Loading...
Suplementy

Czym są leki wykrztuśne?

Kobieta w aptece układa na półce leki wyksztuśne

Przy leczeniu mokrego kaszlu pacjenci najczęściej sięgają po leki wykrztuśne. Można wyróżnić kilka najczęściej stosowanych, które należą do różnych grup ze względu na mechanizm działania. Kaszel mokry określany jest inaczej jako produktywny, a jego charakterystyczną cechą jest odkrztuszanie plwociny. Może mieć różne przyczyny, np. infekcje bakteryjne. Jaki jest najlepszy lek na mokry kaszel?

Czym charakteryzują się leki wykrztuśne?

Leki wykrztuśne są to substancje chemiczne, których zadaniem jest ułatwienie wydalania wydzieliny, zalegającej w drogach oddechowych – przeważnie w oskrzelach. Można je stosować w stanach zapalnych dróg oddechowych, a przeważnie przy silnym kaszlu z gęstą i lepką wydzieliną.

Kaszel mokry, na który działają leki wykrztuśne, częściej pojawia się przy przeziębieniu niż przy grypie, ale może także stanowić objaw zakażenia bakteryjnego oraz innych nieżytów dróg oddechowych. Ten rodzaj kaszlu utrudnia oddychanie, gdyż bardzo często w drogach oddechowych zalega gęsta wydzielina, która jest trudna do odkrztuszenia. Najczęściej ma kolor żółtawy, zielonkawy albo mieszany. Jednak ten kaszel nie ma charakteru kaszlu napadowego, tak jak to jest przy kaszlu suchym. Dlatego też można tutaj zastosować leki wykrztuśne, które ułatwiają usunięcie zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych, które stymulują do wywoływania odruchu kaszlu. Można również zażywać leki o działaniu mukolitycznym, które rozrzedzają wydzielinę, zmniejszają jej lepkość, a do tego upłynniają ją, czego skutkiem jest łatwiejsze usunięcie wydzieliny.

Syropy i tabletki wykrztuśne

Najbardziej popularne są syropy wykrztuśne (dostępne w wersji dla dzieci i dorosłych), które bardzo dobrze działają na kaszel mokry. Podczas leczenia ważne jest to, aby nie hamować kaszlu mokrego. W związku z tym, zadaniem syropów wykrztuśnych jest nasilenie produktywnego kaszlu, co ma również przyspieszyć usunięcie wydzieliny z dróg oddechowych.

Dużą popularnością cieszą się te syropy wykrztuśne, które mają na celu upłynnienie wydzieliny oskrzeli poprzez zmianę jej składu chemicznego, a nie samo wpływanie na jej konsystencję oraz gęstość. Do tej grupy zaliczane są leki, w których składzie znajduje się substancja czynna ambroksol. Ponadto w aptekach można jeszcze kupić syropy ziołowe, w których składzie znajduje się m.in. tymianek pospolity, bluszcz pospolity albo pierwiosnek lekarski.

Poza syropami w aptekach można również kupić tabletki wykrztuśne, a także preparaty w formie proszku do przyrządzania roztworów do picia, np. tabletki musujące lub granulat w saszetkach.

Która substancja jest najlepsza?

Na kaszel mokry dostępne są leki, które mają w swoim składzie różne substancje chemiczne, a każda z nich charakteryzuje się dobrą skutecznością. Jednak zawsze należy pamiętać o tym, że niekiedy działanie leków zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. To oznacza, że niektórzy mogą odczuwać lepsze efekty po zastosowaniu danego preparatu, a u innych będzie on działał słabiej.

Poza tym należy pamiętać o tym, aby leki wykrztuśne stosować w ciągu dnia. Nie można ich brać kilka godzin przed zaśnięciem, gdyż wtedy nasilony odruch kaszlu może powodować trudności z zaśnięciem.

Referencje:

Krenke R., Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych [w:] Lekarz POZ 6/2018.

Doniec Z., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ [w:] Lekarz POZ 4/2016.

1 R. Krenke, Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych [w:] Lekarz POZ 6/2018, s. 34-39.

2 Z. Doniec, Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ [w:] Lekarz POZ 4/2016, s. 24-31.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.