Loading...
Bez kategorii

Czym zajmuje okulista i jak wygląda badanie okulistyczne?

Okulista w gabinecie

Wizyty u okulisty powinny być regularne. Tylko wtedy zapobiegasz wystąpieniu niebezpiecznym chorób oczu. Bagatelizowanie różnych objawów, które niekorzystnie wpływają na narząd wzroku, może w przyszłości doprowadzić nawet do ślepoty. Dowiedz się, kim jest okulista i jak wygląda badanie u okulisty.

Okulista – kim jest i czym się zajmuje?

Na samym początku trzeba wspomnieć, o tym co należy zrobić, by zostać okulistą. Przede wszystkim trzeba ukończyć studia medyczne i uzyskać w ten sposób tytuł lekarza.

Następnie taka osoba wybiera specjalizację z zakresu okulistyki. Po drodze musi wykonać odpowiednie praktyki w gabinetach okulistycznych, by jak najlepiej przygotować się do zawodu. Takie studia medyczne ze specjalizacją trwają około 10 lub 11 lat. Przez ten czas przyszły okulista zdobywa należytą wiedzę i praktyczne umiejętności.

Okulista to lekarz pierwszego kontaktu. Gdy z naszym wzrokiem dzieje się coś niepokojącego to w zależności od miejsca zamieszkania, pierwszym odruchem jest wpisanie w wyszukiwarkę np. okulista Chorzów. W ten sposób można znaleźć wiele poradni i przeczytać opinie na ich temat. To przydaje się w wyborze dobrego okulisty, który udzieli należytej pomocy.

Mężczyzna zakładający soczewkę

Okulista taki jak ten w Chorzowie zajmie się badaniem i leczeniem Twojego narządu wzroku

Lekarz okulista bada i leczy narząd wzroku. Używa do tego specjalistycznych narzędzi, które pozwalają mu na wysoką jakość wykonywanej pracy. Okulista przeprowadza również różne operacje chirurgiczne, takie jak usunięcie jaskry.

Jak wygląda badanie okulistyczne?

Warto wiedzieć, że wizyty u okulisty powinny być regularne. Osoby dorosłe powinny go odwiedzać raz na 1-2 lata. Wiele chorób może się rozwijać u pacjenta w niezauważalny dla niego sposób, a przez lekceważenie wizyt leczenie może być utrudnione.

Jeśli wybierasz się do okulisty i odczuwasz związany z tym stres, bo np. nie chcesz nosić okularów wiedz, że medycyna jest na tyle rozwiniętą dziedziną, że wady wzroku da się usunąć za pomocą korekcji laserowych. Okulary nie są jedyną opcją.

Zazwyczaj wizyta u okulisty rozpoczyna się wywiadem lekarskim. Lekarz zadaje podstawowe pytania na temat wieku, przebytych chorób w rodzinie czy przyjmowanych leków. Pamiętaj, by odpowiadać na pytania szczerze i się nie wstydzić. To ułatwi lekarzowi prawidłową diagnozę, przez co będzie mógł dobrać odpowiednie środki do podjęcia leczenia Twojego narządu wzroku.

Bardzo popularnym badaniem o okulisty jest również odczytywanie cyfr bądź liter z tablicy Snellena. Takie krótkie badanie pozwala sprawdzić okuliście ostrość Twojego widzenia.

Lekarz może również wykonać badanie dna oka. W tym celu odpowiednio zakrapla się oczy specjalnymi kroplami zawierającymi atropinę. Taki lek rozszerza źrenice, co pozwala okuliście dokładnie obejrzeć oko i na tym etapie odkryć choroby. Pamiętaj, że po wpuszczeniu takich kropli nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych, ponieważ powodują one krótkotrwałe upośledzenie widzenia.

Kiedy należy zgłosić się do okulisty?

Sytuacja, w której powinieneś/aś pomyśleć o wizycie o okulisty to ta, gdy zauważysz u siebie następujące objawy:

  • suchość w oku,
  • zaczerwienie i ból oczu,
  • łzawienie, 
  • mroczki przed oczami, 
  • pogorszenie ostrości widzenia,
  • silne bóle głowy.

Objawom tym może sprzyjać częste wpatrywanie się w ekran monitora. Praca z wykorzystaniem komputerów niestety przyczynia się do pogorszenia się wzroku. Należy wtedy pamiętać o przerwach, dzięki którym oczy, chociaż na moment odpoczną.

Niekorzystnie na narząd wzroku wpływają też wszelkie zanieczyszczenia takie jak pyły czy gazy, a także promieniowanie ultrafioletowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.