Loading...
Uroda

Czym powinny się cechować naturalne kosmetyki dla niemowląt?

Kąpiel dziecka przy użyciu kosmetyków naturalnych

Jeżeli właśnie spodziewasz się przyjścia na świat maleństwa, z pewnością nie ominie Cię faza urządzania pokoiku, kupowania ubranek, czy wyboru wózka. Podobnie kwestia wyprawki kosmetycznej powinna odpowiednio wcześniej pojawić się na Twojej liście do rozważenia. Dziecięca skóra jest bardzo wrażliwa, dlatego dobór odpowiednich produktów do jej pielęgnacji jest niezwykle ważny. Jakie kosmetyki będą odpowiednie dla noworodka i jakie składniki są niebezpieczne? Sprawdźcie w artykule.

Jakie składniki są zakazane w kosmetykach dla noworodka?

Każdy przyszły rodzic wie, że półki z produktami dziecięcymi aż uginają się od nadmiaru produktów. Wybór jest bardzo duży i czasami ciężko zdecydować się na konkretną firmę czy rodzaj kosmetyku. Etykiety często mogą zawierać informację o „naturalnym składzie produktu”, lecz po przeczytaniu listy składników na odwrocie butelki, możemy natrafić na niekorzystne dla malucha substancje. Dlatego zamieszczamy przydatną listę najpopularniejszych składników, które nie mogą znaleźć się w preparatach dla niemowląt:

 • Laurylosiarczan sodu (SLS SLES),
 • Parabeny (Ethyl, Methyl, Propyl),
 • Konserwanty (Phenoxyetanol lub Bronopol),
 • Olej parafinowy, wazelina,
 • Glikol,
 • Ftalan,
 • Sylikon,
 • Stabilizatory.

Stałe aplikowanie wyżej wymienionych substancji chemicznych może wywoływać podrażnienia, suchość skóry lub poważniejsze konsekwencje. Mają nie tylko działanie uczulające, ale również kancerogenne. Sztuczne barwniki i syntetyki już na skórze dorosłej osoby potrafią wywołać wysypkę, świąd czy łuszczenie. Aż strach pomyśleć, jakie nieodwracalne zmiany mogą wywołać na delikatnej skórze noworodka.

Czym powinny się cechować produkty dla noworodków?

Kosmetyki pielęgnacyjne dla dzieci powinny zawierać bardzo krótki skład. Im krótszy, tym lepszy ponieważ im mniejsza ilość składników, tym mniejsze ryzyko pojawienia się wśród nich substancji szkodliwych. Jednak pamiętajmy, że mimo niewielkiej ilości substancji w składzie, zawsze powinniśmy czytać etykietę.

Warto sięgać po produkty, które nie mają intensywnego koloru, a przy kontakcie z wodą nie pienią się zbyt intensywnie. Bezpieczne kosmetyki dla niemowlaka to takie, które mają na opakowaniu informację o badaniu dermatologicznym lub certyfikacji.

Niezbędne kosmetyki pielęgnacyjne dla niemowląt

Bardzo ważną kwestią jest to, aby sięgać po produkty dla niemowląt od 1 dnia życia. Skóra dopiero co narodzonego dziecka jest bardzo cienka i nie jest jeszcze w pełni wykształcona. Oznacza to, że nie może się bronić przed czynnikami zewnętrznymi i jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne. Produkty przeznaczone dla noworodków będą nie tylko nawilżać delikatną skórę, ale również wzmocnią jej naturalną barierę ochronną.

Miejsce zakupu takich produktów powinno być sprawdzone i bezpieczne. Warto poszukać w Internecie sprawdzonego sklepu z kosmetykami dla niemowląt. Można również zaopatrzyć się w dermokosmetyki w aptekach, jak np. w przypadku produktów marki Mustela. W Waszej kosmetyczce powinny znaleźć się:

 • chusteczki nawilżające,
 • krem na odparzenia,
 • płyn do kąpieli i szampon do mycia włosów,
 • balsam nawilżający.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.