Loading...
Uroda

Czym powinna się cechować bielizna termoaktywna na lato?

Biegnący mężczyzna odpowiednio dobranej bieliźnie termoaktywnej


Lato to dla sportowców szczególnie wymagający czas. Wysokie temperatury i palące słońce powodują duże obciążenie i obniżenie wydolność, przez co treningi stają się dla organizmu dużym wyzwaniem. Odpowiednio dobrana odzież może usprawnić ćwiczenia i zniwelować ryzyko z nimi związane. Warto rozważyć wybór lekkiej bielizny termoaktywnej, która wspiera utrzymanie temperatury ciała na stałym poziomie i zapewnia ciału odpowiedni poziom ochrony.

Artykuł partnerski

Nie tylko termoregulacja

Możemy spotkać się z dwoma określeniami: odzież termiczna oraz odzież termoaktywna. Choć często stosowane zamiennie, nie oznaczają tego samego. Odzież termiczna spełnia jedno podstawowe zadanie, którym jest ogrzewanie. Z tego powodu może być nieprzewiewna i nieoddychająca. Tymczasem odzież termoaktywna charakteryzuje się wielofunkcyjnością – oprócz utrzymania stałej temperatury ciała, izoluje ona skórę od wpływu niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz odprowadza wilgoć z powierzchni skóry.

Latem, gdy zależy nam na odpowiedniej termoregulacji i wentylacji, zastosowanie znajdzie raczej odzież termoaktywna. Ponieważ z powodzeniem może być stosowana jako pierwsza warstwa ubrania, nazywamy ją również bielizną termoaktywną.

Jaka powinna być?

Po pierwsze dopasowana

Latem to może się wydawać dziwne – gdy nosimy odzież z naturalnych włókien, zależy nam, by była ona luźna i przewiewna. Materiały naturalne cechują się jednak dużą higroskopijnością i przyleganie do ciała sprawia, że nasiąkają wilgocią. W ten sposób prowadzą do nagłych zmian temperatury organizmu (mokry materiał oddaje ciepło do 20 razy szybciej niż suchy) oraz powodują dyskomfort i otarcia. Tymczasem bielizna termoaktywna produkowana jest zwykle z poliestru lub poliamidu, którym w procesie produkcji nadaje się kanalikową strukturę. Użycie takiej technologii pozwala odprowadzać pot ze skóry do zewnętrznej warstwy, dzięki czemu osuszona skóra nie jest tak narażona na spadki temperatury. Do tego jednak bielizna musi przylegać bezpośrednio do ciała. Ponadto dopasowana bielizna termoaktywna nie krępuje ruchów, a zatem nie utrudnia treningu.

Po drugie lekka

To określenie stopnia grubości oznacza, że bielizna skutecznie odprowadza wilgoć, a jednocześnie nie grzeje. Sprawdzą się tutaj sportowe staniki, koszulki bez rękawów lub z krótkim rękawem oraz getry nie dłuższe niż za kolano.

Na chłodniejsze dni w sezonie letnim warto wybrać bieliznę średnią, czyli dłuższe getry i koszulki z długim rękawem bez warstwy grzewczej. Bielizna średnia może być z powodzeniem stosowana przez cały rok jako pierwsza warstwa odzieży.

Po trzecie higieniczna

W niektórych modelach bielizny termoaktywnej stosuje się nici z jonami srebra lub włókna polipropylenowe o właściwościach bakteriobójczych. To szczególnie ważne w okresie letnim, gdy wysoka temperatura otoczenia sprzyja poceniu i rozmnażaniu bakterii. Taka odzież niweluje przykry zapach potu. Wybierając bieliznę termoaktywną, warto również zwrócić uwagę na detale. Jak została uszyta? Jeśli posiada panele o zwiększonej oddychalności, odwzorowujące mapę ciała, będzie skuteczna szczególnie w newralgicznych punktach. Z kolei płaskie szwy lub całkowicie bezszwowy krój zapewniają pełną wygodę i niwelują niebezpieczeństwo otarć.Jak o nią dbać?

Pranie bielizny termoaktywnej nie jest trudne – wystarczy pamiętać o nim po każdym użyciu, w przeciwnym razie właściwości tkanin mogą szybko osłabnąć. Powinniśmy prać w zwykłym proszku, bez dodatku płynów zmiękczających, aby nie uszkodzić włókien. 30 stopni w zupełności wystarczy, aby usunąć zebrany na powierzchni brud i mikroorganizmy.

O czym pamiętać latem?

Planując trening na świeżym powietrzu, należy zadbać o ochronę głowy. Niezbędna jest czapka! Warto też wybierać miejsca ocienione, najlepiej parku lub las, w którym temperatura jest zawsze nieco niższa niż na nagrzanej słońcem ulicy. Strój powinien możliwie jak najlepiej zakrywać narażone na oparzenia miejsca – ramiona, kark, kolana. Nie zaszkodzi posmarować się kremem z filtrem. No i koniecznie odpowiednio się nawodnić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.