Loading...
Suplementy

Czym różnią się suplementy diety od leków?

leki i termometr

Pomimo powszechnego dostępu do wiedzy wiele osób nadal utożsamia suplementy diety z lekami. Tymczasem warto zaznaczyć, że te dwie grupy produktów, które znacząco się od siebie różnią, a różnice między nimi są bardzo istotne z punktu widzenia konsumenta. Z poniższego tekstu dowiesz się jak różnicować od siebie te dwie grupy.

Popularność suplementów diety

Suplementy diety są niezwykle popularne w naszym kraju. Zawdzięczamy to bardzo dobrej pozycji marketingowej tych produktów a także temu ich bardzo szerokiej dostępności. Niemal każdy producent suplementów diety dba o to, aby były one dostępne w takich formach, jakie są najbardziej pożądane przez konsumentów. Mamy więc suplementy w formie kapsułek, tabletek czy nawet syropów. Dodatkowo można kupić je w drogeriach, na stancjach benzynowych czy po prostu w przydomowych sklepach. Być może dlatego Polacy korzystają z największej ilości tych preparatów spośród wszystkich narodów Unii Europejskiej. Wydajemy na nie także najwięcej środków. 

Czym suplement diety różni się od leku?

Wskazanie różnicy pomiędzy lekiem a suplementem diety to dla wielu osób ciągle bardzo trudne zadanie. Wbrew pozorom różnice są jednak naprawdę znaczące. Lekami nazywamy produkty, które zawierają wszystkie substancje niezbędne do tego, aby zabiegać chorobom lub je leczyć. Dobranie odpowiedniej dawki leku wymaga konsultacji z lekarzem. W przypadku suplementów diety panuje nieco większa dowolność. Przed ich stosowaniem nie jest konieczna wizyta u lekarza a przekroczenie dawki w przytłaczającej większości przypadków nie zagraża naszemu życiu lub zdrowiu. Chociaż ewentualne niedobory powinny być suplementowane z głową, a przede wszystkim ich istnienie powinno być potwierdzone badaniami, dostępne na naszym rynku suplementy diety są bezpieczne i możemy sięgać po nie na własną rękę. Głównym wyznacznikiem dawki suplementu jest zalecenie producenta, które można znaleźć na opakowaniu lub ulotce dołączonej do produktu.

Charakterystyka leków i suplementów

Z biegiem czasu coraz więcej osób – niezależnie od płci i wieku – decyduje się na włączenie do swojej diety różnego rodzaju suplementów. Produkty te można podzielić na dwie grupy – te których zadaniem jest poprawa naszego zdrowia i samopoczucia, a także te, które mają wpływać pozytywnie na naszą urodę. Producenci wypuszczają na rynek suplementy, których przeznaczeniem jest dbanie o kondycję skóry, włosów, paznokci a także regulujące prawidłową wagę ciała. Niektóre z nich wpływają na koncentrację, inne natomiast mają poprawić naszą kondycję i samopoczucie.

Wszystkie leki z kolei stosowane są w walce z konkretnymi przypadłościami i chorobami a także  z ich profilaktyką. Dostępne są oczywiście takie bez recepty, jednak ich przyjmowanie powinno przebiegać zgodnie ze stosunkowo restrykcyjnymi zalecaniami dostępnymi na ulotce. Suplementy diety wprowadzane są na rynek na takiej samej zasadzie prawnej, jak żywność i inne produkty spożywcze. Leki podlegają zupełnie innym i pod wieloma względami bardziej restrykcyjnym regułom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.