ciele. Nieocenionym wsparciem są materace przeciwodleżynowe. Stosuje się je u osób niemobilnych i niepełnosprawnych. Produkty te pełnią szereg bardzo ważnych funkcji – przede wszystkim umożliwiają prawidłowe krążenie krwi i tym samym zapobiegają martwicy tkanek. Dzięki zmieniającemu się ciśnieniu leżący nie odczuwa dyskomfortu przebywając stale w jednej pozycji. W ofercie rynkowej dostępnych jest kilka rodzajów materacy. Rozbudowany asortyment pozwala dopasować produkt do potrzeb chorego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.