Loading...
CiałoCiąża

Czym objawia się owulacja? Czy plamienia owulacyjne są naturalnym zjawiskiem?

Kobieta u której wystepuja plamienia owulacyjne

Proces owulacyjny w życiu kobiety jest sygnałem informującym o tym, że organizm uwolnił właśnie nową komórkę jajową, która jest gotowa do zapłodnienia w jajowodzie. Częstotliwość tego procesu zależy od licznych czynników. Przede wszystkim tych zewnętrznych. Jednakże istnieje wiele sposobów, które pomagają w kontrolowaniu okresu płodności. Owulacja znajduje się na samym szczycie cyklu miesiączkowego.

W takim razie czy podczas owulacji plamienia są czymś naturalnym? Czy czymś, co powinno zwrócić naszą uwagę i być bodźcem do zmartwień? Co to w ogóle jest owulacja? Jakie objawy możemy zaobserwować podczas owulacji? Jak nauczyć się określać, chociażby przybliżony termin owulacji?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat samej owulacji, czym się objawia oraz jakie znaczenie mają plamienia podczas niej, przeczytaj poniższy artykuł. Rozwiej wszelkie wątpliwości raz na zawsze.

Co to jest owulacja?

Owulację inaczej można nazwać także jajeczkowaniem. Jajeczkowanie to kluczowy moment, a raczej etap cyklu menstruacyjnego, inaczej miesiączkowego. Jak wygląda ten proces?

Podczas gdy jajeczko dojrzało, wówczas pęka jego osłona w postaci pęcherzyka Graafa. Uwalnia to komórkę jajową. Następnie komórka jajowa przemieszcza się prosto do jajowodu (z jajnika). Tam jest już gotowa do zapłodnienia przez plemnik. Podczas uwalniania komórki jajowej pobudzane i stymulowane jest wydzielanie hormonu, który hamuje rozpoczęcie się następnego cyklu owulacyjnego. Dzięki niemu cykl odbywa się w miarę regularnych odstępach czasowych.

W przypadku, gdy nie doszło do zaburzenia tego procesu (procesu jajeczkowania), to powinien się on odbywać pomiędzy 13 a 15 dniem przed wystąpieniem krwawienia. Ale za to w odstępach co +/- 28 dni. Ze względu na różnice w funkcjonowaniu i na indywidualne przesunięcia, skrócenia lub wydłużenia czasu tego procesu w organizmie każdej kobiety, można uznać, że stwierdzenie, iż do jajeczkowania dochodzi zawsze w połowie cyklu, jest fałszywe.

Jeżeli uwzględnimy różnice uwarunkowania zewnętrznego, to średnio powinien być to 14. dzień przed pojawieniem się krwawienia. Mimo że owulacja stanowi centralny punkt cyklu, który dzieli go na fazę dojrzewania jajeczka oraz ciałka żółtego, to w większości przypadków ich długość wcale nie jest równa.

Owulacja jest ukryta

U człowieka, w przeciwieństwie do większości ssaków, owulacja nie jest w żaden sposób widoczna, a tym bardziej nieeksponowana. Owulacja sygnalizuje gotowość do zapłodnienia. Jednak nie jest ona sygnalizowana przez ludzi zewnętrznie poprzez otwartą gotowość do kopulacji. Kobiece jajeczkowanie odbywa się w sposób utajony, ukryty.

Jak już wiemy owulacja to inaczej szczyt płodności kobiety podczas cyklu menstruacyjnego. Co ważne, trzeba pamiętać o tym, że komórka jajowa uwolniona z pęcherzyka żyje w jajowodzie od 6 do 24 godzin. Natomiast plemnik potrafi przetrwać aż 5 dni w drogach rodnych kobiety.

Dlatego właśnie, jeżeli próbujemy zajść w ciążę, a nie potrafimy perfekcyjnie określić, w jakim momencie cyklu się znajdujemy, to wielu specjalistów poleca starać się o dziecko także w okresie około owulacyjnym. Dzięki tej metodzie plemniki, które przebywają w drogach rodnych, mogą natychmiast przystąpić do procesu przebijania, zewnętrznej osłony komórki jajowej. A co za tym idzie dostać się prosto do jej cytoplazmy.

Po co określać termin owulacji?

Na to pytanie istnieją dwie poprawne odpowiedzi. Pierwsza z nich to plan zajścia w ciążę, a druga to uniknięcie nieplanowanego poczęcia. Warto więc przez pryzmat obydwóch tych przyczyn zapoznać się co nieco ze sposobami określania terminu owulacji i wiedzieć mniej więcej ile dni zajmuje naszemu organizmowi dany proces.

Jak określić termin owulacji?

Metod, które mają nam pomóc w przybliżeniu określić termin owulacji jest wiele. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Prowadzenie wykresu temperatury ciała.
  • Monitorowanie owulacji przez USG dopochwowe.
  • Prowadzenie notatek odnośnie do wydzielania śluzu (metoda Billingsów).
  • Prowadzenie kalendarzyka (metoda Ogio-Knausa).
  • Specjalne testy owulacyjne, które można kupić w aptekach.

Jeżeli chodzi o stronę bardziej anatomiczną, to owulacja jest ściśle zależna od osi podwzgórze–przysadka–jajnik.

Objawy owulacji

Prawdopodobnie każda z kobiet po kilku lub więcej latach obserwacji swojego ciała potrafi przewidzieć, że zbliża się proces owulacyjny. Czynników i objawów istnieje mnóstwo. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Nie ma dwóch identycznych procesów owulacyjnych u dwóch różnych kobiet. Do najczęstszych objawów, które może zauważyć u siebie znaczna część kobiet, zaliczamy m.in.:

  • Podwyższenie temperatury ciała.
  • Zmiana koloru śluzu szyjkowego (śluz staje się przezroczysty).
  • Zmiana konsystencji śluzu szyjkowego (śluz staje się rzadki i bardziej ciągnący).
  • Bóle owulacyjne (w jamie brzusznej, najczęściej dotyczą jednak podbrzusza, w okolicach jajnika prawego lub lewego w zależności od tego, który w tym cyklu bierze czynny udział w owulacji).
  • Zmiana nawet zapachu śluzu szyjkowego.
  • Krwawienie między miesiączkowe (występujące na skutek uwolnienia jajeczka z pęcherzyka Graffa, może trwać nawet do 4 dni).
  • Bóle piersi (skutek wysokiego poziomu estrogenów w organizmie).
  • Zmiana ułożenia szyjki macicy (podczas dni płodnych jest ona miękka i wygięta lekko do przodu, za to w trakcie dni niepłodnych jest twarda i kierowana w tył).
  • Zmiany skórne (najczęściej trądzikowe).
  • Podwyższone libido.

Szanse na to, że trafimy z obserwacjami, zwiększają się, gdy jednocześnie obserwujemy wszystko na raz – śluz, temperaturę ciała i cykl miesiączkowy.

Musimy pamiętać jednak także o tym, że objawy owulacyjne mogą zostać zaburzone. Zaburzyć je może, np. choroba, leki, alkohol oraz inne używki, czy też substancje odurzające. Może to być także zmiana trybu życia, tj. zwiększenie lub zmniejszenie aktywności fizycznej, czy też wprowadzenie nowej diety. Kobiety powinny pamiętać, że nigdy nie można być na 100% pewnym, kiedy dokładnie występuje jajeczkowanie.

A co w przypadku, gdy owulacja nie nastąpi?

W takiej sytuacji wskazane jest udanie się do lekarza, specjalisty, czyli najlepiej ginekologa. Ginekolog prawdopodobnie zastosuje wobec nas farmaceutyczne leczenie hormonalne. Oczywiście po wykonaniu wszystkich niezbędnych do diagnozy badań.

Krwawienia podczas owulacji

Występowanie plamień owulacyjnych
Źródło: Pexels.com

W trakcie owulacji nieraz mogą pojawić się delikatne krwawienia. Mogę one trwać do 4 dni. Mimo że wiele kobiet jest często zaniepokojona faktem plamek krwi nie podczas okresu, to tak naprawdę nie ma się czym martwić. Takie skąpe krwawienie jest naturalne, a wynika ono z nagłego spadku poziomu estrogenów.

Jedną z przyczyn niewielkiego krwawienia podczas owulacji jest moment uwalniania się komórki jajowej z jajnika, która następnie przemieszcza się przez jajowód, gdzie może zostać zapłodniona. Takie krwawienie ani nie jest szkodliwe, ani nie świadczy o zajściu w ciążę. Ten „problem” dotyka około 3% kobiet. Jeśli krwawienie podczas owulacji wystąpiło u nas raz, wcale nie będzie to oznaczało, że za miesiąc również się pojawi. Tak samo nie mamy żadnego immunitetu, jeżeli krwawienie owulacyjne nigdy nas nie dotyczyło, to wcale nie znaczy, że nie może zacząć.

Owulacja jest związana z bardzo dużymi i bardzo nagłymi zmianami w naszym organizmie, a dokładniej w stężeniach hormonów. Za sprawą tych zmian hormonalnych dochodzi właśnie do plamień w okolicy owulacji. Musimy pamiętać, że owulacja to proces i nie sama komórka jajowa jest winna plamieniom, czy też same hormony. Ruchy komórki jajowej w połączeniu z wahaniami stężeń hormonów dają taki efekt. Mimo wszystko jest to naturalna reakcja organizmu na takie zmiany i nie powinniśmy się niepokoić plamami krwi podczas owulacji.

Plamienie ma zazwyczaj kolor jasnoróżowy, ponieważ dochodzi do wymieszania się krwi wraz ze śluzem szyjkowym.

Kiedy plamienia powinny nas zaniepokoić?

Przede wszystkim, kiedy mamy jakieś wątpliwości co do przyczyny plamienia. Ponadto, podczas gdy plamienie wydłuża się lub staje się bardziej intensywne, mocniejsze. W takim wypadku należy zwrócić się do lekarza – do ginekologa. Specjalista zbierze dokładny wywiad dotyczący plamienia oraz innych, współwystępujących objawów, a także cyklu miesięcznego, chorób przewlekłych lub niedawno przebytych, całej wcześniejszej historii medycznej oraz przyjmowanych leków. Poza tym lekarz będzie mógł przeprowadzić dodatkowo badania, które najprawdopodobniej pokażą wszystkie ewentualne zaburzenia i patologie.

Jak uniknąć plamień?

Jeżeli chodzi o krwawienia między miesiączkowe, to tak jak powyżej zostało już wspomniane, ciężko jest się przed nimi uchronić. Nie wiemy, jak bardzo w danym miesiącu kobiece hormony „zwariują” i czy będzie to aż na tyle dotkliwe, że zaczniemy plamić krwią. Jednakże przed każdymi innymi nieplanowanymi krwawieniami uchronić nas powinny profilaktyczne badania w gabinecie ginekologicznym.

Należy pamiętać, o tym, aby niezależnie od wieku każda kobieta powinna minimum raz w roku stawić się na kontrolne badania u ginekologa. Jest to o tyle ważne i istotne, że takie badanie, jak np. cytologia, pozwala wykryć zmiany nowotworowe w obrębie szyjki macicy w bardzo wczesnym stadium, na początkowym poziomie. Dzięki temu szanse na wyleczenie raka szyjki macicy drastycznie rosną.

Podsumowanie

Owulacja to inaczej proces opisujący uwolnienie przez nasz organizm nowej komórki jajowej gotowej do zapłodnienia przez plemnik w jajowodzie. Po przeczytaniu tego artykułu można wybrać metodę określania przybliżonego terminu owulacji najwygodniejszą dla nas. Dodatkowo teraz już wiesz, na jakie objawy zwracać szczególną uwagę, aby nie przegapić owulacji. A co z tym plamieniem? Plamienie podczas tego procesu jest naturalnym zjawiskiem i nie powinno być sygnałem do niepokoju. Trzeba jednak pamiętać zawsze, że jeśli coś spędza nam sen z powiek – w tym przypadku plamienie podczas owulacji – to lepiej, dla własnego spokoju udać się do lekarza, specjalisty. Abyśmy jednak mieli pewność, że wszystko w naszym układzie rozrodczym działa jak należy, nie zapominajmy o wizytach kontrolnych (raz na rok) w gabinecie ginekologicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.