Loading...
CiałoJedzenie

Czym zajmuje się dietetyk i kiedy warto się na niego zdecydować

Banany

Dietetyk to specjalista z zakresu prawidłowego, zbilansowanego odżywiania. Układa diety dostosowane do konkretnego pacjenta i uczy zdrowego odżywiania. Dietetyk ma wiedzę medyczną, anatomiczną, biochemiczną czy psychologiczną. Należy jednak pamiętać, że to wszystko nie czyni go lekarzem, mimo że pomaga pacjentom zarówno zdrowym, jak i chorym.

Czym zajmuje się dietetyk?

Interdyscyplinarna wiedza dietetyków sprawia, że są oni w stanie pomagać pacjentom na różnych płaszczyznach. Zawsze jednak w obszarze zdrowego odżywiania i stylu życia. Do zadań dietetyka należą głównie:

  • Edukacja żywieniowa – dietetycy często zapraszani są do szkół, przedszkoli czy domów kultury. Promują tam zdrowy styl życia u dzieci, opowiadają o dobrych nawykach żywieniowych, rozmawiają, i tłumaczą. Często robią to przez zabawę, szczególnie w przypadku młodszych słuchaczy. Edukacja żywieniowa może odbywać się także poprzez udział dietetyków w różnego rodzaju kampaniach społecznych czy reklamowych, gdzie jako eksperci wypowiadają się na temat potrzeby zdrowego i zbilansowanego odżywiania się. Namawiają do zmiany postaw i zachowań.
  • Promocja zdrowia – zdrowie ściśle związane jest z prawidłowym odżywianiem się, dlatego nic dziwnego, że dietetycy, opowiadając o zbilansowanej diecie, promują także zdrowie. Odpowiednia dieta przekłada się na lepszą odporność, brak problemów ze wzrokiem czy kościami, a także na więcej energii.
  • Układanie planów żywieniowych. Dietetycy układają diety zarówno dla pacjentów indywidualnych, jak również w szpitalach czy szkołach. Plan żywieniowy zawsze związany jest z wiekiem pacjenta, płcią, rodzajem wykonywanych aktywności, rodzajem pracy zawodowej, zdrowiem, przyjmowanymi lekami i osobistymi preferencjami żywieniowymi. Ustalanie planów żywieniowych dotyczy pacjentów zdrowych, chorych przewlekle, z nadwagą, niedowagą, z problemami odżywiania, starszych i dzieci.
  • Prowadzenie swoich pacjentów i kontola nad nimi. Ułożenie odpowiedniej diety zazwyczaj nie wystarcza. Bardzo często potrzebna jest dłuższa współpraca z dietetykiem, który na bieżąco monitoruje stan zdrowia i odżywiania swojego pacjenta. Jest nie tylko jego dietetykiem, ale także lekarzem, psychologiem czy motywatorem. Uaktualnia plany żywieniowe, wprowadza poprawki czy całkowicie zmienia dietę, jeśli pierwsza się nie sprawdza. Często dopinguje, motywuje i pomaga w codziennym dbaniu o wagę i zjadane posiłki.
Wizyta kobiety u dietetyka
Źródło: Pexels

Kiedy wybrać się do dietetyka?

Dietetyk pracujący samodzielnie, czy poradnie dietetyczne mogą służyć swoją pomocą bardzo szerokiej grupie pacjentów. Tak, jak pisaliśmy wcześnie, z ich usług korzysta właściwie każda grupa wiekowa, i każda osoba może być potencjalnym pacjentem dietetyka, który często współpracuje także z lekarzami innych dziedzin. Do dietetyków najczęściej zgłaszają się:

  • Osoby cierpiące na otyłość. To chyba najliczniejsza grupa odbiorców. Takie osoby chcą zrzucić zbędne kilogramy, poprawić swój wygląd i sylwetkę. Czasem są to osoby zupełnie zdrowe, a czasem takie, u których otyłość wynika właśnie z choroby. Dietetyk jest w stanie opracować specjalny plan żywieniowy, redukujący masę ciała, albo wprowadzić inny sposób leczenia. Zawsze wymaga to szczegółowego wywiadu z pacjentem i zebrania wszystkich potrzebnych danych. Ważne są też oczekiwania samego pacjenta. W oparciu o wszystkie te informacje planowane jest postępowanie dietetyczne.
  • Osoby z zaburzeniami odżywiania. Są to zaburzenia psychiczne, które często wpływają na całe życie człowieka w sposób negatywny. Do zaburzeń odżywiania należą na przykład anoreksja, napady ogromnego głodu, jadłowstręt czy bulimia. A to tylko początek długiej listy różnego rodzaju zaburzeń. W przypadku zaburzeń odżywiania dietetycy bardzo często współpracują z lekarzami z innych dziedzin – psychologami czy pediatrami (jeśli probkem dotyczy dzieci). Rola dietetyka w pzypadku pacjentów z takimi zaburzeniami polega głównie na przeprowadzeniu oceny zdrowia, ułożeniu i modyfikowaniu planu żywieniowego i udzielaniu informacji dotyczących nawyków żywieniowych.
  • Osoby chorujące przewlekle. Dietetyk posiada wiedzę na temat żywienia pacjentów na różnych etapach choroby. Często są to pacjecni onkologiczni, chorujący na cukrzycę czy tuż po poważnych zabiegach i operacjach. Rola dietetyka sprowadza się w tych przypadkach do tego, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju choroby czy przyspieszyć leczenie bądź rekonwalescencję. Dobiera diety do różnego rodzaju chorób, przeprowadza wywiady żywieniowe, analizuje wyniki badan laboratoryjnych, przygotowuje materiały edukacyjne i uczy pacjentów oraz ich opiekunów zasad prawidłowego odżywiania.
  • Osoby, które chcą odżywiać się w sposób świadomy lub zmienić zasady swojego odżywiania. Jest to grupa pacjentów, która zazwyczaj chce poprawić ogólny stan swojego zdrowia, sylwetkę i wygląd. W tym przypadku wizyta u dietetyka polega głównie na ułożeniu odpowiedniego planu żywieniowego.
Napis na talerzu "utrata wagi"
Źródło: Pexels

Typy dietetyków

Dietetyk kliniczny

Dietetyk kliniczny zajmuje się żywieniem osób chorych, takich, u których choroba wymaga odpowiedniego podejścia żywieniowego. Uczy, jak zapobiegać bądź zatrzymywać objawy choroby poprzez zmianę nawyków żywieniowych. Dietetyk kliniczny zapobiega niedożywieniu pacjentów. Pracuje najczęściej z osobami cierpiącymi na choroby onkologiczne, cukrzycę czy z takimi, u których wymagane jest żywienie pozajelitowe.

Dietetyk sportowy

Dietetyk sportowy pracuje najczęściej z osoami uprawiającymi sport zawodowo, ale nierzadko także z amatorami. Doradza takim osobom jak prawidłowo się odżywiać, jak łączyć treningi i aktywności fizyczne z odpowiednią dietą i suplementacją. Dietetyk sportowy musi posiadać wiedzę na temat zależności między odżywianiem się a wysiłkiem fizycznym. Musi wiedzieć jak, dzięki tym dwóm czynnikom, dojść do oczekiwanych efektów i rezultatów.

Psychodietetyk

Psychodietetyka to dość nowa specjalizacja. Dotyczy głównie leczenia niedowagi, nadwagi i skrajnej otyłości. Psychodietetyk nie jest jednak ani psychologiem, ani psychiatrą. Posiada jednak podstawową wiedzę psychologiczną. Zaburzenia odżywiania są najczęściej powiązane z problemami emocjonalnymi. Psychodietetyk musi odnaleźć powody występowania zaburzeń, nieprawidłowgo odżywiania, unikania jedzenia, czy nadmiernego objadania się. Pomaga zrozumieć pacjentowi dlaczego doszło u niego do zaburzeń i jak z tym walczyć. Planuje nowe nawyki żywieniowe i plany odżywiania, edukuje, wspiera chorego i jego rodzinę, motywuje i dopinguje.

Mężczyzna u pani dietetyk
Źródło: Pexels

Jaki jest profesjonalny dietetyk

Zanim wybierzesz się na wizytę do dietetyka, koniecznie sprawdź opinie w internecie oraz jego wykształcenie. Dyplom dietetyka można uzyskać bowiem nie tylko na uczelniach wyższych, ale również w szkołach policealnych. Ważne jest więc znalezienie takiego, który posiada jak największe kwalifikacje. Profesjonalny dietetyk zazwyczaj cały czas się uczy i zdobywa wiedzę. Jeśli dietetyk, którego wybrałaś, pracuje w placówce medycznej, to napewno jego kwalifikacje zostały dokładnie sprawdzone przez pracodawcę.

Profesjonalny dietetyk:

  • przeprowadza wizytę nie krócej niż godzinę i zbiera szczegółowy wywiad,
  • zaleca wykonanie podstawowych albo określonych badań przed ułożeniem planu żywieniowego,
  • nie zaleca żadnej ogólnej i powszechnej diety, ale szczegółowo dobiera ją do konkretnej osoby, biorąc pod uwagę jej płeć, wiek, aktywności fizyczne, pracę zawodową, przyjmowane leki,
  • aktualizuje na bieżąco ustaloną dietę i monitoruje stan zdrowia i samopoczucia pacjenta,
  • nie sprzedaje ani nie pośredniczy w sprzedaży środków odchudzających,
  • gdy trzeba, nie boi się współpracy z lekarzami innych dziedzin.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.