Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Czym są prądy dd i kiedy warto je stosować?

gabinet rehabilitacji

Terapia diadynamiczna, która wykorzystuje prądy diadynamiczne i wiedzę, którą do tej pory udało zgromadzić się odnośnie tego zjawiska jest obecnie coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, po które sięgają fizjoterapeuci na całym świecie, choć najbardziej popularna metoda ta jest w dalszym ciągu w Europie. Twórcą tej metody był francuski lekarz F. Bernard, a sama terapia powstała w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Warto przyjrzeć się nieco bliżej temu, czym właściwie jest terapia diadynamiczna i prądy diadynamiczne i do czego się je stosuje.

Co to są prądy diadynamiczne?

Prądy DD, czyli właśnie prądy diadynamiczne, są to formy prądów galwanicznych o niskiej częstotliwości, półsinusoidalnych, galwanofaradycznych. Bernard (jego twórca) pod pojęciem prądu diadynamicznego rozumie jednofazowy prąd zmienny wyprostowany (MF) lub dwufazowy (DF). Jednofazowy wyprostowany prąd zmienny ma częstotliwość 50 Hz, a czas trwania impulsu jest równy długości przerwy między impulsami. Diphasic rectified alternating current (lub prądy diadynamiczne) ma częstotliwość 100 Hz, a impulsy następują po sobie bez przerwy. Czas trwania ciągów impulsów wynosi od 1 sekundy do 12 sekund. Opis ten brzmi co prawda nieco zbyt naukowo. Na potrzeby osób, które interesują się terapią diadynamiczną, należałoby powiedzieć, że prądy te to nic innego jak impulsy elektryczne i określonej częstotliwości i natężeniu, które wykorzystywane są w celach terapeutycznych przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Działają głównie przeciwbólowo i przeciwobrzękowo i wykorzystywane są jako pomoc w leczeniu wielu dolegliwości.

Najważniejsze rodzaje prądów diadynamicznych

1. DF (dwufazowy): Ma doskonałe działanie przeciwbólowe i spazmolityczne. Stosuje się go w krótkich aplikacjach, przed zastosowaniem innych metod leczenia prądem elektrycznym, w celu podniesienia progu bólowego i zmniejszenia oporu skórnego, głównie w ostrych stanach bólowych. Podczas aplikacji pacjent będzie odczuwał mrowienie, a przy dużej intensywności także skurcze mięśni. Skurcze te jednak nie są bolesne, ani nie są zazwyczaj nawet opisywane przez osoby poddawane tego rodzaju terapii jako nieprzyjemne. 

2. MF (monofazowy): Działa stymulująco na tkankę mięśniową, powodując widoczne skurcze. Jest w stanie stymulować słabo unaczynione obszary i jest stosowany jako środek przeciwbólowy w stanach podostrych i przewlekłych. MF jest najczęściej przez pacjentów odbierany jako uczucie wibracji, które wraz ze wzrostem intensywności prowadzi do pojawienia się skurczów mięśni.

3. CP (krótkie okresy): Powoduje silne skurcze mięśni i podczas jego stosowania pacjent odczuwa mrowienie i naprzemienne skurcze mięśni. Prąd tego rodzaju ma silne działanie stymulujące krążenie krwi, dlatego daje doskonałe rezultaty w leczeniu stanów takich jak obrzęki pourazowe, ostre lub przewlekłe. W ten sam sposób jest w stanie wywołać analgezję. Stymulacja nie powinna być bolesna, aby nie powodować skurczu mięśni. Maksymalny czas sugerowany to dziesięć do piętnastu minut na sesję minut na sesję, choć oczywiście jej długość i częstotliwość powtarzania musi być dobrana całkowicie indywidualnie, po zapoznaniu się terapeuty z historią pacjenta. 

4. RS (rytmy synkopowane): Ta modalność prądów diadynamicznych daje odczucie podobne do tego, które jest odczuwane przy zastosowaniu CP, ale bardziej energiczne. Stosuje się go w połączeniu z modalnościami CP i LP, aby uniknąć akomodacji mięśniowej. Stosowany jest w celach troficznych i pobudzających krążenie. Zabieg takimi prądami jest szczególnie polecany osobom, które cierpią z popwodu różnego rodzaju problemom z krążeniem.

5. LP (długie okresy): Przy jego stosowaniu odczuwalne są alternatywne fazy mrowienia i skurczu mięśni, ale nigdy ból lub ciągły skurcz mięśni. Maksymalny czas aplikacji wynosi dziesięć do 12 minut. 

Wspomniane rodzaje prądów diadynamicznych to tylko niektóre ich rodzaje, aczkolwiek najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane w fizjoterapii i medycynie estetycznej. Celem prądów diadynamicznych jest przede wszystkim działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, choć – jak wspomniano wcześniej – wykazują one też działanie spazmolityczne i korzystnie wpływają na działanie układu krwionośnego. W kwestii takiej jak prądy DD cena zależeć będzie przede wszystkim od zakresu wykonywanych zabiegów, oraz od zakładu, który będzie je wykonywał. 

Działanie i zastosowanie różnych rodzajów prądów diadynamicznych w medycynie:

Zabieg prądami DD typu DF wykazuje silne działanie przeciwbólowe i spazmolityczne, o krótkim czasie trwania. Działa na poziomie autonomicznego układu nerwowego, powodując uspokojenie współczulne, na problemy krążeniowe i spastyczne. Prąd MF ma stymulujący wpływ na tkankę mięśniową, powodując skurcze.  Fala ta bezpośrednio stymuluje krążenie, co może mieć korzystny wpływ na słabo unaczynione obszary.  Powoduje analgezję i ma działanie tonizujące. Prąd LP daje silny efekt przeciwbólowy i spazmolityczny, dłużej trwający i bardziej energiczny niż w przypadku DF.  Bardzo skuteczne jest stosowanie prądów krzywych CP i LP w sesjach naprzemiennych, w przypadku stanów przewlekłych, aby uniknąć efektu akomodacji. Z kolei prąd CP daje doskonały efekt przeciwbólowy, zwłaszcza w bólu przewlekłym, ponieważ znacznie zwiększa przepływ krwi, co zapewnia zmniejszenie bólu.  Spośród pięciu form prądów diadynamicznych, ta modulacja daje najlepsze efekty w reabsorpcji krwiaków i obrzęków.  Stymulacja jest bardzo agresywna w stosunku do tkanki patologicznej. Czasem stosowany prąd CPid (wariant prądu CP) ma podobne działanie do modulacji CP, ale ze względu na 10% wzrost intensywności w fazie 100 Hz, jest bardziej energiczny.

Wskazanie dotyczące różnych rodzajów prądów diadynamicznych

1. DF: Ze względu na swoje wielostronne działanie, modulacja ta jest preferowana w leczeniu wstępnym dysfunkcji neurowegetatywnych, spazmatycznych problemów z krążeniem i bólów pochodzenia współczulnego.

2. MF: Ból bezskurczowy, działanie tonizujące na tkankę łączną i mięśnie, lokalizacja procesów zapalnych i zwyrodnieniowych w obszarach dotkniętych narządów lub segmentów kręgosłupa, jak również punktów spustowych.

3. CP i LP: Działanie przeciwbólowe i resorpcja obrzęków pourazowych, nerwobólów, rwy kulszowej, radikulopatii, atonicznych zaburzeń krążenia i zespołu pozakrzepowego, żylaków.

Należy dodatkowo wiedzieć, że zabiegi prądami diadynamicznymi mają również swoje przeciwwskazania i przed rozpoczęciem ich stosowania należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Artykuł powstał we współpracy z Gabinetem rehabilitacji i fizjoterapii R-Cito, oferującym zabiegi prądami dd – https://r-cito.pl/oferta/prady-diadynamiczne/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.